Během posledního červnového víkendu probíhala v Italské Polignano a Mare vzrušující událost. Světová série Cliff Divingu pro rok 2025! Jednalo se o víkend spojený s parným počasím, divokým mořem, dobrotami od RedBull a samozřejmě s hodinkami Mido.
Obsah článku
Co je to vlastně ten Cliff Diving?
U českého překladu už jistě všem naskočí, co si pod tímto názvem představit. Ano, jedná se o skoky z útesu do vody a NE – nejedná se o hromadnou sebevražednou akci, ale o naprosto dokonalý sport – minimálně pro oko divákovo. Skoky se provádí z pravidla z výšek 20 – 30 metrů, což se radikálně liší od známějších skoků z prkna do vody. Jedná se o větší výšku, větší riziko a mnohonásobně zvýšenou hladinu adrenalinu.
Světové série je jakýsi masterpiece těch nejlepších z nejlepších a pod záštitou známé firmy RedBull se jedná o vůbec nejznámější a nejprestižnější mezinárodní soutěž v Cliff Divingu. Byla založena již v roce 2009 a svou tradici má dodnes. Kombinace extrémního sportu, precizní techniky a dechberoucích přírodních a městských kulis ročně lákají tisícovky diváků. Soutěží se v můžské (27 metrů) a ženské (20 metrů) kategorii a cílem je provést perfektní a hlavně přesné provedení akrobatických triků. Důležité je zakončení skoku nohami napřed. Při rychlosti až 90 km/h z výšky dvaceti metrů není vodní hladina tak přívětivá a měkká, jako když skočíte z okraje bazénu na dovolené.
Jedním z hlavních lákadel série jsou úžasná místa, odkud se skáče – často historické, nebo přírodní památky. Nejznámější lokace jsou třeba Mostar v Bosně a Hercegovině, Downpatrick Head v Irsku, Australské Sydney a nebo námi navštívená lokace Polignano a Mare v krásné a přátelské Itálii. Jelikož se lokace částečně mění, jedná se nejen o sportovní, ale i cestovatelskou událost.

Skupina rozhodčích pak hodnotí zejména obtížnost triku, technické provedení a dopad do vody, který by měl být s co nejmenším rozstřikem. Skokani mají během závodů více pokusů a různé stupně obtížnosti.
Polignano a Mare
Leží na hraně skalnatého útesu v Apulii (provincie Bari), na pobřeží Jaderského moře. Malebné bílé domy se tyčí přímo nad tyrkysovým mořem, které je usazené do přírodní amfiteatrální scenérie a jedná se o skvělou lokaci pro diváky a sportovce. Skoky z domů nad mořem, skalní útesy a historický městský dvůr jsou jedinečné a tvoří skromné, ale dechberoucí prostředí. Destinaci pravidelně navštěvuje okolo 35 000 diváků (sic!), kteří celé dění sledují z protilehlé pláže Lama Monachile, mostu Ponte Barbonico nebo z lodí, postávajícíh okolo.

Polignano a Mare spojuje extrémní sport, unikátní architekturu a jižanskou atmosféru, což z něj dělá nepochybně fascinující místo i mimo závody. Jihoitalská atmosféra je podtržena útesy nad mořem, na kterých jsou vystavěny bílé vápencové domy s plochými střechami, úzké dlážděné uličky plné květin a balkónků a kloubí v sobě řecký vliv, baroko a rustikální venkovský charakter. Dominantou města je pak malebný kostel Chiesa Matrice Santa Maria Assunta z 13. století s barokními prvky. Samozřejmostí jsou přilehlé kavárny s výhledem na Jaderské moře.
Mido
Co má ale s tím vším společného švýcarská značka Mido? Je to jednoduché – je hlavní časomírou a sponzorem světové série. Při tak náročném sportu nelze očekávat, že by skokani prováděli své triky s hodinkami na zápěstích (i když by se jednalo o netradiční zátěžové testy), ale mnoho z nich je skutečně mělo, když se srocovali ve VIP zónách. Někteří jsou také tvářemi značky jako například Jonathan Paredes, Aidan Heslop a mnoho dalších. A na to, aby si užívali tyto skvělé hodinky ani nemusí být přímo ambasadory. Při hojné účastí mexických závodníků mi došlo, proč je Mido tak oblíbené zrovna v této zemi. Jistě si vybavíte limitku Círculo de Luz.
Mido má s vodními sporty své bohaté zkušenosti, byli průkopníky na poli potápěčských a toolových hodinek a to s sebou (při více jak stoleté tradici) nese značný respekt. Přesto se jedná o cenově dostupné hodinky s čerstvými a hravými designy a snad nejdostupnějšími verzemi COSC na trhu. A pokud ještě tuto značku neznáte, skočte k nám do Helveti tuto ostudu rychle napravit 😉.
Aktuální dění RedBull Cliff Diving
V mužské kategorii má slušně našlápnuto Gary Hunt, na paty mu však šlape Jonathan Paredes a Constantin Popovic. Vítězem se však v Itálii stal Carlos Gimeno, který o chlup unikl Huntovi. Ženám tradičně dominovala Rhiannan Iffland, druhé místo obsadila Kaylea Arnett.

Jelikož se jedná o fyzicky i psychicky náročný sport, který vyžaduje až zenové soustředění, byli jsme bohužel i svědky nehody. Po svém skoku si odnesl nepříjemné zranění mladíček Yolotl Martinez, který si při nešťastném dopadu narazil krční obratle a bylo zapotřebí souhry potápěčů, kteří ho ve vodě zafixovali a dopravili na břeh. Vše naštěstí dobře dopadlo a Yolotl je z nejhoršího venku. Ze série vypadla i talentovaná Molly Carlson, která si v předešlých trénincích zlomila nohu při pádu z 22 metrů vysokého můstku. Oběma přejeme brzké uzdravení 🙏.
Sezóná pokračuje v září v Mostaru a cíl cesty bude v Bostonu, kde se kromě stylových skoků určí koneční šampioni v mužské a ženské kategorii.
Zážitek
A co vy, navštívíte některou z dalších zastávek? Pokud budete trávit dovolenou v daných destinacích, rozhodně si světovou sérii nenechte ujít. Jedná se o velkolepou podívanou, při které vám občas budou trnout zuby. Je až neuvěřitelné, co všechno lze provádět s lidským tělem! Obrovský respekt patří všem soutěžícím, za jejich nadlidské výkony, profesionální a fair play chování a za ukázku psychické odolnosti.

Díky patří samozřejmě týmu Mido, za profesionální organizaci, hýčkání a představení novinek na druhou polovinu roku, o kterých zatím nesmíme mluvit. Buďte ale trpěliví, jakmile skončí embargo, budeme mezi prvními, kdo vám novinky představí. Máte se skutečně na co těšit a rozhodně bude z čeho vybírat. Veliké díky patři i butiku Carollinum, který nám tento zážitek zprostředkoval! Děkujeme a budeme se těšit třeba příště.
Komentáře
Tento článek zatím nikdo nekomentoval. Buďte první.