Garmin Forerunner 955 Solar: To nejlepší nejen pro běžce

Jednou z nejoblíbenějších sportovních aktivit je bezpochyby běh, proto se podíváme na hodinky, které právě tuto aktivitu mají v názvu. Jedná se o model hodinek Garmin Forerunner 955 Solar, které nabízí spoustu užitečných funkcí a mnoho aktivit. V tomto článku se podíváme na to, v čem jsou tak skvělé a jaké slabší stránky mohou mít oproti dalším modelům Garmin

Ať už se věnujete jakémukoli sportu, jistě dobře víte, že klasické hodinky ve sbírce nestačí. A zatímco na velké túry si budete spokojeně pobrukovat díky outdoorovým hodinkám, za účelem ponorů do hlubin zase nejvíce uvítáte voděodolné potápky.

Co ale takový běh, který v posledních letech nebývale nabírá na síle? Právě k němu se budou velmi hodit solární hodinky Garmin Forerunner 955 Solar, které jsou jako stvořené pro vášnivé běžce. Jdeme tedy na ně 🙂

Obsah článku

Hodinky pro opravdové sportovce 

Forerunner je vůbec první řada chytrých hodinek od Garmin, která se objevila už v roce 2003. Model Forerunner 955 Solar má všechny nejlepší funkce, které značka může nabídnout. Podle názvu bychom řekli, že hodinky jsou vhodné pouze pro běžce, ale to je omyl.

Hodinky jsem kromě běhu testoval taky na silové cvičení, pilates a taky chůzi. Byl jsem překvapen, že zvládají všechny druhy sportů a v článku vysvětlím, proč mohou konkurovat té nejlepší řadě – Fénix 7. 

Forerunner 955 vs. Fénix 7. Kdo z koho?

Forerunner jsou oproti Fénix váhově lehčí řada a to platí i v modelu Forerunner 955. Jejich hmotnost je pouhých 53 g, což ocení každý běžec, ale i nadšenec do jiných sportů. Tělo hodinek je totiž vyrobené z plastu.

To může být nevýhodou do složitějších terénů nebo aktivit, jako jsou například složitější trailové závody nebo horolezectví. Hodinky se mohou poškrábat nebo zanést bahnem. Protože jsou Fénix 7 kovové, tak je jich cena proti plastovým Forerunner o něco vyšší. 

Design a ovládání hodinek 

Garmin Forerunner 955 se vzhledem opravdu podobají designu řadě Tactix. Hodinky tak nevypadají jako klasické sportovní hodinky, ale hodí se i jen tak na běžné každodenní nošení. Oproti předchozímu modelu Forerunner 945 mají o něco větší dotykový displej.

Typ displeje je transflektivní, a tak je čitelný i na přímém slunci. Okolo displeje je ve verzi Solar širší prstenec, který slouží jako solární panel k dobíjení baterie hodinek. Velikostně jsou nyní na tom stejně jako Fénix 7. Jen prostě nevypadají tak robustně. Řemínek má šířku 22 m a je vyměnitelný. 

Výbava hodinek? Vše, co jen šlo

Garmin do hodinek Forerunner 955 nasadil všechno, co jen mohl. Najdeme v nich:

  • přesný snímač tepové frekvence
  • pulzní oxymetr
  • kompas
  • teploměr
  • gyroskop
  • akcelometr
  • barometr

Právě to, že hodinky mají barometr je velká výhoda oproti levnějším modelům a to z důvodu, že zvyšují přesnost nastoupaných a sestoupaných metrů. Velmi slušná je také výbava satelitů. Garmin Forerunner kromě klasické GPS dále podporují satelity Galileo, ruský Glonass a čínský BeiDou.

Po spuštění aktivity mi vždy trvalo jen pár vteřin, než se byl signál GPS plný. Nemusel jsem čekat dlouhé minuty na připojení k družici. To se vyplatí hlavně v zimě, když nechcete dlouho mrznout venku. S Garmin Forerunner jsem tak mohl ihned vyběhnout. 

Jak dlouho vydrží baterie? 

Výdrž baterie hodinek mě velice mile překvapila. Když jsem hodinky nabil na 100 %, tak mi baterie vydržela asi 10 dní. S hodinkami jsem spal kvůli zjištění svého VST (variabilita srdečního tepu) a asi 5x za týden měřil nějakou aktivitu.

Nutno podotknout, že moje testování probíhalo hlavně na ostrově Tenerife, kde bylo každý den slunečné počasí a můj testovací model hodinek byl Garmin Forerunner 955 Solar. Ty mají v sobě solární panel, který dobíjí baterii. Tím pádem mi baterie vydržela o nějaký ten den navíc.

Myslím, že verze bez Solaru by vydržela tak týden. Pro ty, kdo jsou hodně aktivní, je verze Solar určitě skvělou volbou. Pochopitelně v zimě to fungovat moc nebude. Ti, co by hodinky používali bez aktivit, se mohou těšit na výdrž až po dobu 14 dní. 

Pojďme na hlavní funkce hodinek 

Radost z hodinek Garmin Forerunner začíná hned ráno. Když se ráno vzbudíte, hodinky vám popřejí dobré ráno. Dokonce vás osloví i jménem. V ranní zprávě se dozvíte, jak se vám dobře nebo špatně spalo. Dále jaké dnes bude počasí a také vám doporučí denní trénink. Tuto funkci jsem opravdu zbožňoval a vždycky mi udělala radost hned po ránu.

Nakonec vám napíši i nějaký motivační citát do dobrého dne. Velice užitečná funkce je i VST (variabilita srdečního tepu). Tuto funkci hodinky měří v noci během spánku. Další užitečná funkce je VO2Max. Definice této funkce je kolik kyslíku je vaše tělo schopné využít za 1 minutu. Čím větší hodnota je, tím lepší kondici máte.

Moje nejoblíbenější funkce, kterou jsem každý den sledoval, byla dlouhodobá kvalita mého spánku. Hodinky ukládají den po dni, jak jste spali. Sledovat můžete fázi tvrdého, měkkého spánku, REM a kolikrát jste se probudili. Garmin Forerunner 955 mají i přehlednou předpověď počasí na hodiny nebo dny dopředu. 

Jak obstojí v měření aktivit?

S hodinkami jsem vyzkoušel několik různých aktivit. Začneme tou nejdůležitější pro tento model, a to je aktivita běh. Garmin Forerunner 955 stejně jako i další dražší modely mají rychlé připojení na satelity. Proto můžete vyběhnout téměř ihned po spuštění aktivity a nečekat na dlouhé připojování k satelitům.

Hodinky vám doporučí podle kondice vhodný běh jako jsou například intervaly a další druhy běhů. Po vyběhnutí na hodinkách můžete sledovat statistiky vašeho běhu. Hodinky vám ukazují váš aktuální srdeční tep a podle grafu vidíte, v jaké tepovce se máte držet. Sledovat můžete i další hodnoty, jako jsou vzdálenost, tempo atd.

Během aktivity vás hodinky informují o stavu běhu a mohou vás povzbuzovat, zda máte zpomalit nebo přidat. Potáhnutím displeje směrem dolů během aktivity můžete prohlížet i další statistiky a hodiny. Po ukončení aktivity běh dostanete kompletní informace o tom, jak jste si vedli. V Garmin Connect si můžete vybrat i jednoho ze tří trenérů, kteří vám sestaví na pár měsíců váš tréninkový plán. 

Další aktivitu, kterou jsem měl možnost vyzkoušet, byla chůze. Během této aktivity můžete sledovat statistiky jako je například vzdálenost, průměrné tempo a čas. Stejně jako všechny dražší modely hodinek Garmin, tak i tyto mají barometr, pomocí kterého můžete sledovat v jaké nadmořské výšce se právě nacházíte. Po ukončení aktivity si kromě statistik můžete zobrazit i grafické znázornění trasy. 

Garmin Forerunner 955 si můžete v klidu vzít i do posilovny a zaznamenat aktivitu síly nebo pilates. Uvidíte, kolik cviků a počet opakování jste udělali. Nastavíte si, kolik kilogramů závaží jste zvedli a jak dlouho jste cvičili. Dostanete pak výsledky, jak byl váš trénink intenzivní a kolik kalorií jste spálili. 

Měřit můžete i další aktivity mezi které patří kolo, turistika, plavání v bazénu, lyžování, běžky, tenis, jógu a mnohem dalších. 

Závěrečné zhodnocení 

Garmin Forerunner 955 si zamiluje každý a nejen běžci. Designově vypadají podobně jako model Tactix a nejsou tak robustní jako Fenix. Určitě bych se nebál s nimi vyrazit i do města. Jejich velkou výhodou je nízká hmotnost. Je potřeba s nimi zacházet opatrněji než s modelem Fenix, a to z důvodu poškrábání těla, které je z plastu. Co se týče výbavy, tak toho nabízejí opravdu hodně a jsou vhodné k měření i dalších aktivit.

Garmin Forerunner 955 pořídíte v e-shopu Helveti.cz v bílé i černé barvě od ceny 11 490 Kč.

Rádi čtete naše články? Navštivte náš e-shop nebo se přihlašte do newsletteru.
Přihlaste se k odběru novinek a článků:

Komentáře

Zaujal vás článek? Chcete nás pochválit nebo nám naopak něco vytknout? Budeme moc rádi za váš komentář. Zpětná vazba je pro nás velmi důležitá.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *