
Dnes se podíváme na novinku z letošního podzimu a zavítáme opět do vod švýcarské hodinařiny. Hlavním tématem tohoto článku totiž budou hodinky Tissot PR516 s referenčním číslem T149.407.11.051.00. Tato novinka k nám do Helveti dorazila teprve začátkem listopadu.
Nejedná se sice o žádnou recenzi po dlouhodobém nošení, nicméně alespoň na základě krátké osobní zkušenosti si o tomto kousku povíme co nejvíce podrobností, abyste získali lepší představu, jestli za to stojí nebo ne. Podle nás totiž ano – minimálně jako perfektní hodinky na každodenní nošení. Tak pojďme na to!
Obsah článku
Tissot PR516 na sportovním řemínku ve videu
V článku se bavíme o černé verzi na kovovém náramku, k dostání je ale i bicolor varianta se světlým číselníkem (T149.407.22.011.00) nebo o něco sportovnější provedení s retro perforovaným řemínkem v černohnědé (T149.407.16.051.00) a modré barvě (T149.407.16.041.00).
Proč je Tissot tak oblíbený?
Ještě, než se pustíme na samotné hodinky, přiblížíme si v krátkosti také historii značky a kolekce PR516. Tissot byl založen už v roce 1853 a za dobu své existence dosáhl hned několika milníků. Mezi ty nejzajímavější určitě patří první masově vyráběné kapesní hodinky a obecně první kapesní hodinky, které byly schopné ukazovat dvě časové zóny. Ani na poli náramkových časomír však firma nezahálela a například okolo roku 1930 představila jako první antimagnetický model, který je dnes známý pod příhodným názvem Tissot Antimagnetique.
V současné době je výrobce ve vlastnictví koncernu Swatch Group a jejich produkty jsou zařazeny do segmentu „nižší střední třídy“. Nenechme se však tímto označením zmást, Tissot umí kromě běžných bateriových hodinek třeba i automatické chronografy nebo modely s pouzdrem ze zlata, které se běžně pohybují v řádech desítek tisíc korun. Je ale třeba uznat, že v porovnání se zbytkem portfolia Swatch Group, do kterého patří třeba i Omega nebo Blancpain, je to stále relativně málo.
Roční produkce firmy hravě přesahuje dva miliony kusů, což z ní činí jednoho z největších výrobců a exportérů na švýcarském trhu. Tissot zároveň působí ve více než 160 zemích po celém světě, takže se dá určitě hovořit o globální značce. (Více o firmě jako takové se dočtete v tomto článku.)

Kde se vzala kolekce PR516?
Kromě již zaběhnutých a velmi populárních modelových řad jako je PRX nebo Gentleman byla začátkem roku představena také moderní iterace kolekce PR516. Jak jsem již naznačoval v úvodu, do stejnojmenné kategorie patří i dnes recenzovaný model. Najdeme zde však také chronografy, a to jak v bateriovém provedení u hodinek T149.417.11.051.00, tak i s mechanickým strojkem Valjoux A05.291 u reference T149.459.21.051.00.
Kořeny označení „PR“ můžeme najít až v roce 1956, kdy byla tato zkratka používána pro výraz „Particulièrement Robustes“, což v překladu neznamená nic méně ambiciózního než „obzvlášť odolné“. Samostatná kolekce PR516 ale vznikla až v průběhu šedesátých let a už tehdy do ní patřily jak klasické modely ukazující čas a datum, tak chronografy pro měření automobilových závodů (odkaz viz novinkové modely s perforovaným řemínkem).
Tissotu se naprosto zjevně daří tyto původní kolekce znovu obnovovat a kombinovat prvky originálního designu s moderními technologickými standardy. Důkazem toho mohou být ostatně i velmi dobře známé řady Seastar a PRX. Když bychom zůstali u nových PR516, tak je zjevné, že firma dokáže u svých iterací pružně reagovat na poptávku, což se značce vyplácí. Nejnovější modely PR516 jsou totiž k dostání ve velmi dobře nositelné velikosti pouzdra.

Parametry modelu na oceli
Už na první pohled je vidět, že jsou o něco menší, než verze s chronografem spadající do stejné řady. Kromě výšky pouzdra, která se nám nepatrně snížila, totiž průměr činí 38 milimetrů. Z tohoto kousku se tím pádem stává docela zajímavá volba i pro hodinkové nadšence s menším zápěstím.


V téhle recenzi se záměrně věnujeme verzi s černým číselníkem a kovovým náramkem, a to především z toho důvodu, že se jedná o tu nejuniverzálnější kombinaci. Pokud byste ale přeci jen chtěli něco trochu jiného, určitě vás potěší, že Tissot společně s touto referencí představil také jednu bicolor verzi a dvě varianty s koženým řemínkem v modrých a hnědých barvách (viz níže). Svou preferenci si tedy pravděpodobně najde každý.


Spolehlivost střídá odolnost
Za hodinky s cenovkou 19 670 Kč už je na místě očekávat určitou kvalitu zpracování a patřičné parametry. V tomto případě můžeme zůstat v klidu, protože Tissot si jako obvykle ohlídal obojí. Vedle safírového sklíčka s antireflexní vrstvou zde máme také voděodolnost do 10 atmosfér. Díky tomu lze hodinky kromě běžného městského nošení používat i při sportu nebo za špatného počasí.
Uvnitř nám tiká automatický strojek Powermatic, konkrétně jeho základní verze 80.111 s 23 kameny. Rezerva chodu činí bezkonkurenčních 80 hodin. V praxi se navíc ukazuje, že i přesnost tohoto kalibru není vůbec špatná a hravě se vejde do hodnot uváděných výrobcem. Některé potenciální zájemce by mohlo odradit, že v těchto hodinkách se nenachází lepší varianta Powermaticu s 25 kameny a vláskem z křemíku, nicméně i základní verze je pro hodinky pod 20 000 Kč naprosto dostačující a můžete mít jistotu, že bude fungovat spolehlivě.

▶️ Tip: Víc o tomto strojku si přečtěte zde, nebo poslechněte zde.
Co se týče již zmíněné kvality řemeslného zpracování, tak i zde si Tissot drží svůj standard. Indexy na číselníku sedí, ručičky jsou osazené správně, a celé pouzdro působí poměrně pěkným dojmem. Naprosto marginální vadou na kráse by snad mohl být jen náramek, který je sice také velmi solidní, ale oproti některým jiným hodinkám to zkrátka člověku nepřijde na první dotek úplně bezchybné. V žádném případě se ale nejedná o katastrofu, i tak bude sloužit dobře a ani v ohledu pohodlnosti vás určitě nezklame.
Závěr
Co tedy o těchto hodinkách říct na závěr? Jedná se o velmi povedený kousek s retro nádechem, který si určitě oblíbí každý, kdo má zájem o univerzální a sportovněji laděný model. Jen je určitě výhodné si je před koupí vyzkoušet, protože 38milimetrové pouzdro je sice skvělou variantou i pro menší zápěstí, na druhou stranu u zákazníků s opravdu velkou rukou by to nutně nemuselo být ono.
Pod univerzálním a dokonale vyladěným vzhledem automatických tříruček najdete skvělé parťáky na každodenní nošení. Ocení je zvlášť ti z vás, které už omrzela všudypřítomnost řady PRX, případně pokud preferujete hodinky co mají o kapku menší pouzdro. Jedním ze vstřícných kroků (minimálně u černých verzí), je také datum na věnci s podkladem v barvě číselníku.
Co na ně tedy říkáme? Podle všeho jde o slibný model, který ve své cenové kategorii velmi dobře obstojí díky svým parametrům a stylovému retro designu. Do budoucna se ukáže, zda budou mít potenciál stát se třeba i alternativou populárních modelů z řady PRX. Co myslíte, jsou to plané naděje, nebo se i vám zdají tyto hodinky opravdu podařené? Nechte nám svůj tip v komentářích.
O ref. T149.407.11.051.00 jsme psali také v Hodinkách měsíce prosince 2024.