🆕 O novinkách v hodinkách: Počátek nadvlády hranatých hodinek?

Zdroj obrázku Swisswatches Magazine (nalevo Cubitus, napravo Nautilus)

Nových hodinek vyšlo v posledních týdnech vícero. S naprostým přehledem je ale všechny zastínily nové Patek Philippe Cubitus. Patek Philippe, jedna z nejprestižnějších hodinkových manufaktur na světě, totiž v tomto miléniu dosud žádnou novou kolekci nepředstavila 😲. To jen tak pro představu, o jak velké oznámení vlastně jde. Přijetí nových Pateků hodinkářskou komunitou ale bylo spíše vlažné a plné zklamání…

Obsah týdeníku

Cubitus: První nová kolekce Patek Philippe v tomto miléniu

Značka Patek Philippe je stále obecně považována za jakousi hodinářskou jedničku. Ne protože by snad prodávali rok co rok nejvíce kusů, ale protože se tomuto švýcarskému gigantovi kvalitou hodinek a dalekosáhlou historií fakticky nikdo nevyrovná.

„Jedničku“ ale samozřejmě fanoušci sledují mnohem přísnějším pohledem než kteroukoliv jinou značku. A když se tak před pár týdny objevily první uniklé (určitě nechtěně…) obrázky potenciálně nové kolekce od Patek Philippe s názvem Cubitus, mnoho lidí si myslelo, že jde prostě o žert. 

Patek Philippe by přece nevzal své milované Nautily, stvořené jedním z největších designerských géniů v hodinářském průmyslu Geraldem Gentou, a nezostřil jim hrany a nezvětšil je 🤔. To je takové… jiné. A Patek Philippe má přece na víc, nebo ne?

Uniklé obrázky se pár dní na to ukázaly být pravdivými

Cubitus je novou kolekcí, která se prozatím skládá ze tří modelů: dvou kousků s jednoduchým ciferníkem (modrým a zeleným) a jednoho s ciferníkem komplexnějším (a hlavně i komplexnějším strojkem).

Podívejme se na celou trojici hezky zblízka. Všechny tři modely se nápadně podobají legendárním Nautilům. Nejen svou siluetou – s povědomými oušky po stranách pouzdra, ale například i povrchovou úpravou pouzdra – saténový povrch ploché lunety s lesklým úkosem atd., vzhledem ciferníku nebo designem integrovaného tahu a spony.

Co je už na první pohled rozdílné, jsou ostřejší hrany a hlavně velikost pouzdra. Ať už si o tom myslíte cokoliv, Cubity jsou se svým 45mm pouzdrem skrz na skrz moderní hodinky. A pokud už jste někdy na ruce nějaké hranaté časomíry měli, pak jistě víte, že působí mnohem objemnějším dojmem než hodinky kulaté. 45 mm je proto v tomto případě opravdu vysoké číslo. Pouzdro hodinek je ale naštěstí příjemně tenké (8,3 mm u ref. 5821), takže alespoň z této stránky nemáme Patek Philippe co vyčíst.

Ciferníky mluví tak nějak samy za sebe

Povrch těch s referencí 5821 je žebrovaný a pyšní se decentní povrchovou úpravou připomínající sluneční paprsky.

Mnohem zajímavější je modrý ciferník platinové ref. 5822P. Vedle klasické dvojice hodinové a minutové ručičky na něm totiž najdete také okno s impozantním datumem, subčíselník s dnem v týdnu a s ukazatelem měsíční fáze a nakonec i subčíselník se sekundovou ručičkou.

Když je řeč o Patek Philippe, nemůžeme samozřejmě vynechat to, co se skrývá uvnitř hodinek – jejich nádherně dekorované strojky!

Všechny tři modely sází na nové kalibry

Kalibr 26-330 S C v ref. 5821 je očividně tím jednodušším. Skládá se z 212 komponent a narozdíl od kalibru 26-330, z kterého vychází, se honosí funkcí zastavení vteřinové ručičky, což ani u takto drahých hodinek není vždy samozřejmé!

Mnohem pozoruhodnější strojek pohání ref. 5822P. Kalibr 240 PS CI J LU se totiž pyšní hned šesti novými patenty! Skládá se přitom z 353 komponent a jeho největším lákadlem je právě ten velký a okamžitý ukazatel data. Přehození obou datumových disků o půlnoci trvá přesně 18 milisekund!

Tak co si o nových Cubitech myslíte vy? Čekali jste od Patek Philippe něco odvážnějšího a inovativnějšího? Jak se vám design nových hodinek líbí? Dejte nám vědět svůj názor v komentářích!

▶️ O hodinkách na integrovaném tahu jsme do detailu psali zde: blog.helveti.cz

Zdroj: patek.com

Tipy na další čtení: hodinkee.com, monochrome-watches.com

Parametry ref. 5821/1A-001 a 5821/1AR-001:

  • Velikost pouzdra: 44,5 x 44,9 mm
  • Výška: 8,3 mm
  • Materiál: ocel / ocel a 18K růžové zlato
  • Voděodolnost: 30 m
  • Strojek: Patek Philippe 26-330 S C
  • Typ: automatický
  • Rezerva chodu: 45 hodin
  • Frekvence: 28 800 polokmitů za hodinu
  • Počet součástek strojku: 212
  • Cena: 40 575 EUR (ocel) / 60 257 EUR (ocel a zlato)

Parametry ref. 5822P-001:

  • Velikost pouzdra: 44,5 x 44,9 mm
  • Výška: 9,6 mm
  • Materiál: platina
  • Voděodolnost: 30 m
  • Strojek: Patek Philippe 240 PS CI J LU
  • Typ: automatický s velkým datem
  • Rezerva chodu: 48 hodin
  • Frekvence: 21 600 polokmitů za hodinu
  • Počet součástek strojku: 353
  • Cena: 86 908 EUR

Fortis Vagabond V-40: Příjemné překvapení s GMT

Vagabond V-40 GMT jsou Fortis v té nejlepší formě. Moderní, robustní a ideální na cesty (nejen do vesmíru).

Ale i přesto, že je už na první pohled zřejmé, že před sebou máme Fortisy, tak jsou tato nová GMTčka přece jen svá. Nepřipomínají nám žádný jiný konkrétní model. Silueta jejich pouzdra evokuje hodinky ze 60. a 70. let minulého století, ale 40mm velikostí, přítomností titanu a industriální saténovou povrchovou úpravou jednoznačně patří do roku 2024.

Nemusíme přitom nejspíš ani zmiňovat jejich voděodolnost. Vagabondy jsou – stejně jako všechny ostatní Fortis – stavěné pro tvrdší zacházení. Rozhodně se nezaleknou nějakého toho lehkého plavání v bazénu (nebo klidně i potápění).

Zdroj fotky Fratello

V kolekci narazíte hned na tři různé ciferníky

Figuruje jim tmavě modrý s povrchem se vzorem slunečních paprsků, a následuje šedý s hrubým povrchem a na závěr antracitový taktéž se vzorem slunečních paprsků.

Všechny tři číselníky přitom nabízí nejen trojici tradičních ručiček, ale i ručičku GMT s oranžově zvýrazněnou šipkou na jejím konci a nenápadné datum, které se schovává na pozici 6. hodiny na 24hodinovém GMT prstenci uprostřed číselníku (který je mimochodem z 18karátového bílého zlata!).

Zdroj fotek Fratello

Hodinky ale nevypadají skvěle jen zepředu, ale také ze stran a dokonce i zezadu, kde najdete průhledné dýnko s pohledem na COSC certifikovaný kalibr Werk 13. Ten značka Fortis vyvinula ve spolupráci s Kenissi (ano, to je ta společnost, která vyrábí strojky především pro Tudor).

Strojek sice není nijak zvlášť dekorovaný, ale jeho převážně matná úprava ladí s celkovou industriální estetikou hodinek. Pyšní se přitom 70hodinovou rezervou chodu, frekvencí 28 800 polokmitů za hodinu a umožní vám snadno nastavit hodinovou ručičku rychloposuvem po jednotlivých hodinách (jedná se o tzv. cestovatelské (True) GMT).

▶️ Fortis Vagabond v naší nabídce: Helveti.cz

Zdroj: fortis-swiss.com

Tipy na další čtení: fratellowatches.com, wornandwound.com

Parametry:

  • Průměr pouzdra: 40 mm
  • Výška: 13,9 mm
  • Materiál: titan (Grade 5)
  • Voděodolnost: 200 m
  • Strojek: Fortis Werk 13
  • Typ: automatický
  • Rezerva chodu: 70 hodin
  • Frekvence: 28 800 polokmitů za hodinu
  • Cena: 176 800 Kč
Rádi čtete naše články? Navštivte náš e-shop nebo se přihlašte do newsletteru.
Přihlaste se k odběru novinek a článků:

Komentáře

Zaujal vás článek? Chcete nás pochválit nebo nám naopak něco vytknout? Budeme moc rádi za váš komentář. Zpětná vazba je pro nás velmi důležitá.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *