Další info do soukolí o boxech na hodinky a natahovačích

Jsem hodinkovým nadšencem, což je u nás v Helveti poměrně častá diagnóza. K hodinkám ale patří i další sortiment, jako hodinkové boxy, nebo natahovače. Za sebe se přiznám, že mě vždycky lákal spíš obsah hodinkovnice, než její forma. Proto jsem přivítal možnost zúčastnit se školení našeho partnera a distributora natahovačů a hodinkových boxů – společnosti Aviko. S kolegy jsme tak získali o poznání větší vztah i k tomuto sortimentu. Takže, co jsme se o boxech a natahovačích dozvěděli?

Celý příspěvek

Moderní box na hodinky nebo winder nejsou jen krabice

Jsem hodinkovým nadšencem, což je u nás v Helveti poměrně častá diagnóza. K hodinkám ale patří i další sortiment, jako hodinkové boxy, nebo natahovače. A právě k natahovačům a boxům na hodinky máme zase o kousek blíž. Za sebe se přiznám, že mě vždycky lákal spíš obsah hodinkovnice, než její forma. Proto jsem přivítal možnost zúčastnit se školení našeho partnera a distributora natahovačů a hodinkových boxů – společnosti Aviko. S kolegy jsme tak získali o poznání větší vztah i k tomuto sortimentu a dnes se s vámi podělím o vše, co nás na školení Heisse & Söhne a Designhütte nadchlo.



Celý příspěvek

How to: Jak vybrat 1. chytré hodinky a jak je zprovoznit?

V poslední době vidíme každým rokem stále větší nárůst popularity chytrých hodinek. Může jít o plnohodnotné a samostatně fungující „smartwatche“ a sporttestery nebo třeba jen náramky bez displeje, u kterých je pro zobrazení dat nutné připojení k telefonu. Každý si dnes zkrátka může najít právě to, co mu nejvíce vyhovuje.

Je ale velmi snadné se v tomhle každoročním návalu nových produktů a softwarových aktualizací ztratit. Především když se světem chytrých hodinek teprve začínáte. No a přesně z toho důvodu jsem se rozhodl sepsat tenhle článek. Rád bych totiž nováčkům ve světě chytrých hodinek první kroky usnadnil. Podíváme se na to, jak vybrat první chytré hodinky a rovnou si na příkladu z mé vlastní praxe ukážeme nějaké jejich základní funkce.

Celý příspěvek

Reportáž z hodinkových muzeí: 🎌Co navštívit v Japonsku?

V jednom z nedávných příspěvků jsme se podívali na několik švýcarských měst, která stojí za to osobně navštívit, protože se v nich nachází zajímavá muzea nebo továrny na hodinky. Dnes se budeme stejnému tématu věnovat nadále, ale posuneme se poměrně významně na východ. Většině čtenářů je asi jasné, že vedle Švýcarska je jednou z hlavních hodinářských velmocí také Japonsko. A právě do toho jsem během ledna tohoto roku zavítal a rád bych s vámi sdílel několik postřehů a tipů.

Celý příspěvek

Strojky ETA & Sellita – historie, top modely a jejich srovnání

Na našem blogu dnes najdete už nespočet článků zabývajících se dopodrobna různými typy strojků. Z nedávné doby lze vyzdvihnout třeba příspěvek o Seiko 4R a 6R kalibrech, Eco-Drive technologii od Citizenu nebo například kratší psaní o vysokofrekvenčních strojcích od Bulovy. Všechny tyhle články se věnují japonským firmám a skoro by se mohlo zdát, že tím poněkud přehlížíme ty švýcarské.

Abychom to tedy vyvážili, podíváme se dnes na dva z největších výrobců švýcarských kalibrů a podrobněji si porovnáme jejich nejznámější modely. Řeč je pochopitelně o firmách ETA a Sellita. Silná konkurence mezi těmito dvěma společnostmi je dnes známá asi každému, nicméně pro někoho bude možná trochu překvapující, že tomu tak v minulosti nebylo vždy. 

Celý příspěvek

Reportáž z hodinkových muzeí: Co navštívit ve Švýcarsku?

Dnešní čtení bude oproti ostatním příspěvkům poněkud neobvyklé. Hlavním tématem sice zůstávají hodinky, ale nebude se jednat o recenzi konkrétního modelu ani představení nějaké vycházející novinky. Tentokrát bychom se s vámi totiž rádi podělili o tipy na několik zajímavých míst, kam se můžete podívat, pokud byste někdy vyrazili na hodinkový výlet do Švýcarska.

Celkem nás v tomto článku čekají čtyři města, která jsou s hodinářským průmyslem neodmyslitelně spojená a která jsme zároveň osobně navštívili. Pojďme se na ně podívat.

Celý příspěvek

Padělky a napodobeniny hodinek. Jak je poznat a nenaletět?

Pokud jste někdy uvažovali o nákupu hodinek z druhé ruky, určitě jste se zamýšleli nad několika důležitými věcmi. Ta první je samozřejmě stav kupovaného produktu. Kdo by si ostatně chtěl pořídit nový kousek a hned další týden s ním řešit (někdy dost nákladný) servis. Dalším kamenem úrazu ale může být i originalita.

Pokud se rozhodnete pro koupi hodinek z neoficiálního zdroje – tedy od neautorizovaného prodejce nebo bazaru – může se bohužel v některých případech stát, že budete oklamáni a pořídíte padělek, neboli fake. Neděje se to samozřejmě vždy a na nakupování z druhé ruky není vůbec nic špatného. Jen je zkrátka nutné pamatovat na určitá úskalí.

Abychom vám trochu ulehčili práci, rozhodli jsme se sepsat tento příspěvek, kde se podíváme trochu blíže na rozpoznávání fake hodinek od originálů a také na to, jak celý průmysl s padělky vlastně funguje.

Celý příspěvek

Velký průvodce nejprodávanější řadou Casio G-Shock 2100

Ani DW6900 ani DW5600. Žádný z těchto legendárních modelů momentálně není tím vůbec nejprodávanějším v „géčkové“ kolekci od Casia. Tím NEJ jsou totiž pro mnohé překvapivě modely z řady či kolekce 2100. Ty se krátce po svém vydání i díky podobnosti s Royal Oaky od Audemars Piquet začaly prodávat doslova jako čerstvé teplé rohlíky. Dnes, pár let pro prvním vydání, můžeme směle říct, že jde o model tohoto desetiletí. Jak se kolekce vyvinula za uplynulých 6 let od svého prvního vydání v roce 2019?

Celý příspěvek

Jak sestavit kolekci hodinek #3: Čím dalším doplnit hodinkovnici?

Máme tu třetí díl naší minisérie Jak sestavit kolekci hodinek a tentokrát celé téma pojmeme trochu volněji. V předchozích dvou článcích jsme si představili tipy na první hodinky a následně i návrhy na podobu základní kolekce o třech kouscích. Dnešní příspěvek bude primárně pro ty z vás, které svět hodinařiny definitivně pohltil, a vedle obvyklejších modelů se poohlížíte i po doplnění své kolekce o nějakou specialitu. Jak tedy můžete rozšířit stávající funkční sbírku hodinek?

Celý příspěvek

Co se vám bude hodit k hodinkám? Praktické doplňky

Na našem blogu najdete nespočet článků věnujících se recenzím populárních modelů, historii značek nebo třeba čerstvým novinkám ze světa hodinařiny. Dá se říct, že pokud hledáte nějaké informace v tomhle okruhu, zcela jistě budete schopni najít odpověď.

Oproti tomu na téma doplňků k hodinkám zase tolik materiálu na našich stránkách nenajdete. A přesně to jsme se rozhodli trochu napravit tímto příspěvkem. Dnes se tedy podíváme na několik praktických věcí, které vám mohou ušetřit práci a potažmo i peníze. I když se to nemusí na první pohled zdát, takovýchto doplňků existuje celá řada. Snad vám tedy z tohoto článku nějaké zajímavé tipy přijdou vhod.

Celý příspěvek

Jak sestavit kolekci hodinek #2: Jak zkombinovat 3 modely?

V dnešním článku navážeme na první díl naší série o tom, čím zaplnit svou hodinkovnici. Úvodní příspěvek jsme věnovali vybírání prvních hodinek do každé situace a podívali jsme se na varianty v různých cenových kategoriích. Dnes si pravidla trochu pozměníme a zaměříme se na vybudování menší „sbírky“ která bude obsahovat celkem troje hodinky.

Požadavky na každý z kousků jsou vcelku jednoduché. První model bude zastávat funkci každodenního a všestranného doplňku, zatímco ten druhý bude spíše na speciální příležitosti. No a co se týče třetích hodinek, tak u těch je zadání prosté – budeme hledat odolný model na sport a do přírody. Protože bychom byli rádi, aby tento článek posloužil opravdu všem, představíme si celkem 3 kolekce a budeme postupovat od té nejlevnější až po nejdražší. Chceme zkrátka ukázat, že za pěkné hodinky sice jde utratit statisíce, ale není to v žádném případě nutné.

Celý příspěvek

Jak sestavit kolekci hodinek #1: Vybíráme 1. model

V tomto příspěvku začneme krátkou sérii článků, které se budou věnovat tomu, jak sestavit hodinkovou kolekci od úplného začátku. Jinými slovy – jak vybírat hodinky, abyste smysluplně zaplnili svoji hodinkovnici. Následující příspěvky tedy budou primárně pro začínající nadšence a takové zákazníky, kteří ještě nemají velký přehled a neví jistě, po čem koukat. Dnešní díl přinese celkem 8 tipů na výběr prvních časomír, které by v budoucnu mohly sloužit i jako základ nové kolekce.

Na druhou stranu i zkušenější sběratelé si jistě v tomto obsahu najdou své a minimálně jim může posloužit jako zajímavá inspirace. Konec konců každý hodinkový nadšenec dobře ví, že vlastnit jedny hodinky je podobně nepředstavitelný stav, jako třeba snaha nakreslit hranatý kruh…

Celý příspěvek

Proč upřednostnit hodinkový microbrand před známou značkou?

Omrzelo vás už do nekonečna kontrolovat stránky hodinkových obchodů ve snaze najít něco nového, nebo jen chcete za své peníze dostat to nejlepší? Možná přišel čas kouknout se po microbrandech. Micro značky nabízí úplně nový svět, plný širokého spektra designů. Najdeme zde jak hodinky velmi odvážného vzhledu, tak i ty, sázející na klasiku. Často nápaditý vzhled možná nebude jediná věc, která vás zaskočí, nejednou totiž překvapí i cenou. 

Celý příspěvek

Materiály hodinkových pouzder: technické vlastnosti nejsou vše

V dalším díle naší Hodinářské akademie se odkloníme od tématu strojků a přesuneme se k materiálům pouzder. Na první pohled toto téma nemusí znít zajímavě, konec konců hodinky se nejčastěji vyrábí z oceli, plastu, případně titanu, a to je tak vše. Nebo ne?

V tomhle příspěvku si ukážeme, že materiálů, které mohou výrobci pro své produkty použít, je opravdu nepřeberné množství a o některých z nich určitě slyšel jen málokdo z vás.

Celý příspěvek

Proč vypadá číselník B-Uhr přes 80 let stále stejně?

Moderní mechanické hodinky dokážeme roztřídit do několika kategorií. Pravděpodobně nejoblíbenější skupinu tvoří tzv. potápky – hodinky, které měly původně sloužit jako nástroj pro potápěče. Dnes ale tvoří univerzální doplněk mnohých zápěstí. A to díky své čitelnosti, odolnosti a schopnosti poprat se se všemi nástrahami každodenního života.

Další oblíbenou kategorií odolných hodinek tvoří pilotní hodinky. Hodinky, které se inspirovaly letectvím a vším, co s ním souvisí. Podskupinou pilotních hodinek, která v poslední době stále získává na oblibě, jsou tzv. flígry – navigátorské hodinky nebo chcete-li B-Uhr (z německých slov Beobachtungs-Uhren). A právě na tento typ hodinek bych se dnes v tomto článku chtěl zaměřit – jejich podoba se totiž nezměnila, což má hned několik dobrých důvodů. Jaké to jsou?

Celý příspěvek

Strojky Seiko 4Rxx a 6Rxx

V jednom z minulých příspěvků naší hodinářské akademie jsme si do detailu rozebrali populární strojky Powermatic 80. Dnes se budeme tematice kalibrů věnovat dále, ale tentokrát se přesuneme k japonské konkurenci. Řeč bude o rodině strojků nesoucích označení 4R a 6R, které najdeme v hodinkách od Seika. Probereme si jejich rozdělení, historii, ale také technické parametry a změříme si jejich reálnou odchylku. Stejně jako v článku věnovaném Powermaticu, i tentokrát se budeme bavit spíše o technických věcech, které ocení především nadšenci do hodinek hledající nějaké detailnější srovnání.

Celý příspěvek

Strojky Bulova Precisionist High Precision Quartz 262 kHz

Není tomu tak dávno co jsme si v jednom z článků na našem blogu představili solárně napájené strojky Eco-Drive od Citizenu. Dnes budeme pokračovat dalším zajímavým technologickým počinem a vlastně zůstaneme v jedné rodině.

Zaměříme se totiž na takzvané High Performance Quartz kalibry od firmy Bulova. První z nich byl na trh uveden v roce 2010. Nejedná se tedy o technologii, která by tu s námi byla už dekády, ale i za necelých 15 let existence se ukázalo, že tyto strojky byly pro firmu stěžejním krokem kupředu. V současnosti je najdeme v podstatné části kolekce a v tomto příspěvku si zkusíme mimo jiné nastínit, proč jsou tak oblíbené.

Celý příspěvek

Solární strojky Citizen Eco-Drive jsou v podstatě bezúdržbové

Ve světě hodinařiny je dnes možné vzhledem k širokému výběru najít prakticky cokoliv. Stejně tak to platí i pokud bychom se zaměřili na konkrétní strojky, které hodinky pohání. Nikoho asi nepřekvapí, že mezi nejrozšířenější typy kalibrů dnes patří ty bateriové.

Ty jsou svou konstrukcí, spolehlivostí a nízkými výrobními náklady jasnou volbou pro většinu masově vyráběných časomír. I mezi nimi však pochopitelně panují poměrně značné rozdíly. Najdou se i strojky, které jsou schopné za velmi dobrou cenu nabídnout něco víc než jen tikající vteřinovou ručičku a dva roky výdrže baterie. A právě na pár takových se dnes podíváme blíže.

Celý příspěvek

Vše o Powermatic 80: rezerva, verze a technické perličky

V dnešním příspěvku si probereme velmi populární a často diskutovaný strojek Powermatic 80. Celý článek bude pojatý trochu více technicky, takže ho pravděpodobně ocení spíše nadšenci do hodinek, než široká veřejnost. Na druhou stranu tato rodina kalibrů je probírána tak často, že to do určité míry může být přínosné pro všechny. Podíváme se totiž na vše od konstrukce strojků, až po přesnost nebo třeba i servisní náklady. Tak pojďme na to.

Celý příspěvek