Rok 2025 v rubrice Hodinky měsíce odstartujeme pěkně zostra. V hledáčku našich autorů se tentokrát ocitly novinky, které vyvolávají silné emoce. Na jedné straně tu máme model z výběru Jirky Bareše – Jiří Kára Ochlasta Perpetual Hlášky-Date – Speciální edice 2024, který je nejen nekonvenční a vtipný, ale také se může pochlubit i velmi slušnými vlastnostmi. A z úplně opačného konce vám kolegyně Darina představí sofistikované hodinky ProPilot X Calibre 400 s velkou dávkou elegance od švýcarské značky Oris, která má více než stoletou tradici.
Jiří Kára Ochlasta Perpetual Hlášky-Date – Speciální edice 2024
Hodinky Károvky. Kontroverzní téma, které je ale tak populární, že jsme si to nedovedli představit ani v nejoptimističtějších snech. Várka 50 limitovaných a 50 nelimitovaných kusů zmizela za neuvěřitelné 2 dny. Jakožto jeden z duchovních otců této speciální edice vlastním limitovanou zlatou verzi Jiří Kára Ochlasta Perpetual Hlášky-Date – Limitovaná edice 50 ks, kterou jsem si přesně takto vymyslel. Výrazné, kolotočářské zlaťáky s červeným číselníkem.
Ta je však beznadějně vyprodaná, takže jsem do Hodinek měsíce zvolil stříbrnou, decentnější a také nelimitovanou verzi Jiří Kára Ochlasta Perpetual Hlášky-Date – Speciální edice 2024. Dokud bude populární (zatím pořád je), tak ji budeme nabízet, takže další nálož přijde během března. Kdo má zájem, ať neváhá objednat, většina kusů z nové várky je už teď rozebraná. Jestli ale bude nějaká další záleží jen na vás 🙂
Výroba na zakázku
Není žádné tajemství, že jsme Károvky nechali vyrobit v Číně. Nejedná se tedy o hodinky žádné renomované značky, ale to by se k tomuhle tématu snad ani nehodilo. Téma Svatby Jiřího Káry nemá také smysl blíže představovat – kdo viděl, je obeznámen a kdo neviděl, může shlédnout. Vysvětlit se to stejně nedá, to se musí vidět 🙂 Naši motivaci popisuji blíže v článku „Děleeej!“ Jsou tu hodinky Jiřího Káry: Ochlasta Perpetual Hlášky-Date. Tady bych chtěl ale vyzdvihnout spíše celkové vlastnosti těchto hodinek, protože i když pomineme dané téma, jsou to vlastně také dobré hodinky.
Všechno podle nás
Kromě designové předlohy jednoho nejmenovaného ikonického modelu bylo v podstatě všechno vyrobeno podle nás. Logo, číselník, všechny popisky na něm, nebo zvýraznění čtvrté minuty (protože jak řekl Jirka Kára “Už ste tady měli bejt čtyry minuty ty magore”). Třešničkou na dortu je pak věnec dne v týdnu, který je osazený hláškami z ikonického svatebního videa. Tohle byl sice těžko realizovatelný, ale skvělý nápad našeho dnes již bývalého kolegy Šimona.
Celé dýnko je také poctivě vygravírované zcela v naší režii. Kresba Jiřího Káry, zachycující legendární scénku s telefonem z úvodu videa. Popisky vlastností a nezbytná hláška, dokreslující atmosféru. Na náročnost našich požadavků dopadlo podle mého názoru všechno skvěle.
Uhrančivý číselník
Stříbrná nelimitka Károvek sice není tak odvážná, ale zelená barva číselníku je přeci jen docela výrazná. Na prvním prototypu to ještě nebylo ono, ale na druhý pokus k nám dorazila verze, u které jsme věděli, že takhle to chceme. Když nad tím tak uvažuju, budu možná muset pořídit i tuto verzi – protože zlatou jsem mít musel a jak já vždycky říkám “Když nevíš, tak oboje”. I stříbrná verze prostě má svoje kouzlo!
Skvěle padnoucí kus
Hodinky, věnované možná nejzajímavější zdokumentované svatbě v dějinách lidstva, jsme nechali vyrobit ve velikosti pouzdra 40 mm. Troufám si tvrdit, že toto pouzdro sedne skoro každému. Na mojí průměrné ruce o obvodu 18 cm sedí dokonale. Viděl jsem je i na větší ruce, viděl jsem je i na menší ruce a více co? Všude to bylo velikostně super. A i kdyby úplně ne, tak bych to u těchto hodinek zas tak neřešil. Toto téma jsme nakousli mimo jiné i proto, že člověk nemá brát všechno pořád jenom vážně. Sám Kára by řekl “Já to všechno p…”, no, však vy víte 🙂 K pohodlnosti přispívá také náramek s menšími dílky, což znamená, že se dobře přizpůsobí ruce.
Výbava? Důstojná!
Za danou cenu 8990 Kč dostanete mechanické hodinky se strojkem, který používají i mnohé známé a uznávané značky. Je jím japonská Miyota 8205 s automatickým nátahem a dokonce také hackingem (zastavení sekundové ručky při nařízení) a možností manuálního nátahu. Samozřejmostí je také datumovka a již zmíněný upravený věnec dne v týdnu. Za mě zcela uspokojivá výbava. Můj zlatý kus pracuje s odchylkou cca 12s/den, což osobně u mechanik vůbec neřeším.
Odolnost s trochou opatrnosti
Co se odolnosti týče, tak musím vyzdvihnout safírové sklíčko. Mnoho dražších modelů známých značek má, odpusťte mi ten výraz, prachsprostý minerál. Károvky se ale mohou pochlubit sklíčkem safírovým, takže žádné poškrábání zátkou od lahváče nehrozí. Trochu opatrnější však buďme s voděodolností. Výrobce uvádí 50 m, což stejně není na ponoření do vody – maximálně tak do deště, či sprchy. Všude v popisu jsem raději uvedl v kolonce voděodolnost jen symbolických 5 ‰, protože výrobce nemáme léty prověřeného a proto si myslím, že je opatrnost raději na místě.
Na druhou stranu – korunka je šroubovací, takže úplně podceňovat bychom Károvky zase neměli. Ostatně celé ocelové pouzdro působí bytelně a celkové zpracování je za danou cenu velmi obstojné. Samozřejmě pořád se jedná o mechaniku, takže na štípání dřeva to určitě není, ale když na Károvkách uděláte v hospodě škrábanec (na oceli, sklo je safírové), na kráse jim to vůbec, ale vůbec neubere 🙂
Full set
Při hodnocení se nemohu omezit jen na hodinky. Za zmínku totiž stojí také celkový obsah balení. Mým snem bylo, aby limitka a speciálka Jiřího Káry obsahovala jeho pověstné pruhované slipy. To se ale nečekaně ukázalo jako nemožné – takové slipy jsou nesehnatelné a za lidské peníze také nevyrobitelné.
Proto jsme je umístili alespoň na stylovou igelitku, ve které je set dodáván. Uvnitř najdete věrnou kopii Károvy kšiltovky West Point, samozřejmě originálně vyvedený návod a záruční oddací list (interně též zvaný “Zá*urák vydlážděnej”), sadu tematických samolepek a v neposlední řadě také prsten. S tím se nejen můžete oženit (na rozdíl od Káry, který jej ztratil), ale můžete si s ním i otevřít lahváče. Několikrát jsem to pro jistotu zkoušel – funguje to, stejně jako celé hodinky 🙂
Klady:
- Naprosto originální edice, kterou jen tak nikdo nemá
- Safírové sklíčko
- Velikost pouzdra skoro pro každého
- Šroubovací korunka
- Kvalitní mechanický strojek
- Dobré zpracování
- Set s nezbytnými Károvskými proprietami
- Legrace, která má ale celkově dobré vlastnosti jako ostatní hodinky plus mínus z této cenové kategorie
- Pokud máte rádi Svatbu Jiřího Káry, tak celý tento model
Zápory:
- Snad jen s tou voděodolností bych byl opatrný 🙂
- Pokud nemáte rádi Svatbu Jiřího Káry, tak asi celý tento model
Autor recenze: Jiří Bareš
Jirka patří k velkým fanouškům mechanických hodinek a u nás se specializuje na hodinky Citizen, Mido, Ball, Frederique Constant, Alpina a Junghans. Velmi ochotně vám ale poradí u každé značky, protože hodinky jsou jeho vášeň. Jinak je to milovník aktivního (florbal) i pasivního sportování, hrdý otec a obdivovatel hodinářského umění.
Oris ProPilot X Calibre 400 01 400 7778 7155-07 7 20 01TLC
Tak nějak už se stalo tradicí, že jakmile se v naší nabídce objeví nová značka, vyslouží si při první možné příležitosti místo v rubrice Hodinky měsíce. Dává to smysl. Dokonce by bylo spíš zarážející, kdyby se v ní neobjevila, protože o každou z nových značek jsme nějakou dobu usilovali a oslovila nás mnohem dříve, než jste ji mohli začít vídat v Helveti. Nejinak je tomu s Orisem.
Značka Oris je mi ve více ohledech dlouhodobě velmi sympatická. Už od počátku svého chronopostižení (rozuměj od počátku zájmu o svět hodinek) a objevení tohoto brandu, si mě získala svými jasně rozpoznatelnými modelovými řadami. A také svou filosofií a rozhodnutím z 80. let, vyrábět pouze mechanické hodinky.
Budování sympatií
Ve stáji Oris jsem měla vždy více favoritů. Zatím se mi však nikdy nestalo, že by se můj pohled na některý z modelů, které mne u Orisu oslovily, vyvíjel a co víc, cestou prvotního zavržení přes postupné přicházení na chuť, až po konečné nadšení z modelu. A přesně to se mi stalo s velmi netradičním a originálním designem hodinek Oris ProPilot X, který se nám v tomto jedinečném provedení představil poprvé, myslím, v roce 2019 v podobě modelu Oris Big Crown ProPilot X Calibre 115.
Ač se u mne tedy tenkrát hodinky nedočkaly kladného přijetí, rozhodně zaujaly. Byly něčím jiné, a proto upoutaly pozornost. A to je podle mne to nejdůležitější. Pokud si dobře pamatuji své tehdejší pocity, nejednalo se o další z reedicí historického modelu, které jsou u značek tak oblíbené, ani se nejednalo o kus, který by se designem podobal modelu některé z dražších značek. Naopak, stal se unikátním svou novou podobou, svým technicistně, industriálně a syrově působícím vzhledem, navíc v kombinaci s použitým strojkem vlastní výroby.
Zdánlivé dojmy a první setkání
Uběhly asi tři roky, než jsme se dočkali uvedení o něco dostupnější, nositelnější a toolovější verze hodinek v modelech Oris ProPilot X Calibre 400. Jejich pouzdro a náramek stále působily jako masa kovu, která prošla minimálním opracováním. Podle fotek jsem nevěřila tomu, že hodinky mohou dobře sedět na ruce a být dokonce pohodlné. Jak jsem se mýlila.
Samozřejmě už samotná poznámka o neopracovaném kovu byla nesmysl. Tyto hodinky jsou plné skvělých a propracovaných detailů, kterým jsem přicházela na chuť teprve postupně. Zásadní zvrat způsobilo „setkání“ s hodinkami na živo. Kousek, který na mne na pohled v některých ohledech působil až těžkopádně, mi vyrazil dech váhou. Ano, ve specifikacích jsem se dočetla, že jsou hodinky titanové, ale mozek podvědomě stále čekal kus hmoty, která bude v ruce cítit. Hodinky klamou tělem, díky pouzdru a náramku z titanu jsou neskutečně lehké a váha jde často ruku v ruce s pohodlností.
To jsem si ověřila hned vzápětí, když jsem mohla mít hodinky chvíli na ruce. Jako vždy, i u tohoto modelu mi běžela hlavou myšlenka, že kdyby pouzdro místo 39 mm dosahovalo v průměru třeba jen 36 mm, bylo by to ideální. Zároveň jsem však neměla pocit, že bych s tímto kouskem na zápěstí trpěla a musela přemáhat nepohodlí. Hodinky však určitě působí o něco větší, než papírově jsou.
Kvalitní hodinařina pro každého
Zmenšením pouzdra z původních 44 mm u modelu Oris Big Crown ProPilot X Calibre 115 na 39 mm u hodinek Oris ProPilot X Caliber 400 se značně rozšířila cílovka. Může za to také:
- použití klasického číselníku (předchůdce měl číselník skeletonizovaný) ve třech barevných provedeních (kouřově modrém, lososovém a šedém)
- automatický strojek – není třeba myslet na dotahování
- design v němž zároveň zůstávají zachované všechny hlavních designových detaily
V hodinkách se mohou najít jak pánové, tak i dámy, které si nepotrpí na zdobnost a naopak ocení zajímavou hodinařinu. Právě tu totiž neotřelý design a inhouse strojek s rezervou chodu kolem 5 dní a přesností -3/+5 s za den, servisním intervalem 10 let a stejně dlouhou zárukou ztělesňuje.
Nepřehlédnutelné detaily
Co ale již tolikrát zmíněné detaily? Asi jste si jich již také všimli. Tak za prvé, hodinky patří do rodiny modelů ProPilot ačkoliv já bych je nezařadila přímo do kategorie pilotních hodinek (za mne spíš sportovně laděných všestranných hodinek). Na letectví a pilotky odkazují skvělou přehledností, výraznými ručkami, snadno uchopitelnou korunkou a pak také třeba provedením lunety a okraje dýnka, které připomíná turbínu motoru letadla.
Titanový tah tvoří dojem
Samostatnou kapitolou je pak agresivně a zároveň jemně působící náramek s překlápěcí sponou s patentovaným Lift systémem. Náramek i spona působí prostě dokonale a podle mne je právě tento prvek tím, který vytváří celkový dojem z hodinek. Když ProPiloty X vidím v kombinaci s kůží/ natem, emoce ve mně příliš nebudí. Spona, která připomíná sponu pásu v letadle, se mi líbila od samého počátku. Co na ní ale bude mnohé štvát, je absence možnosti jakékoliv mikroregulace.
Na první pohled může náramek působit jako integrovaný, ale nebojte, není, takže si i s ProPiloty X můžete dopřát zábavu v podobě střídání řemenů o běžně dostupné šířce 20 mm. Stejně si však myslím, že tyto hodinky by měly zůstat na originálním titanovém náramku.
Lichotivý kontrast
Ostré linie a mnohé úhly pouzdra a náramku krásně kontrastují s měkkostí, jakou působí matné provedení titanu. K technicistnímu pojetí celých hodinek rozhodně patří a je dobře, že se zde Oris nerozhodl pro výrazné leštěné plošky, ať už na náramku nebo pouzdře. No a zde se dostáváme k již tolikrát zmiňovaným výhodám a nevýhodám titanu.
Drobnost, která může odradit
Titan je lehký, takže hodinky jsou i na menším zápěstí neskutečně pohodlné a víte o nich pouze tehdy, když chcete. Titan má jiný odstín – osobně mám moc ráda jeho našedlost. A nyní přichází jedno ale. Titan se také snadno poškrábe. A protože Oris použil na náramek titan třídy 2 a nemám žádnou informaci, že by měl nějak speciálně tvrzený povrch, musíte počítat s tím, že se škrábancům prostě nevyhnete.
Na nějakém hodinkovém fóru jsem viděla, jak vypadal náramek po roce nošení. Fotky sice zvýrazňují každý šrám, ale mít takto poškrábaný náramek by mě asi mrzelo. Je pravdou, že nevím, jak majitel s hodinkami zacházel a věřím, že pokud hodinky střídáte, po roce se do podobného stavu dostat nemusíte, ale stejně. Proč Oris nepoužívá nějaké tvrzení?
Vždyť u tohoto modelu chcete hodinky nosit (no dobře, já bych chtěla) právě kvůli náramku a technicistní vzhled spolu s výbavou (oboustranný safír s AR, WR 100 m, odolnost strojku proti magnetismu) hodinky předurčuje k tomu, aby se staly vašimi toolovkami, případně GADA watch… Aspoň, že je celé provedení matné. Za mě je to však asi největší nevýhoda a zároveň námět k zamyšlení, pokud bych o koupi hodinek reálně uvažovala.
Síla jednoduchosti
Už jen krátce zmíním, že k hodinkám mi skvěle pasuje jejich jednoduchý číselník s natištěnými indexy. Má hrubší texturu a skvělou přehlednost. Jak obvykle bojuji s datumovkami, zde se mi provedení data vyloženě líbí. Tak nějak zapadá do celkového vyznění hodinek. Podobně je tomu u ruček s broušeným povrchem. Pěkným detailem je vymezovací kroužek, lemující číselník, který je vyveden vždy v barvě číselníku.
Kladné pocity převládají
Při pohledu na tyto hodinky se mě vždy zmocňuje radost a budí úsměv na mé tváři. Orisu se opravdu povedly. A jak jsem zmiňovala, že by vůbec nevadilo, kdyby byly o pár mm menší, tak mám skvělou zprávu pro dámy, které by o hodinkách uvažovaly. Oris před pár dny představil tento design i v ocelovém pouzdře o průměru 34 mm. Zatím tedy jen ve speciální edici Miss Piggy. Je však asi jen otázkou času, kdy se kolekce rozroste i o trochu normálnější varianty. Třeba taková lososvá v menším provedení… Už se jich nemohu dočkat 🙂
Klady:
- Design – ten rozhodně kladu na první místo
- Ještě jednou a extra – náramek, který je alfou a omegou tohoto modelu a věřím, že je opravdu pohodlný i při dlouhodobém nošení
- Strojek s pětidenní rezervou chodu, vysokou přesností, odolností proti magentismu a dlouhým servisním intervalem
- Velikost pouzdra – vhodné pro muže i ženy
- Titan použitý na pouzdro a náramek – mám ráda jeho barvu a měkkost na pohled
- Záruka 10 let na strojek po registraci hodinek na stránkách Orisu
- Vidíte taky při pohledu na strojek v určité pozici rotoru medvídka, maskota Orisu? Skvělý detail, ať už byl záměrný, nebo je dílem náhody
Zápory:
- Titan třídy 2 bez tvrzení – bála bych se, jak by náramek po nějaké době intenzivního nošení vypadal
Autor recenze: Darina Vokrojová
Darča je specialistka na Seiko, Casio, Orient, Orient Star a k tomu si přibrala ještě Bulovu, Laco, Formex a B&M. Mezi její další záliby patří knihy, turistika, cestování a dobré víno. Jsme pyšní, že se v roce 2020 stala úspěšnou absolventkou hodinářské školy v Jihlavě.