Jak probíhá testování voděodolnosti hodinek?

Pokud jste se dočetli, že vaše hodinky by měly být voděodolné, avšak si nejste jisti, jaký je postup testování tohoto parametru, jste na správném místě. Co se týče samotného vysvětlení pojmu voděodolnosti, tak na něj již v minulosti na našem blogu vznikl rozsáhlý článek, zde si jej můžete přečíst.

Podstatou tohoto příspěvku bude především nastínit, jakým způsobem se dá voděodolnost hodinek otestovat, za jakých podmínek bychom test (ne)doporučovali provádět a na závěr také krátce zmíním, jaké přístroje používáme my na naší prodejně v Holešovicích.

Obsah článku

Druhy testování voděodolnosti u hodinek

Obecně vzato bychom mohli způsob otestování, zda dané hodinky jsou schopné odolat vodě či nikoliv, rozdělit do dvou typů (jednotlivé stupně voděodolnosti i s doporučenými aktivitami najdete tady). Jeden od druhého se poměrně zásadně liší a nejčastěji se setkáte s tzv. suchým testem, kdy se v zařízení vytváří podtlak.

Druhou variantou, která se zpravidla provádí až po prvním zmíněném postupu (pokud na ni vůbec dojde), je testování v kombinaci vzduchu a vody v uzavřené komoře. Tento způsob se nazývá wet test neboli mokrý test. Pojďme si oba typy vysvětlit!

Mokrý test

V zásadě se sestává z několika stěžejních kroků a pro jeho uskutečnění je nutné vyndat z hodinek jejich strojek, aby se v případě náhlého vniknutí vody do nitra pouzdra nepoškodil. Nejdříve se hodinky umístí do uzavřené komory, která je částečně naplněna vodou.

Zbytek prostoru je vyplněn vzduchem o běžném tlaku. Následně se tlak v nádobě zvýší a hodinky se po několika minutách ponoří do vody. Pokud se v nějaké části pouzdra vyskytuje netěsnost, začnou z hodinek po vyrovnání tlaku v komoře unikat bublinky vzduchu, protože hodnota tlaku uvnitř je vyšší než ta vnější a je tak zjevné, že daný kousek není vodotěsný.

Zpravidla nejčastějším místem, kudy se může voda dostat do vnitřku pouzdra, je netěsnost na sklíčku nebo na korunce. Dalším kritickým místem pak bývá také dýnko na zadní straně hodinek.

Suchý test

Suchý test, který jsem již zmínil výše, je oproti předchozí popsané variantě rozšířenější a obecně by se dalo říci, že asi i bezpečnější. Není při něm totiž potřeba vyndávat z hodinek jejich strojek a tím pádem je celý proces mnohem rychlejší. Navíc ani nehrozí, že by se dovnitř během testování mohla dostat voda, protože vůbec není součástí tohoto procesu.

Postup při této metodě je vcelku jednoduchý. Hodinky se umístí do uzavřené komory a zafixují. Následně přístroj začne uvnitř celé nádoby vytvářet podtlak a zaznamenává do jaké míry dochází k deformaci sklíčka. Míra prohnutí je v řádech mikrometrů, takže se není třeba bát, že by po skončení celého testu vaše hodinky skončily prohnuté nebo jinak poškozené. 

Požadovanou míru podtlaku přístroj v komoře udržuje po jejím dosažení ještě určitou dobu, a pokud hodinky v nějakém místě netěsní, jejich vnitřní tlak se vyrovná s okolím a deformace se navrátí zpět. V takovém případě zařízení vyhodnotí daný pokus jako neúspěšný a testovaný kousek se nedá považovat za voděodolný.

V opačném scénáři, tedy když si hodinky svůj vnitřní tlak udrží, je vše v pořádku a u kvalitnějších a modernějších zařízení dnes hodináři dokonce vyjede vytištěný protokol s výsledkem testu a naměřenými hodnotami.

Kdy test voděodolnosti neprovádět?

Existují samozřejmě i scénáře, kdy by se provádění testu voděodolnosti nemělo dělat. Tím prvním je zcela logicky varianta, kdy hodinky nemají výrobcem uvedený žádný stupeň odolnosti proti vodě. Takový důvod asi málokoho překvapí, avšak mezi další případy, kdy nelze testování doporučit patří i situace, kdy mají hodinky hluboké škrábance na sklíčku nebo je u nich výrazně poškozená korunka.

Je tu třeba riziko exploze?

Zde bych rád uvedl, že v některých zdrojích na internetu se dokonce můžete dočíst o případech exploze hodinek uvnitř přístroje přímo během procesu testování. Taková věc bohužel v krajním případě může nastat, avšak pokud není váš kousek nějak výrazně poškozený, tak jsou šance opravdu velmi nízké.

Jak testujeme hodinky u nás v Helveti

Jak jsem uváděl již z kraje tohoto článku, na závěr bych rád krátce zmínil, co můžete očekávat, pokud byste si hodinky nechali otestovat u nás. Vzhledem k tomu, že na tyto zkoušky používáme přístroj od společnosti Greiner Vibrograf, který využívá metody suchého testu formou vytváření podtlaku, tak odpadá riziko jakéhokoliv vniknutí vody do hodinek.

Tento proces probíhá přesně tak, jak je popsáno v první části článku. Celá zkouška trvá maximálně dvě minuty a zpravidla ji doporučujeme dělat po každé výměně baterie, případně pokud se třeba chystáte na dovolenou a plánujete se s vaším oblíbeným kouskem potápět.

Rádi čtete naše články? Navštivte náš e-shop nebo se přihlašte do newsletteru.
Přihlaste se k odběru novinek a článků:

Komentáře

Zaujal vás článek? Chcete nás pochválit nebo nám naopak něco vytknout? Budeme moc rádi za váš komentář. Zpětná vazba je pro nás velmi důležitá.

5 komentářů u “Jak probíhá testování voděodolnosti hodinek?

  1. Před 35 lety jsem dostal k narozeninám jako jeden z dárků hodinky Casio s vyznačenou vodotěsností do 100m. Býval jsem vášnivý potápěč se šnorchlem, ,,chodíval“ jsem běžně i na hloubky okolo 10-12m. Baterii v hodinkách mi měnil jeden místní hodinář v ZR. Nikdy se nestalo, že by mi zvlhly. hodinky ještě mám, jdou jsou omšelé a nosím je jako pracovní. Prý je Casio špatná značka, no mám další 5 let Casio hodinky a jsem s nimi spokojen. Ale hodinky střídám.

    • Dobrý den, pane Nekováři,
      Casio rozhodně špatná značka není, ale je pravda, že občas bývá podceňovaná. A to dost neprávem, protože se naopak ukazuje, že vydrží mnohem víc a déle, než značky jiné.
      Děkuji za váš komentář a ať vám nejen hodinky Casio dobře slouží.
      Za Helveti.cz – Jiří Štencek

  2. Cca před 20.lety jsem dostal od přítelkyně hodinky Casio,stály přes 3000,-Kč,v tu dobu jsme odjížděli na dovolenou do Spanělska.Jelikož měly být vodotěsné,pokládal jsem za zbytečné je sundávat z ruky a šel jsem s nimi do moře.Hned po prvním vykoupání jsem zjistil,že je v nich voda,takže jsem je po příjezdu do vlasti reklamoval,ale bylo mi řečeno,že jsem si je měl u hodináře nechal přetěsnit.Nyní mám hodinky Q+Q za 350,-Kč a stačí mi bohatě,za dražší hodinky už nehodlám vyhazovat peníze.

    • Dobrý den, pane Skládale,
      mrzí mě, že máte se značkou Casio takovou zkušenost. Věřte mi, že to není obvyklé. Celý příběh neznám a tak mi na něj nepřísluší reagovat. Přesto přeji, aby vám hodinky Q&Q dělaly radost a dobře fungovaly.
      Zdraví, Jiří Štencek

    • Jestli od hodinek za tři tisíce očekáváte nějakou oslnivou vodotěsnost, tak jste blázen. Snad jen digitálky Casio G-Shock, ale ty si nevemete k obleku. Jestli vás uspokojil strojek QQ za tři stovky, tak se v podstatě nebavíme o hodinkách. Mickey mouse na ciferníku máte? Řekl bych že ano.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *