Zářijové Hodinky měsíce nám tentokrát přinesou divoký koktejl designů, materiálů i funkcí. Těšit se můžete na závan nostalgie osmdesátek, ve které se doslova koupe model Depthmaster od znovuzrozené značky Nivada Grenchen👻. Proti němu se dnes postaví solárky s komplikovaným názvem Citizen Attesa Satellite Wave GPS 100th Anniversary Limited Edition CC4057-60E, jenž jsou našlapané funkcemi i prvotřídními materiály 🌞.
Nivada Grenchen Depthmaster Pacman 14105A
Začnu rovnou zostra. Pokud máte rádi potápěčské hodinky, model Depthmaster od znovuzrozené značky Nivada Grenchen si nikdy nekupujte, tečka! Tento model toho nabízí hodně za málo peněz. Pokud je jednou nasadíte na ruku, už nebude návratu zpět, a budete se navždy točit v začarovaném kruhu jako Pacman. „Waka waka“…
Je libo pocit z hodinek?
A proč tak velkohubé prohlášení na začátku? Jednoduše proto, že po prozkoumání hodinek a následném nasazení na zápěstí budou vaše zažité pořádky překopány o 360 stupňů. Pokud jste zarytý příznivec potápěčských hodinek, který na ně nedá dopustit, jako jsem já, toto prozření nemusí být příjemné.
Jednoho krásného dne k nám na prodejnu dorazila zásilka Nivada Grenchen, kde byl model Pacman. A moje vyznání rázem vzalo za své. Potápěčské hodinky jsou naprostá blbost! Nebo alespoň 99,9 % z veškeré produkce, zabývající se tímto specifickým segmentem.
Po odzkoušení modelu Depthmaster, jako bych byl 20 000 mil pod mořem, kde jsem měl dojít k prozření a následně být vyplivnut nehostinnými vodami zpět, jako anonymní alkoholik, pohrávající si s myšlenkou OWG. OWG je možná silná zkratka, ale pokud použijeme 4 písmena, GADA už by znělo reálněji.
Některé značky obhajují to, že jejich nenositelné cihly musí být robustní, aby něco vydržely. Nevěřte tomu, jsou to žvásty. Depthmaster je nejkrásnějším důkazem, že opak je pravdou. A pokud vám bude někdo tvrdit, že hodinky pro správný chlapáky musí být velké, pošlete ho zpět ke kolotoči 🙂
Zdaleka ne tak nudné parametry
Hodinky jsou hlavně o pocitu, a to se vám snažím zprostředkovat. Pojďme již na samotné Nivady z Grenchenu. Čekali byste, že hodinky o průměru necelých 39 mm budou vhodné pro potápěče? Já rozhodně ne. Tyto jako bonus ke svému malému pouzdru nabízejí heliový ventil a vodotěsnost až do 1000 m. Rekapitulace – heliový ventil, 1000 m, 100 ATM, 100 Bar, 39 mm pouzdro – jen pro pořádek. Hodinky skutečně sloužily tomu malému procentu profesionálů, kteří je používaly jako plnohodnotný nástroj, na němž závisel jejich život pod vodou.
K perfektní nositelnosti pak přispívá délka pouzdra, která se zastavila na 47 mm a výška pouzdra pouhých 13 mm. Dodávaný náramek – v tomto případě Beads of Rice bracelet posouvá úroveň pohodlnosti na další level a já s klidným svědomím dávám #watchporn.
Brutální Art Deco
Co by se dalo ještě označit jako hodinkové porno je luneta modelu. Ta je prakticky vyvedena jako monoblok z jednoho masivního kusu oceli a její chod je prostě bezchybný a příkladný zároveň. Alespoň u mnou testovaného kusu. Je příjemné, že nemusíte vyměřovat žádný meziklik, aby startovní bod padl přesně na 12ku. A jaké je to osvěžující zjištění, že zpětný chod je nulový. Toto by mělo být standardem!
Můžeme se jen dohadovat, proč to tak není u všech hodinek s jednosměrnou lunetou (minimálně od této cenové kategorie) a pochybovat o jejich kvalitách. Jak by se ulehčila práce na prodejně, kdyby to tak skutečně bylo u každých hodinek a každého kusu. Zákazník by sebe ( a nás ) nemusel trápit zkoušením několika stejných kusů, aby nakonec vybral ten nejlepší kompromis. Zamyslete se nad sebou, velcí výrobci big brandů.
To, že sklo je safírové s antireflexem, stojek je švýcarský Soprod a luminiscence je oslňující? To už je samozřejmost k naprosto perfektním hodinkám ve své kategorii. Skoro bych řekl Nivada kategorii, protože tento brand si to dělá po svém již hezkou řádku let a jejich reborn nenasvědčuje tomu, že by se to v budoucnu mělo změnit. Tak nějak totiž nezapadají do žádné průměrné škatulky.
Dokonalý Panerai nejen pro děti
Depthmaster Pacman není pro každého a je to dobře. Baby Panerai, jak se hodinkám ve stylu Pacmana přezdívá, jsou specifické hodinky. Pokud se totiž někdo rozhodne pro koupi, bude pravděpodobně hledat limitované a speciální edice tohoto modelu, případně si rozšíří obzory u jiných modelů Nivada Grenchen a bude naprosto spokojeným OWGéčkem se čtyřmi, pěti kousky 🙂
Ostatní budou po zbytek života ztraceni pátráním po dokonalých hodinkách (které stejně neexistují), za přijatelnou (nízkou) cenu a budou se neustále divit, proč ta či ona luneta má backplate, proč není na šesté hodině index v půli, když na třetí je. Dobře vám tak. Nevím jak vy, ale já už dokonalost našel. Nyní mi dejte další rok na rozmyšlenou, která barva bude ta pravá, nebo zda nemít všechny pro každou příležitost! Jsem ztracen. „Waka waka“ 🙂
Klady
- Vodotěsné do hloubek, kde nejsou barakudy
- Precizní ocelová luneta
- Originální design
- Bezproblémová nositelnost
- Flexibilní mikroregulace na náramku
- Safírové sklo
Zápory
- Chybí luminiscenční bod na lunetě
- Změní vám názor na ostatní potápěčské hodinky
Autor recenze: Patrik Zdvíhal
Patrik je v Helveti něco jako dvorní redaktor, který má na starost články, recenze a novinky. Kromě toho se stará také o zákazníky, jenž se s ním mohou potkat přímo v naší prodejně. Do světa hodinek Patrik pronikl už v útlém věku, kdy mu společnost dělaly modely značky Seiko. Miluje zejména mechanické potápěčské hodinky, je majitelem quartzových modelů, zejména G-Shock.
Citizen Attesa Satellite Wave GPS 100th Anniversary Limited Edition CC4057-60E
Citizen poslední dobou nedodává moc GPS řízených modelů. Zajímá vás proč? Abych se přiznal – mě také a přesný důvod bohužel neznáme. Můžeme jen doufat, že se to do budoucna změní. Jeden GPS řízený Citizen model, který rozhodně stojí za zmínku, tu ale přece jenom je. A proto si zaslouží nominaci do naší rubriky Hodinky měsíce!
Bezúdržbový pracant, kterého nemůže mít každý
Jak už jsem v úvodu zmiňoval, GPS řízených hodinek Citizen je v současnosti jako šafránu. A aby toho nebylo málo (nebo spíš v tomto případě moc, když máme na mysli dostupné kusy), tak model Citizen Attesa Satellite Wave GPS 100th Anniversary Limited Edition CC4057-60E je limitovaná edice. Na této planetě se jich nachází všeho všudy 1900 kusů.
Jako drobné negativum hodnotím to, že kusy nejsou číslované. Když ale budu pozitivní, tak odpadá starost jestli mám hezké číslo, nebo ne. Pokud svůj kus získáte, přemýšlení o čísle limitky se záhy rozplyne vlivem nasávání dalších vlastností.
Silné stránky, na které se lze spolehnout
Limitka Citizen CC4057-60E je oslavou 100 let od založení značky a v názvu najdeme také slovo Attesa. Citizen vyrobil první hodinky s tímto názvem již v roce 1987 a jejich doménou je pouzdro z titanu. Tím se dostáváme k první velmi silné vlastnosti, a to je pouzdro a náramek z titanu Super Titanium™. Tento titan je doménou společnosti Citizen a v tomto případě je na něm DLC úprava. To kromě černého zbarvení znamená také výrazně zvýšenou ochranu proti poškrábání.
Připočtěme další vlastnost titanu – nízká hmotnost. Vychází nám extra pohodlný model, který na ruce rozhodně překážet nebude! 110 gramů je na kovovém náramku řekl bych až zanedbatelných.
Vesmírná konektivita
Řízení GPS, to je něco pro fanoušky naprosto přesného času. Přesněji to totiž díky spojení s družicemi už prostě nejde. Strojek Citizen F950 přijímá informaci o čase automaticky, a to jednou za několik dní přesně v tu chvíli, kdy senzor intenzity dopadajícího světla vyhodnotí, že se hodinky nachází venku. Což je pro příjem GPS signálu důležité, protože v budově toto spojení uskutečnit nelze.
Příjem GPS signálu lze vyvolat i ručně a dlužno dodat, že Citizen se pyšní nejrychlejším příjmem GPS signálu na světě – spojení lze dosáhnout už za 3 sekundy! Druhou možností je vyvolat příjem signálu i s určením polohy (které trvá déle – řádově desítky sekund), přičemž po příjmu bude automaticky nastaveno také časové pásmo.
Eco-Drive – prostě to běží!
Citizen byl první, kdo vyrobil solárně napájené hodinky a dodnes je v tomto oboru extratřídou. I náš představovaný model Citizen CC4057-60E se samozřejmě pyšní solárním pohonem Eco-Drive, což znamená jediné. Nemusíte se starat o nátah jako u mechanik ani se nemusíte bát, že vám dojde baterie, jako u klasických quartzů na baterii.
Solárně dobíjený článek má životnost cca 10-15 let a při plném nabití poskytuje u tohoto modelu zcela komfortní rezervu chodu 18 měsíců. V případě, že hodinky skutečně používáte, v úsporném režimu (když jsou hodinky v úplné tmě) dokonce až 5 let.
Párkrát jsem se na prodejně setkal s reakcí zákazníka “ty solární radši nechci, já tomu moc nevěřím”, nebo “já se toho soláru bojím, já chci radši klasickou baterii”. Přátelé, tyto obavy, pokud je tedy máte, hoďte prosím hodně daleko za hlavu. Troufám si říct, že neexistuje mnoho spolehlivějších pohonů, než je solární pohon Eco-Drive. A to říkám z vlastní zkušenosti, několik jich totiž sám vlastním.
Co na to Vaše oko?
V tomto článku jsem se prozatím věnoval především vlastnostem hodinek Citizen Attesa Satellite Wave GPS 100th Anniversary Limited Edition CC4057-60E, ale co naplat, hodinky se vám musí také líbit. Kromě již zmíněného černého DLC povrchu na pouzdru a tahu upoutá na první pohled také číselník. Ten je totiž perleťový, takže dodává hodinkám zvláštní nádech.
Rozhodně však není příliš extravagantní, nebo nápadný, jako tomu bývá u dámských modelů s perleťovým číselníkem. Nijak narušena není ani přehlednost, takže si myslím, že použití perleti zde přináší skutečně exkluzivní vesmírný nádech, který podtrhuje luneta laděná do fialové barvy. Luneta je safírová, takže poškrábat ji by bylo skutečně “umění”.
Safírové je také samo sebou i sklíčko, které je opatřeno antireflexní vrstvou. Což umožňuje nejen skvělou čitelnost i na přímém slunci, ale také vás někdy nechá na pochybách, zda na hodinkách vůbec nějaké sklíčko je. Ocenit musím i citlivé zakomponování datumovky, přičemž datum na tomto modelu není nutné seřizovat – vše pracuje automaticky až do roku 2100.
Funkce kam se podíváš
Na číselníku se nachází kromě již zmíněného také tři subčíselníky, které patří mnoha funkcím modelu CC4057-60E. Namátkou můžeme zmínit indikaci úrovně nabití, stopky, UTC čas, nebo ukazatel dne v týdnu. Pro někoho toho může být na číselníku už mnoho, ale za sebe říkám, že se to k tomuto hi-tech vyhlížejícímu modelu hodí. Ručky jsou navíc tak výrazné, že nic nenarušuje odečet času.
Na ruce jako doma
Už v průběhu jsem zmiňoval vysokou úroveň pohodlnosti, danou lehkostí titanu Super Titanium™. K pohodlnosti ale přispívá i tvar pouzdra, který na mojí ruku o obvodu 18 cm (což je průměrná velikost pánského zápěstí) sedne skvěle. A to i přesto, že pouzdro není úplně malé – 44,6 mm není úplný drobeček.
Tady se ale potvrzuje známá pravda, že nezáleží na velikosti (pouzdra, aby bylo jasno), ale hlavně na celkovém provedení. Obrovským krokem k pohodlí je také sofistikovaná mikroregulace u spony, kterou lze posouvat jednoduše bez použití nástrojů. Když tohle všechno sečteme, tak je cenovka 51 000 Kč více, než obhajitelná.
Vzhůru ke hvězdám (i na Zemi)
Přestože na mě model CC4057-60E působí trochu kosmicky, jeho využití je především v každodenním použití běžného smrtelníka, kráčejícího po povrchu Země. Naprosto přesný čas, žádná starost o kapacitu baterie, vždy aktuální datum a pohodlnost je to, co takový smrtelník potřebuje. No a když chce na chvilku trochu toho vesmíru, prostě se podívá na číselník 🙂
Klady
- Nádherný design a skvělé zpracování
- Limitovaná edice
- Solární pohon Eco-Drive
- Titan Super Titanium™
- Řízené GPS
- Automatické datum
- Safírové sklíčko s antireflexem
- Skvělá mikroregulace na sponě
- Super poměr cena/výkon
- Nositelné na průměrná i větší zápěstí
- Dobře čitelné
Zápory
- Pro někoho možná moc údajů na číselníku
- Na menší ruku mohou být příliš velké
Autor recenze: Jiří Bareš
Jirka patří k velkým fanouškům mechanických hodinek a u nás se specializuje na hodinky Citizen, Mido, Ball, Frederique Constant, Alpina a Junghans. Velmi ochotně vám ale poradí u každé značky, protože hodinky jsou jeho vášeň. Jinak je to milovník aktivního (florbal) i pasivního sportování, hrdý otec a obdivovatel hodinářského umění.
Verce Pacman je nejhnusnejsi počin výrobce který jsem kdy viděl