Je to už nějaký ten pátek, nebo spíše rok, kdy se značky zaměřily na trend integrovaných tahů. Nemyslím teď hegemony Patek Philippe nebo Audemars Piquet, kteří na tom mají postavenou svoji DNA. Mám na mysli značky, které buď naskakují na tento hype train zcela poprvé ,nebo už na něm kdysi byly a dávají tak nový život zašlé slávě některých svých modelů.
V IWC by totiž mohli vyprávět, jaké šílenství je teď kolem modelu Ingenieur po posledních ročnících Watches & Wonders. Je to teď zkrátka zlatý důl, tak se pojďme na něj podívat více zblízka. Parádním příkladem integrovaného tahu na unisex hodinkách jsou totiž Baume & Mercier Riviera 10612, se kterými jsem měl tu čest se potkat.
Obsah recenze:
Není to jen Patek, AP, IWC, ale i Tissot, Maurice Lacroix, Alpina nebo právě Baume & Mercier. Nechci úplně odkazovat na to, kdo se chytl trendu nebo kdo provedl evoluci dřívějších modelů. To asi není úplně na místě, když to znamená, že na trhu jsou nové hodinky, které mohou do naší komunity přinést svěží vítr a nové tváře. Buďme tedy rádi, že tomu tak je. Přeci jen hodinkový svět je někdy konzervativní až příliš, tak se aspoň něco děje.
7. nejstarší hodinářská značka na světě
Ano, tak by se dala ve zkratce představit značka Baume & Mercier. Založena byla již v roce 1830 a tato recenze je mým prvním kontaktem s hodinkami této značky. Osobně jsem se vždy tak nějak „motal“ kolem tohoto brandu, ale toto je mé poprvé. Značku založili společně dva bratři, kteří byli věrní mottu, že přijímají pouze dokonalost a vyrábí hodinky pouze té nejvyšší kvality. Je tomu stále tak i po téměř 200 letech?
Když se potkají dva trendy
Integrovaný tah. Tyrkysový ciferník. Dva trendy v hodinářském světě, které spustily v posledních letech lavinu zájmu. O jednom už z části řeč byla, ten druhý nastal ve chvíli, kdy společnost Patek Philippe vydala svůj ikonický model Nautilus s tyrkysovým ciferníkem ve spolupráci se značkou Tiffany&Co.
Následoval Rolex s podobnou barvou na modelu Oyester Perpetual a už to lidově řečeno jelo. Vždyť třeba taková Casia s tyrkysovým ciferníkem a cenovkou okolo patnácti set korun jsou beznadějně vyprodaná a musíte na ně týdny čekat. Ano, čtete správně, na Casia za patnáct stovek!
Mnou recenzovaný model Baume & Mercier Riviera 10612 je tak pomyslnou sázkou na jistotu této doby. Integrovaný tah, pouzdro s broušenou lunetou a čtyřmi šrouby dodávajícími hodinkám sportovnější look a samozřejmě tyrkysová! Tu v Baume & Mercier ale pojali po svém v duchu esence modelu Riviera.
Na ciferníku lze totiž vidět prvky vln, které hodinkám dodávají na letním pojetí. Na cifru zkrátka máte svoji vlastní rivieru. Stejnojmenný model je historicky ukotven do roku 1973, takže v pojetí značky nejde jen o moderní výstřelek, ale spíše dlouhodobou práci na této modelové řadě.
Dámské hodinky… Opravdu?
Budete-li mít o tyto hodinky zájem a budete je hledat po internetových obchodech nebo buticích, budete muset zabrouzdat do sekce dámských hodinek. Hodinky jsou opravdu určeny pro dámská zápěstí. Je tomu ale opravdu tak?
Rozměr pouzdra 36 milimetrů by mohl napovídat ledacos, avšak už nějakou dobu není překvapením, že se hodinky v podobných velikostech vrací i na pánská zápěstí. Trend zmenšování je tak reálný. Co naopak vzbuzuje unisexuálnost modelu je právě integrovaný tah a pomyslné lug-to-lug, díky kterým hodinky působí na zápěstí větší a díky čtyřem šroubům i robustnější.
Na to jediné, na co mohou tedy muži narazit, je délka tahu, respektive absence vícero jeho článků. Pro muže s užším zápěstím, jako mám třeba já, bych se ale této volby rozhodně nebál. V těchto hodinkách získáte úžasné luxusní letní hodinky od značky, se kterou se tak moc často nesetkáte. Můžete si být tedy jisti, že Riviery budou poutat hodně pozornosti. A by taky ne, když mají naprosto úžasný číselník, který mimo jiné varianty vynikne právě v té tyrkysové.
Sázka na líbivost
Ikonický číselník je tím, kvůli čemu si hodinky nejspíš koupíte. Čert vem, že jsou hodinky jinak po stránce detailu krásně zpracované v duchu motta bratří zakladatelů 😉. Ať jste muž s užším zápěstím, žena, nebo hodinky budete kupovat jako dárek své partnerce, design bude ten hlavní důvod. Tečka.
Obecně musím říct, že to, co u Baume & Mercier umí, je právě práce s designem číselníků. Na ten však poněkud zapomněli u dýnka hodinek, které nezdobí žádné gravírování ani odkaz značky, což mi u hodinek s cenovkou lehce pod šedesát tisíc korun chybí.
Co na tom, že jde o quartzový stroj, očekával bych to i u něj, obzvlášť pokud si chcete skrze produkt tvořit se zákazníkem nějaký vztah k vaší značce a ideálně i ke konkrétnímu modelu. Na druhou stranu – zvolíte-li hodinky jako dárek, je jejich dýnko ideálním místem pro věnování v podobě gravury. Tolik prostoru totiž u mnoha dalších modelů nenajdete.
Osobně bych se nedivil, kdyby časem ve stejné barevnosti přišla i verze pánská, která by se mohla stát opravdovým bestsellerem. Obzvlášť proto, že šance dostat se k tyrkysovým Nautilům je takřka nereálná – oproti zájmu o podobný typ hodinek, který je v této době díky trendům a sociálním sítím enormní.