Pokud hodinky vybíráte nebo se o ně zajímáte více do hloubky, najdete zde přehledy nejrůznějších funkcí a komplikací, návody na jejich údržbu a tipy k výběru podle nejrůznějších preferencí. Zkrátka všechny zajímavosti ze života hodinek, které vám poodhalí více, než zjistíte z obrázků a popisků produktů.
V dalším díle naší Hodinářské akademie se odkloníme od tématu strojků a přesuneme se k materiálům pouzder. Na první pohled toto téma nemusí znít zajímavě, konec konců hodinky se nejčastěji vyrábí z oceli, plastu, případně titanu, a to je tak vše. Nebo ne?
V tomhle příspěvku si ukážeme, že materiálů, které mohou výrobci pro své produkty použít, je opravdu nepřeberné množství a o některých z nich určitě slyšel jen málokdo z vás.
Moderní mechanické hodinky dokážeme roztřídit do několika kategorií. Pravděpodobně nejoblíbenější skupinu tvoří tzv. potápky – hodinky, které měly původně sloužit jako nástroj pro potápěče. Dnes ale tvoří univerzální doplněk mnohých zápěstí. A to díky své čitelnosti, odolnosti a schopnosti poprat se se všemi nástrahami každodenního života.
Další oblíbenou kategorií odolných hodinek tvoří pilotní hodinky. Hodinky, které se inspirovaly letectvím a vším, co s ním souvisí. Podskupinou pilotních hodinek, která v poslední době stále získává na oblibě, jsou tzv. flígry – navigátorské hodinky nebo chcete-li B-Uhr (z německých slov Beobachtungs-Uhren). A právě na tento typ hodinek bych se dnes v tomto článku chtěl zaměřit – jejich podoba se totiž nezměnila, což má hned několik dobrých důvodů. Jaké to jsou?
V jednom z minulých příspěvků naší hodinářské akademie jsme si do detailu rozebrali populární strojky Powermatic 80. Dnes se budeme tematice kalibrů věnovat dále, ale tentokrát se přesuneme k japonské konkurenci. Řeč bude o rodině strojků nesoucích označení 4R a 6R, které najdeme v hodinkách od Seika. Probereme si jejich rozdělení, historii, ale také technické parametry a změříme si jejich reálnou odchylku. Stejně jako v článku věnovaném Powermaticu, i tentokrát se budeme bavit spíše o technických věcech, které ocení především nadšenci do hodinek hledající nějaké detailnější srovnání.
Není tomu tak dávno co jsme si v jednom z článků na našem blogu představili solárně napájené strojky Eco-Drive od Citizenu. Dnes budeme pokračovat dalším zajímavým technologickým počinem a vlastně zůstaneme v jedné rodině.
Zaměříme se totiž na takzvané High Performance Quartz kalibry od firmy Bulova. První z nich byl na trh uveden v roce 2010. Nejedná se tedy o technologii, která by tu s námi byla už dekády, ale i za necelých 15 let existence se ukázalo, že tyto strojky byly pro firmu stěžejním krokem kupředu. V současnosti je najdeme v podstatné části kolekce a v tomto příspěvku si zkusíme mimo jiné nastínit, proč jsou tak oblíbené.
Ve světě hodinařiny je dnes možné vzhledem k širokému výběru najít prakticky cokoliv. Stejně tak to platí i pokud bychom se zaměřili na konkrétní strojky, které hodinky pohání. Nikoho asi nepřekvapí, že mezi nejrozšířenější typy kalibrů dnes patří ty bateriové.
Ty jsou svou konstrukcí, spolehlivostí a nízkými výrobními náklady jasnou volbou pro většinu masově vyráběných časomír. I mezi nimi však pochopitelně panují poměrně značné rozdíly. Najdou se i strojky, které jsou schopné za velmi dobrou cenu nabídnout něco víc než jen tikající vteřinovou ručičku a dva roky výdrže baterie. A právě na pár takových se dnes podíváme blíže.
V dnešním příspěvku si probereme velmi populární a často diskutovaný strojek Powermatic 80. Celý článek bude pojatý trochu více technicky, takže ho pravděpodobně ocení spíše nadšenci do hodinek, než široká veřejnost. Na druhou stranu tato rodina kalibrů je probírána tak často, že to do určité míry může být přínosné pro všechny. Podíváme se totiž na vše od konstrukce strojků, až po přesnost nebo třeba i servisní náklady. Tak pojďme na to.
Designové prvky a funkčnost, které si spojujeme s moderními potápěčskými hodinkami, se poprvé objevily v roce 1953 na hodinkách jménem Blancpain Fifty Fathoms. Od té doby se technologie pro potápěčské hodinky a materiály výrazně posunuly, ale ikonický design potápěčských hodinek zůstal víceméně stejný.
Od prvních modelů se dnešní hodinky liší hlavně materiály, lepším řemeslným zpracováním, množstvím technologických vychytávek a sem tam i heliovým ventilem nebo třeba hloubkoměrem. Právě o zásadních vlastnostech moderních potápěčských hodinek si povíme dál, protože zdaleka nejde jen o voděodolnost. Což platí jak pro potápky s obyčejnou voděodolností (WR), tak pro modely určené a testované pro potápěče.
Hodinky s integrovaným tahem disponují nestandardním systémem připojení tahu. Jde o kovový náramek, na kterém jsou hodinky specificky připevněny. Tento tah je do hodinek integrovaný, což znamená, že plynule přechází z pouzdra. Takové hodinky proto nemají klasické nožky, které znáte ze všech ostatních modelů. Jak už asi tušíte, za dokonalý integrovaný design zaplatíte i nějakou tou nevýhodou. Ale vezměme to pěkně popořádku.
Pro vášnivé milovníky hodinek jsou všechny detaily na ciferníku a ve vnitřním mechanismu základním prvkem, který přidává k hodinkám unikátnost a složitost. Jedněmi z těchto důležitých prvků jsou tzv.komplikace. Pokud jste nikdy neslyšeli tento termín, nebojte se, dnes se dozvíte vše, co potřebujete vědět o těchto fascinujících hodinářských funkcích. A uvidíte, že navzdory jejich pojmenování jde asi o jediné komplikace, které vám život významně usnadní 🙂.
Pod pojmem náramkové hodinky si asi málokdo představí jeden konkrétní model. Pokud bychom však chtěli typické hodinky popsat, velmi pravděpodobně nám jako první v hlavě naskočí kulatý tvar pouzdra. V téhle podobě se jich dnes ostatně vyrábí naprostá většina.
Pokud byste se však chtěli trochu odlišit od davu anebo se vám zkrátka klasicky vypadající časomíry již okoukaly, nemusíte zoufat. Máte totiž na výběr překvapivě široké množství dalších tvarů. Mnohé z nich se pojí s legendárními modely, jiné cílí na lepší ergonomii, případně na co nejprostornější číselník, který pak bývá sám o sobě uměleckým dílem. Pojďme se tedy podívat, na jaké možnosti můžeme v současné době narazit.
Faux pas může nastat při jakékoliv situaci a příležitosti. Ať už se jedná o nevhodně zvolený oblek do společnosti, porušení pravidel, či vyslovení něčeho, co mělo zůstat utajeno. Zkrátka stačí chvilka nepozornosti a trapas je na světě 🫢.
V dnešním článku si zahrajeme na hodinkovou policii a vezmeme si na paškál přehmaty při nošení hodinek, které se nezřídka na zápěstích objevují. Většina lidí si dává na výběru hodinek velmi záležet a často řeší naprosté detaily. Jak by také ne – hodinky máte denně na očích. Jejich výběrem by ale vaše pozornost končit neměla, protože i nošení hodinek o jejich majiteli mnohé napoví. Čtěte tedy pozorně, je dost možné, že se v následujících odstavcích najdete také 😳.
Displej sem, displej tam, displej kam se podívám… I tak by se dal dnešní přehled nazvat. Plejáda různých typů displejů, které se v dnešní době používají u sportovních a lifestyle hodinek, je široká. Ale my se mrkneme na tři nejběžnější typy displejů, které se u sportovních hodinek používají. Názvy jsou to krkolomné, ale nebojte, vše bude srozumitelné. Tyto tři podle nás zároveň dávají smysl, pomýšlíte-li na koupi smart sportovních hodinek:
V předchozích částech naší série o nejrůznějších kategoriích hodinek jsme si popsali zajímavé outdoorové kousky, stejně jako sportovní, letecké a společenské hodinky. Pokud chcete mít přehled o tom, k jakým příležitostem a proč se jednotlivé časomíry hodí, určitě doporučuji si tyto články také přečíst.
My se dnes ale posuneme dále a podíváme se na menší skupinu, která také neodmyslitelně patří do kolekce hodinkových nadšenců a sběratelů. Řeč bude ooblekových hodinkách. Ty můžete brát i jako podkategorii hodinek společenských. Projdeme si stručně jak historii, tak i několik zajímavých kousků, které se hodí do společnosti vyžadující formálnější dress code.
Ve druhém dílu minisérie představující různá vylepšení a vychytávky na hodinkách vám v základu představíme vylepšení, která můžete najít na mechanických hodinkách. Budeme se věnovat přesnosti, základním komplikacím a také zvukům. Opět z pohledu prvků, které přinášejí na hodinky něco extra.
Řeč bude i o vizuální stránce. Podíváme se na luminiscenci, průhledná dýnka a zdobené strojky. Nemůžeme vynechat ani vyšší řady značek a limitované edice. Tyto 2 oblasti, ve kterých se vychytávky a vylepšení koncentrují, jsme záměrně nechali až nakonec. Přináší totiž značné riziko, že se dostanete do fáze, z níž už není cesty zpět. Stavu, kdy definitivně a nenávratně propadnete dokonalým hodinkám, se v hodinářských kruzích odborně říká chronobundus 😉.
A aby nebylo těch podivností málo, na závěr představíme vylepšení, které spočívá v úplné devastaci hodinek. A uvidíte, že se vám bude svým způsobem líbit i to 🙂.
Pokud máte hrubou představu o tom, jaké hodinky si pořídit, v dnešním článku najdete tipy, jak svůj výběr dovést k dokonalosti. Dali jsme totiž dohromady standardy, funkce a vlastnosti, do kterých se vyplatí zainvestovat. Samozřejmě v případě, že je využijete. Jinými slovy uděláme menší průzkum toho, čím mohou být vaše hodinky vylepšené, a co při výběru sledovat.
Zkusíme si obecně představit i nástrahy, které na vás můžou číhat v případě, že si daný nadstandard ve výbavě hodinek nevyberete s jasným cílem a představou o jeho využití. A protože hodinařina je obor rozmanitý a na speciality bohatý, naše povídání rozdělíme do 2 dílů. V tomto prvním se budeme věnovat spíše vnitřku a vylepšením zásadních funkcí hodinek, ve druhém vás pozveme spíše na průzkum specialitek a drobnějších vylepšení, které ve výsledku mohou být pověstnou třešničkou na dortu.
V dnešní době máme díky technologiím na dosah téměř vše a u hodinek tomu samozřejmě není jinak. Na každém kroku lze narazit na spoustu produktů, jejichž ceny se mohou pohybovat od pár desítek korun, až po miliony. Pokud si chcete vybrat nové hodinky, které vás mohou doprovázet třeba celý život, avšak nejste v tomto oboru ještě tak zběhlí, je tento článek přesně pro Vás.
Dnes se totiž podíváme na to, jak poznat kvalitní modely s dobrými parametry. Poradíme vám, co při nákupu sledovat, abyste zbytečně nepřeplatili, ale přesto získali kvalitní časomíry a ne jen módní produkty, které funkčnost až zas tak neřeší. Tak jdeme na to!
Jak již nadpis napovídá, outdoorové hodinky jsou zde proto, aby byly pomocníkem na vašich toulkách přírodou a usnadnily vám trávení volného času venku. K používání těchto hodinek však nemusíte být zrovna ten nejzarytější hiker, který tráví veškerý volný čas na cestách. Plně využít je dokáží totiž i obyčejní turisté a příležitostní sportovci.
Pokusíme se přiblížit pro koho jsou outdoorové hodinky určeny a ukážeme si zde pár outdoorovýchTOP bestsellerů, kterým by neměla uniknout vaše pozornost.
Nízká hmotnost, nevídaná tvrdost a odolnost povrchu, hypoalergenní vlastnosti a rezistence vůči korozi. To všechno jsou důvody, proč milovníci kovových hodinkových tahů o titanu uvažují jako oideálním materiálu. Super Titanium™ společnosti Citizen však nabízí ještě více, než obyčejný titan.
Materiál Super Titanium™ má vyšší odolnost vůči poškrábání – je 5x tvrdší, než ocel, a k tomu uživateli dopřává větší pohodlí při nošení. Kromě toho mají titanové Citizeny i lepší vzhled. A to je spousta důvodů, proč mnozí na tuhle technologii nedají dopustit. Pokud vás blíže zajímá, v čem výjimečnost Super Titania vězí, čtěte dál.
Modelová řada Casio Pro Trek je známá svými outdoorovými hodinkami, které jsou navrženy pro dobrodruhy, horolezce, turisty a všechny, kdo tráví čas v přírodě. Tato řada se vyvinula z další neméně slavné modelové řady G-Shock. Postupem času šla na ruku technologicky i designem lidem, kteří potřebují trochu něco jiného, než sportovci a trochu něco jiného, než příznivci military stylu. 30letá historie modelové řady Casio Pro Trek je proto plná inovací a vylepšení, které z ní udělaly oblíbenou – a jak uvidíte častokrát i jedinou, volbu pro dobrodruhy a nadšené turisty. Nezapomíná se totiž ani na konstrukci, která poskytuje vysokou odolnost proti nárazům, vodě, teplotám. Čím Pro Treky možná překvapí i vás?
Pokud jste se dočetli, že vaše hodinky by měly být voděodolné, avšak si nejste jisti, jaký je postup testování tohoto parametru, jste na správném místě. Co se týče samotného vysvětlení pojmu voděodolnosti, tak na něj již v minulosti na našem blogu vznikl rozsáhlý článek, zde si jej můžete přečíst.
Podstatou tohoto příspěvku bude především nastínit, jakým způsobem se dá voděodolnost hodinek otestovat, za jakých podmínek bychom test (ne)doporučovali provádět a na závěr také krátce zmíním, jaké přístroje používáme my na naší prodejně v Holešovicích.
Jsme Helveti a chceme vám poskytnou ty nejlepší služby. Pracujeme s cookies a osobními údaji, aby naše služby běžely, jak mají a abychom věděli, co se na našich stránkách děje a mohli je vylepšovat.
Funkční Vždy aktivní
Technické uložení nebo přístup je nezbytně nutný pro legitimní účel umožnění použití konkrétní služby, kterou si odběratel nebo uživatel výslovně vyžádal, nebo pouze za účelem provedení přenosu sdělení prostřednictvím sítě elektronických komunikací.
Předvolby
Technické uložení nebo přístup je nezbytný pro legitimní účel ukládání preferencí, které nejsou požadovány odběratelem nebo uživatelem.
Statistiky
Technické uložení nebo přístup, který se používá výhradně pro statistické účely.Technické uložení nebo přístup, který se používá výhradně pro anonymní statistické účely. Bez předvolání, dobrovolného plnění ze strany vašeho Poskytovatele internetových služeb nebo dalších záznamů od třetí strany nelze informace, uložené nebo získané pouze pro tento účel, obvykle použít k vaší identifikaci.
Marketing
Technické uložení nebo přístup je nutný k vytvoření uživatelských profilů za účelem zasílání reklamy nebo sledování uživatele na webových stránkách nebo několika webových stránkách pro podobné marketingové účely.