🆕 O novinkách v hodinkách: Grand Seiko 62GS ve zlatě a paráda od Czapek

Grand Seiko v minulém roce – beze sporu na přání fanoušků – představilo menší alternativu extrémně populárních růžových „Shunbun“ (SBGA413), a to hodinky SBGH341. Ty místo Spring Drive sice sází na (stále obdivuhodný) automatický Hi-Beat 9S85, ale to hlavní jim nechybí: bezlunetové pouzdro 62GS. A tím se nyní pyšní i nejnovější model SBGH368 „Sakura Kakushi“. Jenže tentokrát má perfektně padnoucí růžovozlatý háv! Je sice teprve začátek roku, ale nedivili bychom se, kdyby se tyhle hodinky objevily v nejednom žebříčku těch nejlepších hodinek roku 2025.

Další novinkou, kterou vám dnes představíme jsou hodinky Czapek Promenade s novým Plissé číselníkem inspirovaným světem tkanin a látek.

Obsah článku

Zlato Grand Seiku sluší: Sakura Kakushi

Zdroj Time+Tide

62GS

Grand Seiko má ve svém katalogu nejen ohromnou spoustu nádherných ciferníků, ale i (o něco méně, ale přesto mnoho) bombastický navržených pouzder s perfektní povrchovou úpravou. A pokud bych vám měl označit své nejoblíbenější, neváhal bych: je jím 62GS.

Původní Grand Seiko 62GS z roku 1967 (zdroj Hodinkee)

Poprvé bylo představeno v roce 1967 (ač jeho kořeny sahají ještě o něco dál). Grand Seiko 62GS byly vůbec první hodinky s automatickým strojkem pocházející z dílny těchto japonských mistrů. „Čím ale bylo tak zvláštní to jejich pouzdro,“ ptáte se?

Stojí za tím hned několik aspektů:

  • absence lunety,
  • vysoko vystouplé sklíčko,
  • kombinace ostrých hran a elegantních křivek,
  • rozmanité povrchové úpravy,
  • výrazné nožičky…

Je to pouzdro, které vám může zdálky připomínat spoustu jiných hodinek, ale čím jste mu blíž, tím více vám toho odhalí a tím víc si jej budete cenit. Originální model 62GS byl bohužel dostupný po dobu jednoho jediného roku. Naštěstí se ale Grand Seiko rozhodlo jej v nedávné době vzkřísit a jeho největším popularizátorem je dnes model SBGA413 („Shunbun“).

Zdroj Time+Tide

62GS v menším

„Shunbuny“ mají masivní fanouškovskou základnu – pohání je totiž technologicky impozantní Spring Drive a pyšní se jedním z nejhezších číselníků (všech dob?). To ale neznamená, že jsou to perfektní hodinky. Jedním potenciálním problémem je jejich 40mm velikost, která nemusí sedět každému útlejšímu zápěstí.

Proto nás GS před rokem obdařilo ref. SBGH341 („Sakura Kakushi“) – takovými menšími „Shunbuny“. Hodinky se totiž také pyšní růžovým ciferníkem (ač s lehce odlišným vzorem a bez ukazatele rezervy chodu) a také sází na titanové pouzdro 62GS, a to s průměrem 38 mm.

Zdroj Time+Tide

Sakura Kakushi

Titanové „Sakura Kakushi“ musely mít úspěch, protože letos se Grand Seiko rozhodlo odstartovat svůj rok s těmi víceméně stejnými hodinkami (a to včetně stejné přezdívky), akorát:

  • s pouzdrem z 18K růžové zlata,
  • s novou barvou číselníku
  • a místo titanového náramku sedí hodinky na koženém řemínku.

Je to jen pár změn, ale výsledek, ref. SBGH368, jsou úplně jiné hodinky, které působí naprosto rozdílným dojmem.

Zatímco titanové SBGH341 mají odlehčený nádech a dokážeme si třeba představit, že bychom s nimi sportovali, SBGH368 jsou hodinky skrz naskrz elegantní. Zvlášť v kombinaci se svým hnědým koženým krokodýlím řemínkem.

Parametry mají oba modely stejné: 38mm pouzdro s výškou 12,9 mm (za což ale z velké části může vysoké safírové sklíčko), s délkou 44,7 mm a s vodotěsností do 100 metrů.

Zdroj Grand Seiko

Hvězda celé show – číselník

Struktura číselníku je také beze změny. Okupují ho tři mečovité ručky, 12 indexů (ten na 11. hodině je dvojitý a třetí hodinu okupuje okénko pro datum), minimum textu a hlavně světlem hrající hrubý nepravidelný povrch.

Jeho barva? Narůžovělá. Ale například k odstínu SBGH341 má hodně daleko. K růžově-zlatému pouzdro ladí perfektně. A jak už je u Grand Seika zvykem, inspirací byla příroda – konkrétně jaro v oblasti Tohoku, kdy tenká vrstva ledu pokrývá růžové třešňové květy.

Zdroj Time+Tide

Hi-Beat

Jak už bylo řečeno výše, hodinky pohání vysokofrekvenční (Hi-Beat) kalibr 9S85. Nejedná se tedy o Spring Drive, ale o klasický automatický strojek regulovaný setrvačkou a hodně rychle kmitající kotvičkou. Jak rychle? 36 000 polokmitů za hodinu! Rezerva chodu dělá až 55 hodin a přesnost strojku se pohybuje mezi -3 až +5 vteřinami za den.

Strojek je k vidění přes prosklené víko. A ačkoliv nedosahuje takových estetických kvalit jako například 9SA5, pořád je celkem na co koukat…

Hodinky by měly být dostupné v dubnu a vyjít by vás měly na ne zrovna skromných 31 200 GBP. Daň za pouzdro z 18K zlata se holt někam propsat musela. I tak si ale myslíme, že
SBGH368 jsou famózní nadčasové hodinky, které za to stojí!

Zdroj: Grand Seiko

Tip na další čtení: timeandtidewatches.com

Parametry:

  • Velikost pouzdra: 38 mm (44,7 mm L2L)
  • Výška: 12,9 mm
  • Materiál pouzdra: 18K růžové zlato
  • Sklíčko: safírové
  • Vodotěsnost: 10 ATM
  • Strojek: 9S85
  • Typ: automatický
  • Rezerva chodu: 55 hodin
  • Frekvence: 36 000 polokmitů za hodinu
  • Cena: 31 200 GBP

Czapek Promenade Plissé: Záhyby kam se podíváš

Zdroj MONOCHROME

O značce Czapek

Začněme krátkým a svižným úvodem pro ty z vás, které značka Czapek dosud míjela.

Že vám název Czapek zní… tak nějak blízce? Zakladatel značky, František Čapek (aha!) se totiž narodil na počátku 19. století v Semonicích (dnešní Jaroměř). Poté se kromě dalšího zúčastnil polského Listopadového povstání ve Varšavě a pro vás asi to nejdůležitější: nakonec se přestěhoval do Ženevy, změnil si jméno na François Czapek a pustil se do hodinařiny (a to mimo jiné s Antoni Patekem, který poté založil Patek Philippe).

Nynější značka Czapek & Cie. toho má s tímto dávno zesnulým nezávislým hodinářem společného jen málo. Představena byla v roce 2015 a design jejích luxusních hodinek často vychází právě z designů kapesních hodinek pana Czapeka.

Zdroj Czapek

Kolekce Promenade

Díky vysoké kvalitě zpracování hodinek – od pouzder po in-house strojky – si Czapek rychle získal srdce mnoha hodinkových nadšenců a současný katalog této značky proto zahrnuje už celkem slušné množství designů.

K nim v minulém roce přibyla kolekce minimalistických společenských hodinek Promenade. Proč se Czapek rozhodl jít zrovna touhle cestou? Protože sportovní hodinky jsou (podle Czapeku) v dnešní době už lehce ohrané a proto, že číselník těchto 38mm „oblekovek“ slouží jako plátno pro tvorbu všelijakých výtvarných děl.

Před rokem odstartovala kolekce svůj život s dvěma typy číselníků:

  • s modrým Goutte d’Eau připomínajícím vlnky po dopadu kapky na vodní hladinu
  • a modrým či šampaňským Guilloché Soleil s geometrickými paprsky vyzařujícími ze subčíselníku s vteřinovou ručičkou.

Dva modely představené v roce 2024 (zdroj MONOCHROME)

Promenade Plissé

Promenade Plissé přichází „pouze“ s novými ciferníky, a to ve stylu Plissé, což v překladu znamená plisovaný. „Pouze“ ale v tomto případě dostává nový význam. Číselníky jsou inspirované světem módy, a specificky pak tím, jak se různé druhy látek a tkanin ohýbají a hrají s okolním světlem.

Mohlo by se zdát, že Czapek při tvorbě těchto číselníků jednoduše použil dva různé odstíny nátěru, ale kdepak. Vzor je do číselníku vyražený. Proto působí takovým trojrozměrným dojmem. Mezi 4. a 5. hodinou se nachází ohraničený subčíselník se vteřinovkou a střed číselníku obýhají dvě skeletonizované ručičky ve tvaru šipek.

Hodinky jsou dostupné ve třech barevných variantách. Každá je z nich přitom limitovaná počtem 18 kusů. Czapek se rozhodl pro tyto barvy: perleťově bílá, růžová a lehce nažloutlá. Hodinky budou dostupné buď na matném koženém řemínku, nebo na milánském náramku.

Zdroj MONOCHROME

Kalibr SXH5

Pokud už jste stihli propadnout vzhledu číselníků Promenade Plissé, tak jen počkejte, až spatříte kalibr, který je pohání. SXH5 sice není nový, znát jej můžete například z kolekce Antarctique, ale to vůbec nevadí. My bychom na něj dokázali koukat donekonečna.

Pyšní se 60hodinovou rezervou chodu, frekvencí 28 800 polokmitů za hodinu, nenápadným platinovým mikrorotorem a hlavně otevřenou architekturou, která dává každou malou součástku na odiv.

Na kolik vás tahle „sranda“ vyjde? Na 16 000 CHF (bez daně). Objednávat přitom můžete už dnes, ale dodávky prvních kusů se očekávají až počátkem přístího roku.

Zdroj: Czapek

Tip na další čtení: MONOCHROME Watches

Parametry:

  • Velikost pouzdra: 38 mm (42 mm L2L)
  • Výška: 10,8 mm
  • Materiál pouzdra: ocel
  • Sklíčko: safírové (AR)
  • Vodotěsnost: 5 ATM
  • Strojek: SXH5
  • Typ: automatický (s mikro-rotorem)
  • Rezerva chodu: 60 hodin
  • Frekvence: 4 Hz
  • Cena: 16 000 CHF (bez daně)
Rádi čtete naše články? Navštivte náš e-shop nebo se přihlašte do newsletteru.
Přihlaste se k odběru novinek a článků:

Komentáře

Zaujal vás článek? Chcete nás pochválit nebo nám naopak něco vytknout? Budeme moc rádi za váš komentář. Zpětná vazba je pro nás velmi důležitá.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *