V Helveti jsme nenapravitelní fanoušci hodinek všeho druhu. Není proto divu, že tu a tam se s nějakou značkou rozloučíme, abychom mohli, plni očekávání, přivítat značku novou, a zaměřit pozornost na hodinky, které mají potenciál zaujmout. Mnohdy to mohou být značky, jejichž jména vám nic neříkají. A nebo si je matně vybavíte z hodinek na dědečkově zápěstí, které jste obdivovali, když jste byli malí.
I takové jsou příběhy horologických značek, jimž dnešní doba přeje. Znovuoživení takových zásadních jmen pak není neseno pouhou nostalgií. A jednou takovou pozapomenutou značkou je právě Nivada Grenchen. Kolega Sam vám Nivady již trochu představil ve videu na našem YT kanálu. Zde si rozebereme zásadnější okamžiky z historie a modely, které ke značce Nivada Grenchen neodmyslitelně patří.
Obsah článku
Jak je vůbec možné, že dojde ke znovuzrození značky?
Uzdravený hodinářský svět je v plném rozkvětu a jistě si nelze nevšimnout toho, že co je retro, to je prostě dnes v kurzu. Tento jev lze zahlédnout skoro v každém odvětví, ať si jdete koupit Granko v původním obale, nebo polokošili se zvětšeným límečkem. A pokud by ani to nestačilo, můžeme se podívat na mulet sestřihy dnešní mládeže.
V hodinkovém světě to platí jak by smet. Na jedné straně je v plném proudu sběratelství vintage hodinek, na druhé straně znovuoživené „moderní“ reinterpretace slavných modelových řad snad u každé značky, která se hodinářinou zabývá. A znovuzrozené brandy jsou pak kapitolou samy o sobě.
Lze těžko hodnotit, zda jde o pouhý kalkul vyždímat co nejvíc, nebo o čistou lásku k řemeslu a zamáčknutí slzy nad tím, že žádný slušný vintage kousek, co by stál za řeč, není k sehnání. Z mého pohledu je to od každého trochu a také tak trochu sázka na nejistotu. Nikdo vám totiž nezaručí, že pokud nasypete kapitál do značky, která byla dříve stěžejní, vám přinese ovoce i dnes. Trh je doslova přesycen značkami všeho druhu a zpracování.
▶️ Tip: Pokud o hodinkových tématech raději posloucháte, téma microbrandů a onu sázku na nejistotu, kterou pohání mnohé motivace, jsme rozebírali v 6. díle podcastu Tik Talk.
▶️ Věděli jste že?
- Současná NG spadá pod Montrichard Group.
- Spolumajitel firmy NG, Guillame Laidet spolupracoval na značkách jako Zenith, Excelsior Park, Wiliam L 1985 a Vulcain.
Jedny z prvních automatů
Značka na trhu působí již od roku 1926, kdy Jacob Schneider vytvořil první hodinky ve městě Grenchen ve švýcarském kantonu Solothurn. Schneider vedl značku až do roku 1976, kdy kontrolu převzal jeho syn Max. Ten hodinky díky Croton Company mohl distribuovat do Spojených států Amerických pod označením Nivada Grenchen, nebo Croton. Nivada Grenchen se také zařadila mezi první společnosti, které začaly vyrábět automatické hodinky. To roku 1950 vyústilo v dnes již legendární automatické hodinky, nazvané Antarctic.
IGY a testování v extrémních podmínkách
V 50. a 60. letech bylo populární distribuovat hodinky vědcům a poté vytvářet produkci běžně dostupnou veřejnosti. Jednalo se totiž o reklamu k nezaplacení. Diváci mohli sledovat ve zprávách vědce, dnes bychom je označili za influencery, kteří měli na zápěstí hodinky, které musely přežít v drsném prostředí. To samozřejmě zvedlo poptávku.
International Geophysical Year (Mezinárodní geofyzikální rok) probíhal v letech 1957 – 1958. Mezinárodní vědecký projekt se zaměřoval na komplexní studium Země, pólů, atmosféry a interakcí se Sluncem. Dvě hodinářské značky byly u toho.
Nivady po boku Rolexu
V roce 1958 vyslala společnost Jaeger Le-Coultre svůj Geophysic Chronometer s jadernou ponorkou USS Nautilus na cestu pod Severní pól. Nivada poslala své hodinky na Antarktidu. Jedním z cílů IGY bylo zřídit první stálou základnu na jižním pólu. Příprava začala operací Deep Freeze, která probíhala během polárního léta od listopadu 1955 do dubna 1956.
▶️ Vědeli jste že?
- Původní plakát byl zakázán na Kubě a jedná se proto o sběratelskou záležitost. Může za to podobnost modela Petera Jarmana, který má nalepené umělé vousy a připaluje si cigaretu, s Fidelem Castrem.
Rolex Explorer si zase odbyl svou výpravu na Everest (zde jsou však otazníky), Tudor britskou severní expedici na Grónsko, Vulcain (což je mimo jiné také novinka v Helveti, kterou vám co nevidět představíme) výstup na K2 a Nivada se po boku JLC objevila v IGY projektu. To je již vybraná společnost a účast v projektu byla znakem důvěry v dané značky.
Název Antarctic tedy dostál svému záměru a hodinky parametrově odpovídaly tehdejší době, jak se sluší a patří. A s jistotou tedy můžeme říci, že obstály 🙌🏻. Krásný příklad toho, že i 34 mm hodinky mohou být užitečným pomocníkem na cestách a náročných výpravách. Tehdy však byl trend malých hodinek v kurzu. Model Antarctic se díky popsaným okolnostem stal nejznámějším produktem značky, v závěsu jej však následoval Chronomaster Aviator Sea Diver.
Nivada Wanderer
Název napovídá, že se jednalo o hodinky pro cestovatele a dobrodruhy, tedy dnešním pohledem outdoorky. 60. léta byla pro značku celkově nejúspěšnějším obdobím. Rozšířili nabídku o náramkové hodinky s budíkem a o zájem ze stran zákazníků neměli nouzi.
Přehledný stříbrný ciferník modelu Wanderer se vyznačoval Dauphine ručkami a obuškovými indexy. Jednoduchost a přehlednost, to tehdy hrálo opravdu prim. V té době přelomový a praktický strojek od firmy Vulcain byl zakomponován do 36mm pouzdra s 12hodinovým rámečkem pro snažší přehlednost budíku.
▶️ Vědeli jste že?
- Nivada vedla spor s tehdy populární značkou Movado. Název se z fonetického hlediska prý až příliš podobal slovu Movado, a tak Nivada přidala své rodné působiště ke svému názvu.
Big Show a pilotní potápky
Nivada však nenaplňovala funkci jen expedičních hodinek, ale i těch filmových. Přestože značka neměla takové finanční páky, jako konkurence od Rolexu a Omegy, dostala se na zápěstí amerického herce Briana Kellyho. Ten pak svou Nivadu zvěčnil v televizní sérii Flipper, která se pravidelně vysílala v 70. letech minulého století.
Přestože Kelly a jeho kolegové nosili Rolex Submariner, na Kellyho ruce se však častěji objevoval model Croton Nivada Grenchen Chronograph Aviator Sea Diver (dnes řada Chronomaster). Poněkud zdlouhavý název ani neusnadňuje zařazení hodinek. Stylově je to totiž něco na pomezí pilotních potápek. A to bylo ve skutečnosti i jejich určení – dle manuálu dodávaném s hodinkami. Aviator Sea Diver mohl tedy jak do výšin, tak do hlubin. Tomu že se jednalo o Kellyho osobní hodinky nasvědčuje i fakt, že hodinky se kromě série Flipper objevily i v dalším snímku Around the World Under the Sea.
Depthomatic, aneb První hloubkoměr
Po veleúspěšném Chronomasteru, Nivada nelenila a na úspěch navázala modelem označeným Dephtomatic. Skutečné potápěčské hodinky do slova a do písmene. Jako první na trhu totiž uvedli hloubkoměr, zabudovaný přímo do hodinek. Za pomocí skleněné trubice, která byla umístěna po obvodu číselníku se zobrazoval tlak tím, že vytlačoval do červena zbarvenou vodu. Depthomatic se vydávaly s vnější lunetou s jednou korunkou a jako supercompressor, který měl k manipulaci ještě druhou korunku, která sloužila k nastavení vnitřní lunety.
Ještě hlouběji s Baby Panerai
Je až k neuvěření, že již v roce 1965 vznikly hodinky Depthmaster s neskutečnou voděodolností a měly pouzdro široké pouhých 38 mm! Všimněte si, jak se dnešní podoba takto odolných hodinek změnila. Dnes je nepředstavitelné, aby takto parametrově výkonné potápěčské hodinky byly takhle malé.
Nivada je však se svými reedicemi věrna originálu a krom designu se snaží držet i čísel. Kdo by se tedy chtěl vrátit do dob minulých, kdy potápěčům stačily menší hodinky s vysokou voděodolností, stačí sáhnout po Nivada Depthmaster. Ve své době se skutečně jednalo o jedny z nejspolehlivějších potápěčských hodinek a pouzdro ze švédské oceli, kterému se v komunitě přezdívalo Baby Panerai využívaly i značky jako Sandoz, Le Phare a Le Coultre.
▶️ Vědeli jste že?
- Voděodolnost 1000 m (100 ATM) v té době nebyla vůbec běžná a NG měla v tomto směru prvenství. Toto prvenství překonal až o dva roky později Rolex se svými Sea-Dweller s hodnotou 1220 m.
Pomocník na cesty
Aneb Travelmaster nabízel dnes velice oblíbenou komplikaci, kterou je GMT, neboli duální čas (více o tématu zde). Jedná se vlastně o takový Wanderer, s přidanou funkcí GMT a kalibrem A. Schild 1568. Tímto krokem se povedlo značce oddálit Quartzovou krizi, během které zaniklo spousta zavedených švýcarských značek produkujících mechanické hodinky. Avšak bohužel konec, v němž měla Quartzová krize prsty, se nevyhl ani Nivadě.
Životadárný popel Nivada Swiss
Pokud byste objevili hodinky s tímto označením, nenechte se zmást názvem, stále se jedná o starou dobrou Nivadu, která se rozhodla rozšířit pole působnosti na Mexickém trhu a tyto hodinky jsou určeny výhradně pro Mexiko. Produkce se specializuje převážně na quartzové modely, avšak s odpovídající švýcarskou hrdostí a kvalitou. Mezi jejich ambasadory patří například fotbalista Oscar Perez, nebo herečka Lorena Rojaz. Když došlo v roce 2018 k myšlence, že původní NG bude obnovena, práva na název byla odkoupena právě od mexické pobočky Nivada Swiss.
Nivada Grenchen Reborn
Jak jem již zmínil, NG spadá pod společnost Montrichard Group, která zastřešuje spíš microbrandy. Za ten ale můžeme pokládat i NG. U Nivady nelze hovořit o masové produkci a zaplavení trhu. Hodinek NG se ročně vyprodukuje okolo 4000 kusů, ale pomalu rozšiřují pole působnosti na americkém, evropském i japonském trhu.
Jak Guillaume Laidet, tak majitel společnosti Montrichard, Remi Chabrat jsou velkými fanoušky retro hodinek, což může být pro značku NG velkým přínosem. Dnes je běžné, že reinkarnované modely se pouze „inspirují“ historickými modely, avšak mají odlišné parametry.
U NG chtějí vývojáři dosáhnout co nejpřesnější původní předlohy, avšak zabalené do moderního kabátku. Dostanete tak hodinky, které jakoby vypadly ze 60. let, technologicky nám ale nabízejí moderní zpracování, materiály a strojky. Můžete si tak naplno užít pocit, který měl ze svých hodinek Paul Newman či Brian Kelly. A to včetně tropického ciferníku a patinovaných ruček (třeba u Chronomaster Broad Arrow Tropical Dial Manual), aniž byste museli trávit desetiletí v krajinách, kde slunce nezapadá 😉.
Přijďte se podívat na Nivada Grenchen do prodejny Helveti – rozdíly mezi designovými reedicemi jiných značek a reedic od NG viděné naživo, jsou hned patrné.