Je vůbec možné dokonalý produkt ještě víc zdokonalit? Ano je, hned uvidíte jak na příkladu golfových Garmin Approach S70. Golfové hodinky používám již nějaký rok. Začal jsem u Apple Watch a aplikace Golfshot, ale nebyl jsem úplně spokojený s výstupy a především s výdrží hodinek.
Proto jsem přešel na Garmin S62. Skvělý design, parádní výdrž a nesmysl golfových statistik. Prostě dokonalý golfový caddie, který se mnou absolvoval na hřišti bezmála 2 roky. Proto při představení nové řady Garmin S70 jsem byl trochu skeptický. Co mohou přinést nového? Co donutí stávající uživatele k přechodu na novější model? Ale i nenápadné je podstatné a mění to pravidla hry.
Obsah recenze
Amoled Displej / ROB
Transflektivní MIP je nově nahrazen AMOLED displejem a tahle změna je opravdu krok kupředu, čitelnost displeje je skvělá, k mému překvapení i na přímém slunci. Vykreslení jamek je naprosto ostré, posun a náhled oproti S62 je krásně plynulý. (Článek o rozdílech displejů vyjde přesně za týden).
Ovládání je spíše mířeno na dotyk, než tlačítkové. Garmin zde cílí na jednoduchost, tak aby měl uživatel vše na očích, zvětšení / zmenšení náhledu jamky je posunem prstu nahoru / dolu po pravém obvodu displeje. V levé části projíždíte informace jako je vzdálenost ke greenu, PlaysLike, údaje o větru. Ve spodní části se nachází virtual caddie. Tedy opravdu veškeré ovládání je krásně jednoduché a na jednom místě.
Oproti S62 mě hrozně baví zobrazení odehraných jamek, kde po obvodu se vám již nerozsvěcí obdélník, který vás informuje, na jaké jamce jste, ale obdélníky zůstávají a určitými barvami vás informují, co jste na jaké jamce zahráli (Birdie, par, boogie, apod.).
Jakou zvolit velikost
Garmin S70 se dělá ve dvou velikostních provedení 47 mm a 42 mm tedy ve velikosti displejů 1,4“ u větší a 1,2“ u menší velikosti hodinek. Displej chrání Corning Gorilla Glass a luneta je z keramiky v obou případech. Já zvolil menší variantu hodinek vzhledem k problému nechtěnému mačkání tlačítek při ohybu ruky a opření o rukavici.
Hodinky nabité golfovými funkcemi
Hodinky (stejně jako předešlý model S62) nabízejí spousty golfových metrik, kde asi nejhojněji byla používána funkce Plays Like. Tato funkce Vám pomáhala určit převýšení greenu oproti vaší aktuální poloze, super věc, kterou využijete třeba na druhé jamce na Karlštejně.
Nicméně Garmin šel ještě mnohem dál a přidal do Plays Like funkce jako jsou data rychlosti a směru větru, vlhkosti a teploty. Ano, s tímto vším hodinky S70 nyní kalkulují. Najednou zjistíte, že šaháte o dvě hole míň, než byste normálně vzali a nebo to pálíte holí do greenu, kde byste naopak šli raději na jistotu příhrou.
Tato funkce mi připomíná léta ve škole a schovaný tahák v kalkulačce. Při jeho používání jsem se cítil úplně stejně provinile, ale za ten výsledek mi to stálo 😬. Samozřejmostí zůstává i volba režimu Turnaj, kde tyto funkce nejsou povolené.
Virtual Caddie
Virtual Caddie je neomylným přítelem na vašem zápěstí, který na bázi statistik odpalů s vašimi holemi a PlaysLike doporučuje při každém odpalu jakou hůl vzít a ukáže vám předpokládanou oblast dopadu míčku.
Po kliknutí na doporučenou hůl v dolní části obrazovky Vám dokonce dá na výběr alternativní kombinaci holí. V případě, že hodinky máte nově spolu s aplikací Garmin Golf začínáte od nuly, tak je nutné pro získání statistik vašich holí, obejít 5 kol (doporučuji 9jamková hřiště).
Hodinky klasický při každém odpálení ihned vyžadují typ hole, se kterou jste hráli a následně po dohrání jamky vás vyzvou k zadání, kolik ran jste měli, kolik puttů a kolik trestných ran. A nebojte se, že by jste náhodu zapomněli, v případě, že se vzdálíte od dohraného greenu, hodinky začnou zběsile vibrovat, aby vám připomněli, na co jste zapomněli.
Co mě však mrzí u takovýchto hodinek s takto přesnou GPS? Očekával bych zaznamenávání puttů bez nasazeného senzoru CT10. Tedy v rozkliknutých statistikách v aplikaci Garmin Golf nevidíte statistiky puttování a jeho doporučení. Toto momentálně nenabízí žádná aplikace, ani hodinky napříč výrobci a Garmin by to okamžitě vyšvihlo o další kroky napřed.
Nejenom golfové hodinky – srovnání s Epix Pro 51 mm
Mimo nepřeberné množství golfových metrik nabízejí Approach S70 i pestrou škálu fitness funkcí a dalších sportovních aktivit. Měří kvalitu spánku, spolu s VST a možností měření okysličení krve po celý den, manuálně, nebo ve spánku. Což využije každý sportovec, který si rád hlídá kvalitní regeneraci těla.
Rozhodl jsem se hodinky podrobit takovému menšímu srovnání s hodinkami Garmin EPIX PRO 51mm, kde jsem oba modely vzal na procházku o celkové délce 5,3km. Oboje hodinky délku trasy změřily poměrně stejně – 5,65 km a 5,60 km. Kilometry odpovídají přesněji celkové délce trasy vzhledem k zastavení u rozcestníku a zapomenutí pozastavení aktivity, kde GPS napočítala metry navíc.
Větší rozdíl jsem zaznamenal až u srdečního tepu, kde S70 jsou osazeny snímačem ELEVATE 4 a EPIX PRO novějším sensorem ELEVATE 5. Tady je znát, že novější sensor je mnohem přesnější v peaku. Také reaguje rychleji na změnu tepu a tedy tepové zóny jsou trochu jinde. Nicméně průměrný tep 107 t/m S70 a 109 t/m EPIX PRO shodný a maximální tep 153 t/m S70 a 154 t/m EPIX PRO taky shodný.
EPIX PRO mají potom navíc některé outdoorové funkce, kde mě v podstatě mrzela jen absence topografickým map v S70.
Vylepšení se vážně povedlo
Garmin na nových S70 opravdu dokázal, že skvělé smartwatche jdou ještě posunout dál. Neusnul na vavřínech a zlepšil produkt, který už tak jako tak spadá do kategorie zázraky ihned. Ať už hrajete golf jen občas, tak tyto hodinky skvěle použijete i u jiných sportů, či na denní monitoring aktivit. Zkrátka jde o designově povedené a sportem nabité hodinky, které mé zápěstí jen tak neopustí.
Dostanete skvělý displej, snadné ovládání, dokonalejší PlaysLike, multifunkční použití, prostě perfektního caddieho. Jestli si na ně brousíte zuby, tak doporučuju rovnou prodejnu Helveti, kde si můžete vyzkoušet, která velikost vám lépe sedí na zápěstí.