
V posledních letech přichází značce Frederique Constant na chuť stále více sběratelů a není se čemu divit. Tato mladá švýcarská značka vytváří kvalitní hodinky prakticky všech cenových kategorií. Můžete u nich pořídit levnější quartzové modely s cenovkou pod 20 000 Kč a zároveň i hodinky s in-house mechanickým strojkem s vysokými komplikacemi jako tourbillon, které se cenou mohou vyšplhat i nad milion. Tak vysoká částka jistě řadu z vás překvapí, ale v porovnání s tourbillon hodinkami konkurence, jsou hodinky Frederique Constant stále výbornou koupí.
Právě díky výbornému poměru cena/výkon, který tato značka snad u všech jejích modelů nabízí, se stává čím dál populárnější. V tomto článku se podíváme na jednu z kolekcí, které FC nabízí, a to řadu Highlife. V ní je totiž tento poměr opravdu skvěle vybalancovaný.
Obsah článku
Představení řady Highlife
Kolekce Highlife vyšla již v roce 1999, ale do pár let byla ukončena. V roce 2020 však byla řada přivedena zpět k životu a z předchozí kolekce si vzala inspiraci ve formě integrovaných náramků a řemínků. Dnešní hodinky této kolekce mají soudková pouzdra bez nožiček a náramek o článcích ve tvaru písmene H, který má navíc ještě rychlostěžejky.
Na číselníku skoro všech hodinek pak najdete rytý motiv zeměkoule. Sklíčko je u veškerých modelů stejné, a to safírové s antireflexní vrstvou. S materiálem pouzdra a náramku se u řady Highlife, zatím Frederique Constant neodvážil experimentovat. Využívá pouze ušlechtilou ocel občas s PVD úpravou, nebo s odolnější a luxusnější DLC úpravou. Když však vezmu v potaz, že se dnes titan, keramika nebo karbon objevují čím dál častěji, nepřekvapilo by mě, kdybychom se v budoucnu dočkali i nějakého modelu této řady využívající právě jeden ze zmíněných materiálů.
Celá kolekce Highlife je rozdělena na dvě kategorie, pánskou a dámskou. Dámská kategorie je však výrazně menší a postrádá hodinářské komplikace i modely s COSC certifikací. Útěchou můžou být alespoň levnější bateriové hodinky, které naopak chybí v kategorii pro muže.
▶️ Celá kolekce Highlife má stejné pouzdro s náramkem, které se liší pouze velikostí nebo PVD úpravou. Toto pouzdro má integrovaný náramek, který přináší mnoho výhod, ale také i jisté nevýhody. Pokud se tedy setkáváte s integrováním náramku do pouzdra poprvé, mohly by se vám při rozhodování o koupi hodinek hodit tyto vlastnosti. Doporučuji vám tedy před zakoupením přečíst náš podrobný článek Integrované tahy na hodinkách: Vše, co potřebujete vědět, který vám toto téma perfektně osvětlí.
Highlife Ladies
Dámské modely se od pánských liší svou velikostí, barvami číselníků a také diamanty, které u několika modelů zastupují indexy. Nádherným příkladem využití diamantů je třeba model Sparkling Automatic LE FC-303LBSD2NHD6B, kde kromě klasických 8 diamantových indexů najdete i 60 dalších na číselníku, které vytváří dojem hvězdného nebe. V podstatě obyčejný nápad, zato s úžasným efektem.
Dámské modely postrádají hodinářské komplikace, vyjma datumovky a Open Heart. Značka tak vychází vstříc poptávce. Dámy si příliš na mechanické strojky nepotrpí, FC tedy předkládá quartzovou kvalitu zajišťující relativní bezúdržbovost a skvělý a nadčasový vzhled. Podle mě jde o velmi dobrý tah, který potvrzuje i naše zkušenost. Velmi příjemným prvkem je také luminiscence.


U dámských modelů pak najdete řemínek navíc a součástí balení je i krásné cestovní pouzdro.
Quartz
Bateriová sekce dámských hodinek Highlife nabízí oproti automatickým hodinkám menší a tenčí pouzdro. Jednotlivé modely se od sebe liší PVD úpravou pouzdra, náramku a lunety, stejně tak zdobením číselníku. Pouzdra s náramkem jsou buď bez PVD úpravy, nebo mají two-tone úpravu ve zlatém či rosegold provedení. Luneta je u modelů klasická leštěná, nebo i osázená diamanty.
Číselník se u těchto quartz modelů liší nejvíc. Může být se vzorem zeměkoule typickým pro Highlife řadu, nebo se sunburst efektem. U obou typů číselníku je pak na výběr i z různých barevných provedení. Pokud byste si nevybrali, můžete si zvolit i perleťový číselník. U indexů pak máte na výběr z typických pro celou Highlife kolekci, nebo z osázených diamanty. Je zde tedy poměrně velký výběr.



Specifikace quartz modelů:
- Průměr pouzdra: 31 mm
- Výška pouzdra: 7,3 mm
- Strojek: quartz FC-240 (přesnost: ±15 s / měsíc)
- Sklíčko: safírové s antireflexní vrstvou
- Funkce: datum
- Luminiscence: SuperLuminova
Cenově se hodinky pohybují mezi: 26 000,- a 85 000,-
▶️ Kolekce Highlife není určitě jediná, na kterou se vyplatí podívat. Celá značka Frederique Constant má mnoho zajímavých modelů i celých řad, jako například Manufacture. Ta třeba ve FC zastřešuje vlastní výrobu (tzv. in-house) unikátních hodinkových strojků. V případě, že se tedy s touto značkou setkáváte poprvé, určitě bych vám doporučil, přečíst si nejdříve o značce jako takové ve článku Jde to. Frederique Constant jsou luxusní hodinky za normální ceny.
Automatic
Jako u quartz modelů je i u automatické verze dámských Highlife modelů na výběr z řady variant. Pouzdro s náramkem může být bez PVD úpravy nebo s celozlatou, celorosegold nebo two-tone zlatou a rosegold úpravou. Číselník má vždy motiv zeměkoule, ale může mít částečnou skeletonizaci v podobě Open Heart. Tu nazývá Frederique Constant Heart Beat, protože vám umožní průhled číselníkem na setrvačku, která je takovým pomyslným srdcem mechanického strojku.
Jsou zde i modely s diamantovou lunetou, ale převládá ta jednodušší, leštěná. Indexy jsou buď stejné jako u většiny Highlife hodinek, nebo diamantové. V případě varianty s Heart Beat komplikací, však přijdete o datumovku.



Specifikace:
- Průměr pouzdra: 34 mm
- Výška pouzdra: 9,8 mm
- Strojek: automatický bez Heart Beat FC-303 (Sellita SW200-1) – přesnost: -5 až +24 s / den, rezerva chodu: 38 h, frekvence: 4 Hz
- Strojek: automatický s Heart Beat FC-310 (Sellita SW200-1 AJ) – přesnost: -5 až +24 s / den, rezerva chodu: 38 h, frekvence: 4 Hz
- Voděodolnost: 50 m
- Sklíčko: safírové s antireflexní vrstvou
- Funkce: datum (pouze u modelů bez Heart Beat)
- Luminiscence: SuperLuminova
Cena hodinek je od: 45 000,- do 136 500,-
Highlife Gents
Pánské modely Highlife mají po hodinářské stránce více, co nabídnout. Ať už se jedná o kategorii Manufacture s in-house strojky s vysokými komplikacemi, COSC certifikací u modelů bez komplikace, nebo o chronografy.
Stejně jako u dámských modelů, jsou hodinky vybavené řemínkem navíc. Na pár kliknutí tak z každodenního společenského modelu uděláte oblekovky. To je skvělá možnost. Myslím si však, že zrovna u hodinek s integrovaným náramkem, je kovový náramek zásadní, protože je navrhnutý tak, aby perfektně doplňoval vzhled hodinek.
▶️ O designu integrovaných tahů a o jejich výhodách a nevýhodách se dozvíte víc v článku Integrované tahy na hodinkách: Vše, co potřebujete vědět.
Automatic COSC
Jedná se o základní modely v pánské kategorii a i přesto, že jsou nejlevnější z řady Highlife, mají COSC certifikaci. Tuto certifikaci uděluje nezávislý švýcarský institut. Ten hodinky 15 dní testuje v pěti pozicích a při třech různých teplotách. Hodinky dostanou tento certifikát pouze pokud splní odchylku dle sedmi různých kritérií, čímž tato certifikace zaručuje velmi vysoký standard v přesnosti mechanických hodinek.
Kromě této certifikace nabízí hodinky Highlife Automatic COSC stejně působivé pouzdro jako ty dámské Highlife, avšak mají zvýšenou voděodolnost na 100 metrů. Není tedy problém se s těmito hodinkami ani vykoupat. Musíte si jen dávat pozor na nechtěné vytažení korunky, není totiž šroubovací. Na výběr máte z mnoha barevných variant číselníků a u některých hodinek i PVD úpravy pouzdra s náramkem.



Specifikace:
- Průměr pouzdra: 39 mm nebo 41 mm
- Výška pouzdra: 10,8 mm
- Strojek: automatický FC-303 (Sellita SW200-1) – přesnost: -4 až +6 s / den, rezerva chodu: 38 h, frekvence: 4 Hz
- Voděodolnost: 100 m
- Sklíčko: safírové s antireflexní vrstvou
- Funkce: datum
- Luminiscence: SuperLuminova
Částka, kterou za hodinky dáte se pohybuje mezi: 44 300,- a 67 000,-
Chronograph Automatic
Mechanické stopky jsou jednou z nejpopulárnějších hodinářských komplikací, a tak není divu, že nechybí ani v této kolekci. Stopování času se vám v běžném životě může hodit třeba při vaření, díky své praktické použitelnosti je tak nošení hodinek s touto funkcí zkrátka větší zábava.
Nabídka modelů Highlife Chronograph sice není tak široká jako předchozí zmíněné, ale je doplněná o další limitované modely, a tak je určitě možné si vybrat. Opět se zde vyskytují varianty s PVD úpravou a na číselníku všech hodinek nechybí ani již několikrát zmíněný motiv zeměkoule.
S mechanickými stopkami se bohužel pojí i vyšší pouzdro, které hlavně u automatických modelů může být až nenositelné – součástí už tak vysokého strojku je totiž navíc ještě rotor. Frederique Constant u těchto modelů naštěstí odvedl velmi dobrou práci – pouzdro je příjemně zakulacené. Hodinky sice nejsou nejtenčí, ale právě díky promyšlenému tvarování jsou velmi dobře nositelné.



Specifikace:
- Průměr pouzdra: 41 mm
- Výška pouzdra: 14,2 mm
- Strojek: automatický FC-391 (La Joux-Perret L100) – přesnost: ±15 s / den, rezerva chodu: 60 h, frekvence: 4 Hz
- Voděodolnost: 100 m
- Sklíčko: safírové s antireflexní vrstvou
- Funkce: stopky, datum
- Luminiscence: SuperLuminova
Hodinky se cenově pohybují mezi: 90 000,- a 105 000,-
▶️ Jak jsem již zmínil Frederique Constant vydal i několik limitovaných edic Highlife Chronografů. Jednou z těchto limitek je i model Frederique Constant Highlife Gents Chronograph Automatic Limited Edition FC-391SB4NH6B, na který jsme se blíže podívali ve článku na našem blogu. Pokud by vás tedy zaujaly z kolekce Highlife právě chronografy, tak určitě si recenzi přečtěte.
Heart Beat Automatic
Průhled na setrvačkou, obecně označovaný jako Open Heart, krásným způsobem oživuje číselník a dává na odiv jednu z nejdůležitějších součástí celého strojku. Frederique Constant s tímto konceptem přišel jako vůbec první, nicméně si jej nenechal patentovat. Odlišení zůstává alespoň v podobě názvu originálu, jimž je u hodinek FC právě Heart Beat.
Heart Beat se objevuje u mnoha modelů napříč všemi řadami značky. Tato komplikace má čistě estetický účel a dala by se nazvat takovým tourbillonem pro chudé. Není totiž složitá na vytvoření, a přesto udělá velkou parádu.
Hodinky Highlife Heart Beat postrádají oproti levnějším pánským hodinkám Highlife COSC certifikaci a datumovku. Jinak je vše identické, i výška pouzdra nebo i možnost modelů s PVD úpravou. Je tedy na vás, zda dáte přednost vzhledu a zajímavosti, kterou nabízí Heart Beat, nebo zda radši ušetříte a vyberete si přesnost hodinek a praktičnost datumovky s COSC modely. Osobně bych zvolil hodinky COSC, ale myslím si, že obě varianty mají co nabídnout.



Specifikace:
- Průměr pouzdra: 41 mm
- Výška pouzdra: 10,8 mm
- Strojek: automatický FC-310 (Sellita SW200-1 AJ) – přesnost: -5 až +24 s / den, rezerva chodu: 38 h, frekvence: 4 Hz
- Voděodolnost: 100 m
- Sklíčko: safírové s antireflexní vrstvou
- Funkce: stopky, datum
- Luminiscence: SuperLuminova
Cena pánských Heart Beat modelů je: 58 600,- až 65 000,-
Manufacture Automatic
Nejdražší a nejvyšší kategorie řady Highlife Manufacture nabízí hodinky s in-house strojky a hodinářskými komplikacemi, na které si troufne jen málokterá značka. Frederique Constant má celou kolekci Manufacture, kde najdete in-house strojky a vysoké hodinářské komplikace, ale v této kategorii Highlife jsou hodinky navíc v moderním sportovním kabátku s integrovaným náramkem. To z nich, v této cenové kategorii, dělá něco opravdu nevídaného.
Strojky s komplikací Worldtimer nebo s věčným kalendářem jsou už tak složité na výrobu, ale tato značka je navíc posadila do hodinek s voděodolností 100 metrů. Myslím, že si Frederique Constant jak touto kategorií řady Highlife, tak i celou kolekcí Manufacture vydobyl respekt u všech, kdo se hodinařinou zabývá. Dokazují tím, že u nich zkrátka vyrábět hodinky umí.



Specifikace:
- Průměr pouzdra: 41 mm
- Výška pouzdra: 12,9 mm (Worldtimer) a 12,65 mm (Perpetual Calendar)
- Strojek: automatický in-house FC-718 (Worldtimer) – přesnost: -5 až +15 s / den, rezerva chodu: 42 h, frekvence: 4 Hz
- Strojek: automatický in-house FC-775 (Perpetual Calendar) – přesnost: -5 až + 15s / den, rezerva chodu: 38 h, frekvence: 4 Hz
- Voděodolnost: 100 m
- Sklíčko: safírové s antireflexní vrstvou
- Funkce Worldtimer: datum, GMT, světové časy
- Funkce Perpetual Calendar: datum, den v týdnu, měsíc, automatický kalendář, fáze Měsíce
- Luminiscence: SuperLuminova
Modely Highlife Manufacture stojí mezi: 120 000,- až 254 000,-


▶️ Tip hodinkáře: Nejlepšími hodinkami z celé kolekce jsou dle mého názoru Frederique Constant Highlife Gents Manufacture Perpetual Calendar Automatic Limited Edition FC-775G4NH6B. Osobně jsem velkým fanouškem věčných kalendářů a pravděpodobně jsou i mojí nejoblíbenější komplikací.
Důvod proč tomu tak je, je ten, že vy tyto hodinky jednou nastavíte a dokud nepřestanou běžet, tak vám vydrží přesné neuvěřitelně dlouho, přesněji do roku 2100. Už se nemusíte starat o to, zda máte dobré datum nebo podobně, stačí jen, aby hodinky nepřestaly jít.
Tento konkrétní model je limitovaná edice a oproti ostatním modelům má černé subčíselníky, které dělají hodinky více přehlednější a čitelné. Navíc 100 metrů voděodolnosti se u hodinek s tak složitou a delikátní komplikací rovná zázraku.
Myšlenky na závěr
Sportovně luxusní hodinky s integrovaným náramkem se staly populární díky hodinkám Audemars Piguet Royal Oak a Patek Philippe Nautilus. Jejich cena je však opravdu vysoká, a tak se ostatní hodinkové značky rozhodly přijít se svými vlastními modely tohoto typu. Frederique Constant není v tomto případě výjimkou. Své pojetí sport luxury kategorie prezentuje řadou Highlife.
Modely této řady nabízí originální design, který ale zachovává koncept Geralda Genty, designéra obou ikon. Hodinky od Frederique Constant vedle těchto dvou legendárních modelů nevypadají vůbec nemístně, ba naopak. Kromě vzhledu jsou hodinky Highlife zajímavé COSC certifikovanými modely, modely s in-house strojky nebo komplikacemi. A právě ucelený vzhled a tyto vlastnosti a komplikace je odlišují od ostatních značek.
Jestliže jste fanouškem hodinek s integrovaným náramkem a hledáte něco, co by konkurovalo velikánům v této kategorii, tak bych řekl, že lepší možnost než právě Frederique Constant Highlife není. Rozhodně doporučujeme se na modely Highlife přijít podívat naživo. Teprve pak a při porovnání s jinými značkami jsou vidět rozdíly, o kterých je tu řeč, naplno.
