Proč si nevybrat jako první recenzi pro Helveti něco tak kontroverzního, jako jsou Mido Ocean Star Decompression Worldtimer (M026.829.17.041.00) od Mido? Za prvé je to výzva a za druhé, uvažuji o koupi. Pojďme si tento pozitivně naladěný model přiblížit – trochu divočina na první pohled a vlastně i na ten druhý, co se týče funkcí.
Obsah recenze
Představení
Ocean Star vychází ze své předlohy, která brázdila šedesátými léty podvodní i ten plážový svět. Původní model z roku 1961 byl určen pro takzvané skindivery, čili neprofesionální potápěče. Ti bez pomoci kyslíkových lahví a jiné profi výbavy prozkoumávali vodní svět kolem sebe, na vlastní triko. Doba byla jiná, svět byl barevný a lidé hledali nové výzvy a zážitky.
Koncept byl poplatný tehdejší době. Vezměme v úvahu, že tehdy se lidem o chytrých hodinkách mohlo zdát, ostatně potápěčská historie by o tom mohla vyprávět své. Potřebovali jste tedy jediný přístroj, nejlépe hodinky, které vás nenechají ve štychu a na které bude spoleh. V případě potřeby nabídnou důležité informace, potřebné pro vaši zábavu.
Co se vám vybaví, když se řekne
Každá důležitá značka má svůj charakteristický model který je prověřen historií a který je pro značku typický. Znáte to, někdo zmíní Rolex (Tudor) a první na co vzpomenete, jsou Oystery. Doxa a jejich Suby, Seiko a jejich 62 mas (zde je samozřejmě klíčových asociací více, ale zůstaňme v šedesátkách), Zodiac a jejich Seawolf atd.
No a u Mido by to měl být právě Ocean 5907. Tvarové rozdíly pouzder se moc nekonaly, pokud šlo zrovna o hodinky určené do vody, pomineme-li třeba Doxu, která byla vždycky svá. Nejvíce mi pak Mido připomíná právě mořského vlka od Zodiacu.
Divočina na první pohled
Stejně jako výše zmíněná Doxa, která nabízela dekompresní tabulku na lunetě, Mido tuto funkci nabízí přímo na číselníku (typické pro tehdejší dobu). Dnes to za nás dělají počítače, ale dříve jste museli zapojit hlavinku a tabulka měla připomínat, kdy je důležité dělat dekompresní zastávky, a dobu strávenou v určené hloubce.
Původní model znázorňoval metry, nebo stopy (záleželo na daném modelu). U nové verze to Mido vyřešilo lišácky a do číselníku zapojilo obě tyto jednotky. Barevně označené kruhy pak představují hloubku ponoru, která je dána právě v černé či modré (záleží na barvě modelu) části na dvanácté hodině, jak v metrech tak ve stopách, pro snadnější zapamatování.
Délku dekomprese pak odečítá minutová ručka. Pro příklad, pokud jste v hloubce 30 metrů po dobu 45 minut, je potřeba provést dekompresi dlouhou 30 minut (ano, nebavíme se o freedivingu). Na odečítání se dá lehce zvyknout a pokud si jej zažijete, je to snadné a intuitivní. Zde je pak nutné pozastavit minutovou ručku, nastavit na dvanáctou hodinu a začít ponor. Pak lze již snadno odečítat potřebný čas s důležitými dekompresními údaji.
Pojistka pro zapomětlivé
Tento způsob sice není moc praktický, zvláště pak u šroubovací korunky, ale zdravý ponor a klidné vynoření je zde důležitější, než hodinky samotné. Na druhou stranu, pokud budete používat korunku správně, není se čeho bát.
Mido díky svému Aquadura systému zaručuje nulové vniknutí vody přes korunku i bez zašroubování. Zde už dává smysl přetáčení minutové ručky a nedotahování korunky při každém ponoru. Přestože Mido má tento systém odzkoušen do tlaku 300 m, na svých hodinkách bych radši zůstal u důvěry, bez reálného dokazování, zda je to pravda, či nikoli. Je ale dobré vědět, že v Mido přemýšlejí i nad takovými problémy.
Klasické lunety
Pokud byste se přeci jen báli, či nechtěli využívat původní zamýšlenou funkci, je zde klasická otočná luneta, oproti původnímu modelu obousměrná. To s sebou přináší další komplikaci, kterou je GMT a luneta je díky tomu vyšperkována názvy měst a časových pásem. Nechybí však ani desetiminutové úseky, na které jsme u vodních modelů zvyklí.
Je otázkou zda jde o úplně bezpečné řešení pod vodu, na druhé straně berme v potaz, že se nejedná o vyloženě deep potápkový tool materiál (od toho tu jsou jiné modely). Podívejte na Tudor Pelagos FXD a jací profesionálové s obousměrnou lunetou pracují.
Záleží také na zpracování a tuhosti lunety, která je zde provedena opravdu pohádkově. Otáčení je příjemné, přesné, cvaká lahodným zvukem a jen tak se nelze překliknout. Potenciální riziko nechtěného pootočení pod vodou je zde tedy minimalizováno, ne však zcela eliminováno. To už je úděl obousměrných lunet, a záleží tedy na využití. A pokud se budeme držet zamýšlené funkce, je radost s ní pracovat. Hliníková, „ukecaná“ vložka pak dotváří retro dojem na jedničku.
Láska na druhý pohled
Druhé časové pásmo nám zde znázorňuje červená hodinová ručka s luminiscenční šipkou (více o GMT zde). Obdélníkové indexy lemují 24hodinový formát, pod kterým dále nalezneme terč s dekompresními údaji.
Samozřejmě nesmím opomenout nic nerušící datové okénko, šikovně zakomponované na třetí hodině. Barevné kombinace terčíku se pak liší od modelové varianty. Černá barva, řekněme lehce konzervativnější, využívá odstíny žluté a oranžové, modrá verze si pak ještě pohrává s růžovou a tyrkysovou a je ještě odvážnější, zároveň ale blíže svému původnímu předchůdci ze šedesátých let. Ne nadarmo se prvnímu modelu přezdívalo rainbow.
Zpracování a celkový dojem
Není to poprvé, co nám Mido předkládá něco takového. Velice oceňuji, že jde o vskutku svěží reinterpretaci historické předlohy. Nejedná se jen o zabalení do nového kabátku. Již v roce 2021 Mido vyhrabal Ocean Star Decompression z mrtvých a představil nám limitovanou edici o 1961 kusech. Hádejte proč zrovna tento počet 😉. Po limitce se jen zaprášilo a ani já ji bohužel nespatřil na vlastní oči. Držela se původního konceptu s potápěčskou lunetou a věrnému zobrazení dekompresní tabulky.
Dva roky na to v rukou můžeme držet tento skvost – či kýč, záleží na vkusu. Zcela přepracovaný design zapadá do dnešní doby naprosto neskutečně. Moderní zpracování s respektem k historické předloze je impozantní.
Parametry
Komplet leštěné pouzdro o délce 47 mm lug to lug, průměru 40,5 mm a výšce 13,4 mm nabízí skvělého společníka na letní (i neletní) dobrodružství a opravdu sednou i na útlé zápěstí (níže na fotkách na 16,5 cm). I přes přívětivé rozměry se jedná o bytelné a odolné hodinky, které určitě nepůsobí jako hračka. Víte, že se na ně můžete spolehnout i v náročnějším prostředí. Tím mi na mysli přišlo Seiko, které je na podobné pouzdrové mystifikace odborník.
Dýnko je pak šroubované a kombinuje leštěný a matný povrch. Nechybí výrazně gravírovaná hvězdice (kde se asi inspiroval čínský microbrand Seestern?), nápis Mido a všechny potřebné informace, kterých byl ušetřen již tak vytížený číselník.
Korunka je bez postranních ochran (ne jako u předchozích edic), šroubovací a hezky padne do ruky, tudíž manipulace je naprosto bezproblémová. Při plném došroubování pak přesně sedne na pouzdro.
Další lahodou pro oko je sklíčko. To je safírové, zesílené s antireflexní úpravou a díky němu máte pocit, že ciferník je proveden ve 3D ultra HD 😳! Skutečně, při přímém pohledu na ciferník do popředí vystoupí stříbrně ohraničené indexy a všemu dominují ručky s macatou hodinovou šipkou, která si pro sebe ukradla nejvíc lumi nátěru.
Díky tomuto efektu i přes lehce horší čitelnost (díky celkovému designu číselníku) lze dobře odečíst čas. Pokud se pohybujeme v dopoledních hodinách, hodinová ručka snadno zastíní ještě další povedený detail, a to logo firmy Mido. To je aplikované, psacím písmem napsané a křičící šedesátky! Tedy 21. století, chcete-li.
80 hodin s true GMT
Mido Caliber 80 je vlastně ETA C07.661 v tuningu. Nezapomínejme, že Mido patří pod Swatch Group a většina strojků zde je právě upravená ETA. Podobné možnosti pak nabízí Certina se svým Powermaticem. Dostáváme se tedy na 80hodinovou rezervu chodu, frekvenci 21 600 polokmitů s 25 úložnými kameny.
Zde jako bonus doplněn o funkci True-GMT, tedy druhé časové pásmo. Nastavením času se pohybuje i GMT ručka a při hodinovém nastavení skáče hodinová ručka po celých hodinách a GMT ručka zůstává na stejné pozici a zobrazuje domácí čas.
Kdo by si na ně měl brousit zuby?
Ideální varianta pro letní cestovatele a hobby potápěče, či využití při komerčním potápění, kde profesionální potápěči často mění polohy a cestují daleko za prací. Víme, že zde je vybavení zcela jiné, přesto někteří komerční potápěči a fanoušci klasiky mají často nějakou tu zálohu v podobě mechanických či quartzových hodinek, případně je různě testují pro svou zábavu. Věřím, že pokud by Dirk Pitt neměl své oranžové Doxy, určitě by si vybral tento model!
Co dostanete
Hodinky se dodávají na velice pohodlném kaučukovém tropic strapu. Ten nabízí dvě objímky pro uchycení přebývajícího konce (první je uchycena napevno – díky Mido!) a silnou ocelovou sponu s gravírovaným logem a masivním trnem pro uchycení.
Jak by řekl Horst Fuchs: „Při koupi těchto hodinek nedostanete jen jeden, ale rovnou dva náramky“! A to sice milánský mesh tah, dá-li se to tak nazvat. Ten je opět velice příjemný a poddajný ruce. Můžete tak lehce zvolit buď sportovnější vzezření, či více fešácký look, díky rychlostěžejkám je to hračka.
Je až k neuvěření, co Mido za zhruba 35 000 Kč přináší. V době popularity více či méně podobných potápek, kráčí Ocean Star Decompression vlastní cestou. Máte zde vše. Odkaz na bohatou historii, moderní technologie, víc než solidní zpracování, funkčnost, spolehlivý strojek se skvělou rezervou a přesností, True-GMT komplikaci, dva kvalitně zpracované náramky a navrch vám vykouzlí úsměv svou zábavností 🙂.