🆕 O novinkách v hodinkách: Maurice Lacroix 1975 aneb sázka na jistotu

V záplavě novinek představených na Watches & Wonders 2025 jste dost možná přehlédli novou kolekci z dílen Maurice Lacroix s trefným názvem 1975. Proč zrovna 1975? Určitě byste na to přišli i bez naší pomoci: je to proto, že právě v tomto roce tato švýcarská značka vznikla. A letos tak slaví krásných 50 let. Otázkou je, jak se jim ta „oslavná“ kolekce vydařila?

Obsah článku

Zdroj Maurice Lacroix

50 let Maurice Lacroix

Příběh o tom, jak vznikla značka Maurice Lacroix, sice není nijak zvlášť napínavý, přesto určitě stojí za to si ho v krátkosti připomenout.

Značka vznikla v roce 1975 v kantonu Jura a nezaložil ji žádný jeden vizionářský hodinář (jak tomu často bývá), ale vyrostla celkem přirozeně z jiné společnosti, a to z Desco von Schulthess, jejíž kořeny sahají až do 19. století.

Již před založením Maurice Lacroix vyrábělo Desco hodinky. Ne ale pod svým vlastním jménem – vyrábělo je pro třetí strany. Až v již zmíněném roce 1975 se Desco rozhodlo vydat se svou vlastní cestou a okusit výrobu hodinek pod vlastním brandem – a za tímto účelem vzniklo Maurice Lacroix. Už po krátké době si značka získala srdce nejednoho hodinkového nadšence a výroba hodinek pro třetí strany tak brzy kompletně skončila. Veškeré síly se mohly soustředit na ML…

V roce 2001 se Maurice Lacroix stalo nezávislou značkou a v roce 2006 představilo svůj první in-house kalibr.

Zdroj Maurice Lacroix

Kolekce 1975: Návrat do minulosti?

Za těch dlouhých 50 let nám Maurice Lacroix dokázalo jednu věc, a to že dokáže zhotovit hodinky za rozumnou cenu ve vysoké kvalitě. A tohoto „kréda“ – spojení dostupné ceny a vysoké kvality – se drží i nově představená kolekce 1975.

Vy si ML pravděpodobně spojujete hlavně s kolekcí Aikon, ale vězte, že katalog téhle značky zahrnuje i spoustu dalších lákadel – například sportovní Pontos, elegantní dámskou kolekci Fiaba nebo kolekci Masterpiece, jejíž název mluví sám za sebe. Roli společenských hodinek pak měla a stále má na starosti řada Eliros. Kam tedy zapadají modely 1975?

Zdroj Maurice Lacroix

Na jednu stranu jsou to hodinky elegantní – s jednoduchým čísleníkem a převážně lesklým pouzdrem – hodí se k obleku i k šatům a neztratí se ani na těch nejformálnějších akcích. Na druhou stranu se ale 1975 pyšní solidní 100metrovou voděodolností a nic vám tak nebude bránit v tom, jít si s nimi zasportovat nebo je vzít na nějaké to dobrodružství (nemáte-li strach z vlásečnic).

Hodinky jsou dostupné v celkem tří velikostech:

  • ty s automatickým strojkem mají pouzdro o průměru 36 mm a 40 mm
  • a ty s bateriovým strojkem sází na 39mm pouzdro.

Ve všech případech jde o pouzdra ocelová s výškou 10 mm. Jejich exteriér je převážně leštěný, ale místy kontrastuje i úprava broušená – například na horní straně nožiček. Pevná luneta je na oblekovky celkem široká a dodává hodinkám trochu všestrannější vzhled.

Zdroj Maurice Lacroix

Číselník: V jednoduchosti je krása

K dispozici jsou tedy dva strojky, tři velikosti a každá z velikostí je navíc dostupná s jedním ze tří číselníků, a to s:

  • černým, modrým nebo stříbrným.

Žádné překvapení, žádné pastelové barvičky, žadné neony; ale to by u kolekce s názvem „1975“ čekal asi jen málokdo. Číselníky se pyšní decentním vzorem slunečních paprsků a doplňují je klasické „dauphine“ ručičky, 12 (resp. 11) leštěných aplikovaných indexů a datumové okénko. Vše pak obklopují tištěné vteřinové indexy.

Zdroj Maurice Lacroix

Vraťme se ale ještě k tomu datu. Právě ono je totiž (spolu s nápisem „Automatic“) hlavním odlišovatelem verze quartzové a té s mechanickým strojkem. Zatímco „automaty“ mají okénko na pozici 3. hodiny – a to ohraničené a s věncem v barvě číselníku (sic!), datum u „quartzek“ je na 6. hodině, bez rámečku a s bílým věncem.

Normálně sice holduji symetrii, ale v tomto případě jednoznačně preferuji datum u 1975 Automatic.

Je libo automat? Nebo Quartz?

V Maurice Lacroix myslí opravdu na každého zákazníka a hodinky tak nabízí jak ve verzi s bateriovým strojkem – konkrétně Ronda 515, s kterým jste se už bezesporu setkali u spousty jiných hodinek – tak i ve verzi s kalibrem automatickým – tím je ML 115 (v překladu spolehlivá švýcarská Sellita SW200 s 38hodinovou rezervou chodu a frekvencí 4 Hz).

Zdroj Maurice Lacroix

Modelům 1975 Automatic nechybí průhledné dýnko, takže se budete tou Sellitou moct pokochat hezky na vlastní oči. Není to sice žádná vysoká hodinařina, ale strojek je aspoň snadno (a levně!) servisovatelný.

Souhrn, cena a dostupnost

Hodinky Maurice Lacroix 1975 si budete moct pořídit buď na ocelovém pětičlánkovém tahu (tři střední články jsou leštěné, dva okrajové jsou broušené) s překlápěcí sponou, nebo na koženém řemínku v barvě číselníku. U řemínku stojí za zmínku malý detail – do kůže vyražené logo ML.

Zdroj MONOCHROME

Jak tah, tak řemínky lze snadno vyměnit i bez hodinářského náčiní (resp. bez návštěvy Helveti). Kéž bychom tohle viděli u všech ostatních značek (ne že bychom vás neviděli na prodejně rádi, ale přece jen by vám to usnadnilo život).

▶️ Hodinky už máme v několika verzích skladem, a to za cenu začínající na 19 500 Kč (Quartz), resp. 36 000 Kč (Automatic): Maurice Lacroix 1975.

Zdroj: Maurice Lacroix

Tip na další čtení: MONOCHROME

Parametry

  • Velikost pouzdra: 36 mm / 40 mm
  • Výška: 10 mm
  • Materiál pouzdra: ocel
  • Sklíčko: safírové (s AR)
  • Vodotěsnost: 100 m
  • Strojek: ML 115 (Sellita SW200) / Ronda 515
  • Typ: automatický / Quartz
  • Rezerva chodu ML 115: 38 hodin
  • Frekvence ML 115: 28 800 polokmitů za hodinu
  • Cena: 650-750 CHF / 1 200-1 300 CHF

Rádi čtete naše články? Navštivte náš e-shop nebo se přihlašte do newsletteru.
Přihlaste se k odběru novinek a článků:

Komentáře

Zaujal vás článek? Chcete nás pochválit nebo nám naopak něco vytknout? Budeme moc rádi za váš komentář. Zpětná vazba je pro nás velmi důležitá.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *