
O značce Junghans pravděpodobně slyšel každý, kdo se o hodinky alespoň trochu zajímá. Já osobně jsem je měl vždy spojené s typicky německým stylem Bauhaus. Jednoduchý design, skvělá čitelnost a německý původ.
Při rešerši k této recenzi jsem se dozvěděl, že firma Junghans byla založená již v roce 1861 a na počátku 20. století představovala největší závod na výrobu hodinek na světě. I v 50. letech dvacátého století patřil Junghans do třetice největších výrobců chronometrů na světě (za velikány Rolex a Omega).
Celá historie značky je skutečně bohatá a zajímavá a vydala by za samostatný článek. Já se však dnes zaměřím na model Junghans Meister Chronoscope EN 27/4526.03, který se mi díky Helveti dostal do rukou a před objektiv.
Obsah recenze


Klasika v moderním leštěném hávu
Na tyto hodinky jsem byl opravdu zvědavý. Dosud jsem žádné Junghansy v rukou neměl a očekávání byla veliká. Po otevření bytelné krabice na mě vykoukly velice elegantní chronografy s inkoustově modrým ciferníkem a naprosto okouzlujícím vypouklým sklem, které dává vzpomenout na dobu před 70 lety. Naštěstí se všeobecný pokrok týká i mechanických hodinek, takže materiály a technologie zde najdeme aktuální.

Ocelové pouzdro je vyrobeno z tradiční slitiny 316l. Co se povrchové úpravy týče, tak brus byste zde hledali marně. Všechny ocelové plochy, které na hodinkách najdete, jsou leštěné, což perfektně koresponduje se zamýšleným použitím hodinek. Troufám si tvrdit, že s těmito hodinkami byste si neutrhli ostudu ani v divadle.
Z pouzdra vystupují krátké nožky, které se výrazně stáčí směrem dolů. Navzdory nemalému průměru 40,7 mm se právě nožky podílí na příjemné nositelnosti i na menších zápěstích. Jsou také důvodem pro váhavé zařazení tohoto modelu mezi oblekové hodinky. No, řekněme, že v kategorii jsou jednou nožkou 🙂 .

Elegantní i na spodní straně
Výrazně vypouklé dýnko je k pouzdru přichyceno pomocí pětice šroubků, a navíc je vybaveno safírovým průhledem na automatický strojek chronografu. Vypouklé dýnko je potřeba kvůli poměrně vysokému použitému automatickému strojku. Celková výška hodinek je nezanedbatelných 13,9 mm, nicméně u těchto hodinek tento údaj vůbec nevnímám jako negativum.
Ovládací prvky najdete tradičně na pravé části hodinek. Korunka na pozici 3 není šroubovací, stejně jako tlačítka chronografu, ale i tak je zajištěna voděodolnost s hodnotou 50 m, což bohatě pokryje každodenní činnosti s výjimkou plavání. Kvůli koženému řemínku se stejně nejedná o žádné potápky.
K nožkám je uchycen kožený řemínek světle hnědé barvy s lesklou signovanou trnovou sponou. Bohužel rozteč nožek je 21 mm, takže výběr kompatibilních řemínků je o něco komplikovanější než v případě sudých rozměrů.
Bytelné chronografy
Horní tlačítko chronografu spouští a zastavuje chronograf. Spodní pak chronograf resetuje – opět se jedná o naprostou klasiku. Tlačítka chronografu mají elipsovitý tvar a k jejich ovládání je třeba vynaložit poměrně značnou sílu. Nejedná se o míru, kdy by ovládání bylo nepříjemné, ale z obsluhy funkce chronografu máte pocit opravdové kvality a výrazné cvaknutí ucítíte nejen hmatem, ale zaznamenáte jej i bezpečně sluchem – tady je vše v naprosto nejlepším pořádku. Vůbec celkový pocit kvality jo to, čím na mě hodinky zapůsobily nejvíce.



Dědictví Bauhausu je o čistém designu
Lunetu bychom u těchto hodinek hledali marně a její místo supluje velké safírové sklo s opravdu výrazným klenutím. Spolu s Bauhaus ciferníkem je právě sklo zodpovědné za celkový retro nádech. Sklo při pohledu z boku dokáže krásně kouzlit s obrazem ciferníku a při ještě extrémnějších úhlech pak ciferník zmizí úplně.
Výrobce udává použití antireflexní vrstvy z obou stran skla. Jedná se o bezbarvý antireflex, který vždy vidím rád, ale sklo je i přes jeho použití náchylné na odrazy okolního světla, což je však nutná daň za jeho tvar.


Pod safírem najdeme ciferník, kde se toho děje opravdu hodně. Při prvotním zběžném pohledu na produktové fotky by člověk mohl nabýt dojmu, že ciferník je poměrně plochý a vesměs obyčejný. Opak je však pravdou a celé hodinky nabízejí výraznou hloubku ciferníku.
Rozložení subciferníků je 12 – 9 – 6. Nahoře najdete minutový sčítač chronografu s maximální hodnotou 30 minut. Na devítce se usadila ručička vteřin aktuálního času. Minuty aktuálního času se zobrazují na disku, který má menší průměr než zbylé sčítače. Konečně na pozici 6 je opět velký disk zobrazující uplynulé hodiny běžících na chronografu. Maximální měřitelná hodnota je tak 12 hodin, což na většinu aktivit bude hravě stačit.
Z kalendáře zjistíte datum i den
U indexu třetí hodiny najdeme nejen datové okénko, ale i okno zobrazující aktuální den v týdnu. Obě hodnoty se zobrazují jako černý text na bílém pozadí. Díky zabrání místa pod indexem na dvanáctce se logo výrobce usadilo nad datovými okny a je vyvedeno tiskem v bílé barvě.
Ciferník má tmavě modrou barvu s jemnou strukturou a v závislosti na světelných podmínkách se jeho barva mění z modré až po kovově šedou. Za určitých světelných podmínek může být odečet aktuálního času komplikovanější díky chybějícímu kontrastu, nicméně většinou stačí zápěstí malinko natočit a leštěné ručičky odrazí světlo a zmíněný kontrast se výrazně zlepší.
Všechny ručičky jsou stejně jako pouzdro leštěné a hodinová a minutová jsou navíc vybaveny luminiscenčním nátěrem. Po nasvícení ručičky ve tmě září zelenkavou barvou, ale výdrž lumi je podprůměrná, což je ale u podobných hodinek pochopitelné. Hodinkám pak sekundují aplikované indexy do kříže s dvojitým indexem na dvanáctce. Zbylé indexy jsou vyvedeny pouze bílým tiskem.


»Hvězda smrti« se spolehlivým pohonem
Celý ciferník se směrem k okrajům zaobluje dolů a toto zaoblení pak kopíruje i minutová ručička. Tento detail je krásný relikt dob minulých kvůli vypouklým plexisklům a nalezneme jej i na mechanických stopkách, kde zaoblení ručičky znamenalo přesnější odečet času.
Subcifry chronografu mají tvar obrácených čoček a tento detail dokáže při různém světle krásně pracovat. Jeden známý hodinkám dal přezdívku „Hvězda smrti“ právě vzhledem k tomuto detailu.

V útrobách hodinek tiká strojek Junghans J880.1, který má svůj základ ve známém a léty prověřený kalibru ETA Valjoux 7750. V tomto případě výrobce šel o krok dále a nabízí strojek s úrovní Elaboré. Můžete si tak užívat hodinky s maximální denní odchylkou v rozmezí +/- 14 sekund.
Kromě již zmíněných funkcí nabídne J880.1 48 hodin rezervy nátahu a možnost zastavení vteřinové ručičky při seřizování a stejně tak i ruční nátah. Ze zadní strany pak můžete obdivovat upravený rotor s logem Junghans.

Pro koho jsou tedy hodinky určeny?
Pokud máte rádi formálnější univerzály, které neudělají ostudu při žádné životní události, budete z Junghansů nadšeni. Ač papírově působí rozměry poměrně velkým dojmem, tak ani na menší ruce hodinky nebudou působit nepatřičně. Osobně mě opravdu nadchly, jak už dlouho žádné hodinky, které se mi dostaly k recenzi. S klidným svědomím je mohu doporučit.
▶️ Pokud vás model zaujal, můžete si jej z blízka prohlédnout ve 🔬 videu natočeném pod mikroskopem.

Děkuji Helveti.cz za zapůjčení hodinek k recenzi.