
Značka Formex rozhodně nepatří mezi první, které vám vyskočí na mysl, když se řekne švýcarské hodinky. Tato nezávislá značka spatřila světlo světa v roce 1999 a lze ji tak považovat za velice mladou firmu v kontextu ostatních velkých hráčů. Dnes bych vám slovem i obrazem rád představil model, který je dle mě základním kamenem nabídky a který osobně vnímám jako první model, kterým mě Formex oslovil.
Obsah článku:
V rukou držím model Essence FortyThree. Jak už název napovídá, průměr hodinek je 43 mm. Existuje verze s 39 mm pouzdrem, kterou bych ještě před obdržením hodinek samotných preferoval, ale nakonec jsem rád za větší variantu a dále v textu se dozvíte proč.


Unikátní technologie
Hodinky jsou vyrobeny z oceli řady 316L včetně náramku. Jelikož se jedná o kousek, který bych zařadil do kategorie sportovních hodinek, nepřekvapí převážné použití broušené povrchové úpravy, kdy pouze luneta je leštěná. V lunetě samotné najdete čtyři inbusové šrouby, které procházejí skrz celou vnější část pouzdra a nejedná se tedy o falešné ozdobné šroubky.

Proč píšu vnější část? Vnitřní pouzdro je odpružené a tato technologie nazývaná samotným Formexem Case Suspension System by měla jednak chránit delikátní mechanický strojek, a dále navyšovat pohodlí při nošení. Je také třeba vyzdvihnout štíhlé pouzdro, kdy z profilu naměříte pouhých 10,6 mm výšky, což je hodnota u masivních automatických hodinek ne zcela běžná.
Model, který klame tělem
A nyní se dostávám k bodu, proč vlastně preferuji tuto větší variantu. Pouzdro působí poměrně masivně a díky angulárnímu designu i svěže a moderně. Při pohledu přímo shora zabírá ciferník samotný poměrně malou plochu, proto hodinky působí mnohem menším dojmem. Je to podobný efekt jako u potápek s želvím pouzdrem, kdy papírové rozměry neodpovídají pocitu na ruce.


Z jiného úhlu
Na zadní straně najdeme dýnko se safírovým průhledem na strojek, které je uchyceno pomocí čtyř dvojic malých šroubků. Průhled je díky velikosti stroku poměrně malého průměru, a ač se jedná o otázku osobních preferencí a použitý strojek je opravdu pěkný na pohled, tak bych preferoval pevné dýnko s pěkným logem, emblémem apod. Signovaná korunka zde není šroubovací, ale i tak hodinky nabídnou dobrou míru voděodolnosti s hodnotou 100 m.

Přizpůsobivý náramek
Náramek se skládá z opakujících se tří článků poměrně malých rozměrů. Jak se u této kategorie očekává, jednotlivé články jsou k sobě připojeny pomocí šroubků. Velice decentní spona s logem výrobce je pěkně integrovaná, ale je zde použitý motýlkový typ. Na rozdíl od většiny motýlkových spon je však tato vybavena mikroregulací s rozsahem 4 mm.
Díky malým dílkům a této mikroregulaci není problém nastavit si hodinky tak, aby vám pohodlně sedly na zápěstí. Jako bonus zde najdeme rychlostěžejky, takže případná výměna za jiný řemínek je velice snadnou a pohodlnou záležitostí. Je však třeba mít na paměti, že je nutné použít zahnuté stěžejky, které vám dodá přímo Formex.


Přitažlivý vizuál
Krásně červený ciferník, je zajisté hlavním vizuálním lákadlem hodinek. Krytý je plochým safírovým sklem s velice účinnou vnitřní bezbarvou antireflexní vrstvou. Pod jistými úhly se sklo doslova ztrácí a uživatel tak může obdivovat krásu ciferníku bez rušivých odlesků. Vínově červený ciferník s metalickým efektem je ozdoben horizontálními drážkami, které se starají o další vizuální hloubku ciferníku.

Všechny indexy jsou vyvedeny v kombinaci vysokého lesku po stranách a broušení z horní strany. Při pohledu přes makro objektiv foťáku i nekompromisní čočku mikroskopu je zřejmé, že kontrola kvality je na velice vysoké úrovni.


Rozhodně budou vidět
Indexy jsou také vybaveny luminiscenční vrstvou BGW9 s modrou září. Výkon luminiscence jsem testoval proti známým potápkám Seiko SKX007 a Formexy si vůbec nevedly špatně, zvláště když vezmeme v potaz sportovní kategorii hodinek.


Datum najdeme na pozici 6 (spolu s menší verzí indexu včetně luminiscenční vrstvy), takže je zachována symetrie celého číselníku. Ve Formexu šli tak daleko, že i datový věnec má stejnou barvu jako číselník. Pod dvojitým indexem na pozici dvanácté hodiny najdeme plastické logo výrobce a tištěný nápis. Na okrajích ciferníku je vyvýšený armovací kroužek, opět ve stejné červené barvě.

Sázka na jistotu
Nakonec bych rád napsal pár slov o použitém kalibru. Ve Formexu použili osvědčený strojek Sellita SW200-1 v nejvyšším možném provedení označovaném Chronometer. Ten splňuje přísná COSC kritéria (denní odchylka například nesmí být mimo hranici -4 / +6 vteřin za den).
Strojek nabídne 41 hodin rezervy nátahu, možnost ručního nátahu a zastavení vteřinové ručičky při nastavování. Po nastavení ručička tiká frekvencí 4 Hz nebo li 28 800 polokmitů za hodinu. Kalibr je také moc pěkně zdoben včetně perláže, modřených šroubků a vlastního rotoru.

Hodnocení
Formex Essense FortyThree představuje skvěle vyrobené a opravdu originální sportovní hodinky, které budou dlouho spolehlivě fungovat a na ruce budou vždy pohodlně sedět. Je s podivem, že dnes můžete pořídit podobné hodinky vyrobené ve Švýcarsku s vynikajícím strojkem, inovativními prvky a od značky, která je zcela nezávislá na zbytku hodinářského světa za velice rozumné peníze.
Děkuji Helveti za zapůjčení hodinek za účelem vzniku této recenze.