
Hodinky MeisterSinger Bell Hora BHO913 vypadají na první pohled jednoduše, ale ve skutečnosti jde o velmi rafinovanou časomíru se spoustou zajímavých detailů a jednou úplně výjimečnou funkcí.
Značka Meistersinger je charakteristická tím, že u modelů ze své produkce používá k zobrazování času pouze jednu ručku. Jde o vyjádření filozofie, že není třeba přesně odměřovat každou sekundu, ale spíše vychutnávat kouzlo jednotlivých okamžiků. Historie značky a inspirace dávným hodinářským uměním je popsána ZDE. Bell Hora jsou věrny tradici značky a také čas odměřují pouze jednou ručkou a kromě toho na nich najdete komplikaci Sonnerie au Passage.
Obsah recenze


Hodinky Bell Hora spadají do řady Meisterstücke, která je tou nejexkluzivnější řadou. Nabízí ty nejkomplikovanější modely v rámci značky MeisterSinger.

Pouzdro z nerezové oceli má průměr 43 mm a pečlivé řemeslné zpracování dává vyniknout kontrastu při střídání leštěných a matných broušených povrchů. Zatímco luneta a čelní část pouzdra je leštěná a boky jsou broušené (matné). Na takových detailech vyniká mistrovská ruční hodinářská práce.

Kompletní číselník se zlatou spirálou
Číselník vypadá na první pohled vcelku nekomplikovaně a elegantně, přesto je nadmíru zajímavý. Jak již bylo řešeno, čas ukazuje jedna ručka, pomocí velmi přehledné stupnice MeisterSinger. Tato stupnice umožňuje díky různému tvaru a délce indexů pohodlné odečítání času. Při podrobnějším pohledu majitel zpozoruje, že hodinové indexy mají tmavě modrou barvu a trojúhelníkový tvar, což po zorientování se ve způsobu odečítání času celý proces opět usnadňuje.

Dalším promyšleným a zajímavým prvkem je Fibonacciho zlatá spirála, připomínající ulitu. Tato spirála vychází z Fibonacciho posloupnosti. Tato posloupnost je v matematice označována jako nekonečná posloupnost přirozených čísel, začínající 0, 1, 1, 2, 3, 5, 8, 13, 21, 34, … (čísla nacházející se ve Fibonacciho posloupnosti jsou někdy nazývána Fibonacciho čísla), kde každé číslo je součtem dvou předchozích.
Aplikaci Fibonacciho posloupnosti najdeme kromě matematických aplikací také často i v přírodě: tvar ulity, uspořádání řad semínek v květu slunečnice, tvar rohů kozy šrouborohé atd.

Na číselníku hodinek Bell Hora je Fibonacciho spirála reprezentována prolisem, který začíná ve středu číselníku. Druhá její reprezentace není na první pohled patrná. Označení hodin 1 až 24 totiž není provedeno po kružnici, tak jak je v hodinařině zvykem, ale také krouží podél Fibonacciho spirály. To není na první pohled zřejmé, a proto tato rafinovanost jistě potěší každého, kdo ji postřehne.

Komplikace Sonnerie au passage
Popis toho, co hodinky asi nejvíce odlišuje od jiných modelů se nachází nad indexem 6 hodin. Symbol zvonku se znázorněním jeho zvonění. Model Bell Hora totiž disponuje komplikací Sonnerie au passage.
Přesně v celou hodinu kladívko udeří na spirálu a vydá tak jemné cinknutí, které nositele hodinek upozorní na plynutí času, aniž by se musel dívat na číselník. V souladu s filozofií značky MeisterSinger je cinknutí pouze jedno, nezávisle na tom, kolik je hodin. Nenutí tak majitele hodinek počítat počet odbití, pouze ho upozorní na začínající novou hodinu. Odbíjení je možné i vypnout, slouží na to tlačítko nad korunkou (pozice 2 hodiny).

Jak se ovládají
Díky ergonomickému tvaru tlačítka je možné nastavit požadovanou volbu zvonění i po paměti, což se může někdy hodit, zejména při jednání, u kterého by hraní si s hodinkami mohlo působit neslušně. Na druhou stranu je tlačítko natolik nenápadné, že neruší elegantní vzhled hodinek.

Natahovací korunka má přiměřenou velikost a drážkování, dobře padne do ruky a nastavování času či natahování hodinek je s ní velmi pohodlné. Nechybí ani plastický znak firmy na její čelní straně.

Dýnko a sklíčko
Klenuté safírové sklo tvarově přesně navazuje na pouzdro a spolehlivě kryje číselník a ručky. Pokud vás zajímají materiály hodinkových sklíček, zajímavý článek na toto téma najdete ZDE.

Dýnko je šroubovací a poskytuje informace o všech důležitých informacích – o materiálu, voděodolnosti, nese označení modelu a v neposlední řadě také sériové číslo hodinek.

Strojek MS Bell s automatickým nátahem
Střední část dýnka je prosklená, a tak je možné pozorovat mechanický strojek MS Bell s automatickým nátahem. Jeho základem je švýcarský strojek Sellita SW200. Tento strojek pracuje na frekvenci 28 800 polokmitů za hodinu a rezerva nátahu činí 38 hodin.

Strojek je vybaven hackingem – tato funkce zajistí, že při seřizování se sekundová ručka zastaví. Nechybí ani možnost manuálního nátahu strojku pomocí korunky.

Řemínek
Hodinky drží na ruce díky přiměřeně masivnímu řemenu se strukturou krokodýlí kůže. Prošití je světle hnědou nití, která působí kontrastně.


O zapínání se stará motýlová spona, která je signována logem výrobce. Řemínek se vám díky ní tolik neopotřebuje, jako s klasickou trnovou sponou, a hodinky si i díky řemínku dlouho udrží nový vzhled.


Co na ně říkám?
Hodinky MeisterSinger Bell Hora jsou neobyčejné hodinky, které svou výjimečnost nedávají prvoplánové na odiv, ale rafinovaně ji dávkují krok za krokem, nebo lépe řečeno hodinu za hodinou. Ocení je zejména ti, jež nepotřebují dávat okázale najevo, jak luxusní hodinky mají.

Komplikace Sonnerie au passage je – stejně jako jakákoliv jiná zvuková komplikace, ve světě mechanických hodinek opravdu prestižní a vyskytuje se pouze u těch nejluxusnějších modelů, bez ohledu na to, o jakou značku jde. A vzhledem k tomu, že značek, které takové komplikace do svých modelů umisťují, je pomálu, dostane se model MeisterSinger Bell Hora BHO913 rázem do hledáčku milovníků neobvyklých věcí, které dokazují mistrovství svých tvůrců i se svou cenou 91 800 Kč.

Základní technické parametry
- Průměr pouzdra: 43 mm
- Výška pouzdra: 11,5 mm
- Šířka náramku: 20 mm
- Vodotěsnost: 50 m
- Strojek: automatický, MS Bell (základem je Sellita SW200)
- Pouzdro: nerezová ocel
- Materiál náramku: kůže
- Sklíčko: klenuté safírové sklo
- Podrobné technické informace naleznete ZDE.
A komu by se nelíbil krémový číselník, může sáhnout po modrém (detaily ZDE) nebo černém provedení (detaily ZDE).


Text a fotografie: Vít Černý
Paradne napisany clanok! Vit je majster stylizacie a putaveho prerospravania pribehu… Clanky obsahuju AJ sirsi okruh informacii co sposobuje naplnenie…
Souhlasíme a jsme rádi, že Víta máme v týmu 🙂