
Touha po zdravějším životním stylu a technologiích, které jej podporují, je dnes silnější než kdy dřív. Právě na této vlně vznikají zařízení, jež slibují nepřetržitý přehled o vaší kondici, spánku i regeneraci. A to pohodlně, bez nutnosti obětovat styl nebo komfort. Jedním z nich je i Garmin vívosmart 5, chytrý náramek, který chce nabídnout alternativu k robustním sportovním hodinkám. Je určen těm, kdo chtějí mít svá data stále po ruce (nebo spíš na ruce), ale zároveň dávají přednost nenápadnému provedení.
Jak si ale tento náramek stojí v praxi? A dokáže v nabitém trhu obstát proti konkurenci typu Whoop nebo Oura? Odpověď hledáme v následující recenzi.
Obsah recenze

Nenápadní pomocníci: wearables
Tento trend takzvaných wearable zařízení potvrzuje poptávku trhu po zdravém životním stylu. Díky malému a ne až tak invazivnímu řešení jsou chytré náramky nebo chytré prsteny čím dál silnějším segmentem. Ptáte se, jak toto odvětví souvisí se samotnými hodinkami? Více než myslíte. Poptávka po těchto zařízeních totiž vznikla z těch nejvyšších míst, kdy vrcholní manažeři chtěli mít pod kontrolou svůj stav kondice a zároveň mít na zápěstí své klasické hodinky.
Byť nošení dvou hodinek naráz již není takový nonsens, náramek či prsten jsou jistě pohodlnější řešení. Sílu tohoto segmentu si nyní uvědomují i ti největší hráči na trhu. Například takový Samsung přišel po vzoru prstenů Oura či Ultrahuman se svým Galaxy ringem oproti tomu Garmin buduje v tomto segmentu produkt vívosmart 5, který je více než-li k prstenu podobný náramku Whoop. Je však tento náramek konkurenceschopný a pro koho je na základě testování podle mého názoru určen?

Nositelný, ale uvítal bych nositelnější
Hlavní bodem kromě technické respektive technologické specifikace a vlastností je v první řadě nositelnost těchto zařízení. Právě proto je pro tyto produkty odvozený anglický výraz wearable. Základem a předpokladem pro úspěch je totiž pohodlnost a nositelnost doslova 24/7 pro maximální přesnost a dlouhodobost dat.
Náramek vívosmart 5 z mého pohledu tyto atributy plní z poloviny. Zařízení je rozměrově velmi kompaktní a neinvazivní, na což mysleli i v samotném Garminu. Díky tomu je produkt možné pořídit ve dvou velikostech – S/M pro menší zápěstí a L pro ta větší. Já jsem si záměrně pro případ této recenze vybral velikost L, a to z toho důvodu, abych náramek mohl maximálně podrobit srovnání s náramkem Whoop, který již téměř rok používám a který je rozměrově větší než Garmin.
Co jsem ale myslel tím, že Garmin plní tyto atributy pouze z poloviny, je pohodlnost náramku. Určitě věřím, že náramek po čase užívání změkne a bude na zápěstí působit daleko pohodlněji, než byl můj první dojem, nicméně opak je v tomto případě pravdou. Guma pásku byla dle mého názoru až moc tvrdá a nepoddajná pro pohodlné obepnutí zápěstí a každodenní nošení.

Kontrasty funkcí
Z pohledu technologie a pásku jako technického zařízení jsem poněkud rozčarován, jelikož se mi do hlavy po jeho testování i vypsaných vlastnostech v manuálu dostává daleko více otázka, komu je vlastně tento náramek určen?
Na jedné straně s náramkem totiž dostáváte velmi pokročilou funkci měření VO2 max nebo velmi přesný snímač tepové frekvence. A to na úrovni top modelů značky, tudíž byste se neměli bát jej používat i na ty nejnáročnější tréninky a pro dlouhodobé měření své kondice.
Naopak na druhé straně dostáváte možnost monitoringu pouze pár sportovních aktivit, a to spíše těch běžných. Je zde například běh, kolo, fitness nebo chůze, spíš než ty specifičtější, které byste jako uživatel sledující své VO2 max chtěl například používat a sledovat.
To se poté dále odráží i do samotné aplikace Garmin Connect. Ta umí být velmi podrobná s modely jako Fenix či Enduro, avšak náramek vívosmart používá na pozadí Connectu spíše svůj vývojový základ, než svoji pokročilost.

Longevity jako téma
Co se ale naopak zobrazení v Connectu nedá vytknout je práce s daty respektive jejich porozumění. Zobrazení je velmi jednoduché a přímé pomocí základních grafů, ve kterých se vyzná i úplný začátečník.
Vzhledem k tomu, že tento náramek řadíme do oblasti wearables, nedílnou součástí by tak měly být i zdravotní funkce. Ty jsou přehledně a jednoduše zobrazeny, jak na malém displeji náramku, tak v aplikaci. Náramek bude pro váš monitoring primárně vycházet z údajů o vašem spánku, stresu, fyzických aktivitách a spálených kaloriích.
Dle mého pohledu a zkušeností s jinými zařízení je toto zobrazení ale velmi ploché. V jednotlivých metrikách nejsou vidět navazující souvztažnosti, jako tomu opravdu je v praxi, jelikož jednotlivé faktory se ovlivňují navzájem. Tak jako v oblastech měření aktivity, tak i zde o sobě dostáváte vědět spíše základ než něco navíc oproti konkurenci.

Promarněný potenciál… ?
Když Garmin vívosmart 5 shrnu, i přes moji kritiku jde o velmi obstojný produkt. Kritika je však dle mého názoru v tomto směru objasněná a na místě, protože tuto generaci náramku vnímám jako promarněnou příležitost. Někdo může namítat, že jde o vstupní bránu do „eko-systému“ Garminu. Jiný může argumentovat tím, že může jít o druhé zařízení pro formálnější příležitosti ke klasickým hodinkám a na sport jej uživatel vymění za své Fenixy a vlastně nepřijde o data.
Já však tento produkt vidím jako potenciál, který Garmin jen nevyužil. A víte proč? Dostatečně mu nevěří. Cenová politika produktu okolo tří a půl tisíce korun totiž zařízení staví na samotný začátek potravního řetězce Garmin. Přičemž konkurenti ve wearables jako Oura, Ultrahuman či Whoop vyznávají daleko agresivnější cenovou politiku, která se v některých případech blíží i prémiovějším modelům Garmin.
O to více by mi to dávalo smysl, že podobně jako zmínění konkurenti, i Garmin již nabízí pro některé funkce subscription model, tedy předplatné. Právě těm by mohl klidně s nabušenějšími funkcemi vívosmart hravě konkurovat, avšak to značka pravděpodobně nechce. Možná proto, aby zbytečně neohrožovala chytré hodinky, které jsou nyní zlatou žílou značky.
Otázkou však je, zdali pak v tomto segmentu společnosti neujede vlak. A to právě proto, že síla společností jako Whoop či Oura raketově roste právě na úkor klasických sporttesterů, mezi které Garmin se svými některými modely rozhodně patří.

Jak z toho vívosmart 5 nakonec vychází?
Garmin vívosmart 5 je tedy za mě produkt, který stojí na pomezí dvou světů – chce být jednoduchým každodenním doplňkem i důvěryhodným fitness nástrojem. V mnohém se mu to daří: potěší přesným měřením, minimalistickým designem i hladkou integrací do ekosystému Garmin.
Zároveň ale zůstává opatrný – z hlediska komfortu i funkcí nepřináší nic zásadně nového, co by jej posunulo před konkurenci – možná právě naopak. Pokud hledáte nenápadný a spolehlivý náramek na každodenní nošení, vívosmart 5 vás určitě nezklame. Pokud však čekáte revoluci nebo plnohodnotnou náhradu za pokročilejší zařízení, možná budete mít pocit, že Garmin mohl zajít o krůček dál.
▶️ Kam dál? Přeci na recenze sporttesterů:
Garmin Tactix 8 – praxe vs. styl: Taktické funkce pro civilní zápěstí?
Coros Pace Pro GPS – Vyplatí se upgradovat váš sporttester?
Nové Vívoactive 6: vylepšené rozhraní a sportovní funkce navíc
Sporttester Suunto Race: Vrátil se ztracený král?
▶️ Nejen na cestu za výkonem:
Hodinky se zdravotními funkcemi a detekcí nehod pro seniory
„Mamarecenze“ Garmin Venu 3 010-02784-01: proč jsem přešla ke sporttesteru?