Chronotechna SeaQuest Dive Steel White: Není černá jako černá

Během psaní této recenze jsem zjistil (a záhy si přiznal), že mám velkou slabost pro potápěčské hodinky. A nevím, proč. Vodu mám rád, ale k potápění mě to zatím nikdy moc netáhlo. Maximálně šnorchl nebo rychlé potopení k nějakému korálu nebo mušli a ještě rychleji zase nahoru. Asi se té fauny v oceánu trochu bojím, ale vyzbrojen pořádnými hodinkami se cítím o trochu lépe a bezpečněji. Možná, že na pohled okolních dovolenkářů vypadám s hodinkami ve vodě jako poloprofík. Možná. Možná taky ne. Ale prostě miluju ten styl potápek, masivní lunetu, lumi, odolné tělo, kaučukový řemen nebo nato strap. Proto mě to „zas a znovu“ táhlo k pokušení vyzkoušet si novinku v portfoliu Helveti a navíc s českými kořeny – Chronotechna Seaquest Dive Steel White.

Jak to bylo dříve, jak to je teď

Chronotechna je v současnosti nezávislou manufakturou, co má sídlo v Praze i La Chaux-De-Fonds ve Švýcarsku. Vyrábí hodinky v malých sériích a přesně tak, aby na nich mohl být na ciferníku v místě šesté hodiny magický nápis „Swiss Made“. Jak to ale bylo dříve? Ten název je mi totiž tak trochu povědomý… Kořeny společnosti sahají až do poválečného roku 1946, kdy vznikla s cílem vyrábět jako první v Československu časoměrné přístroje a tři dekády byla ovládána státem. Její specializací byla převážně výroba budíků, ale i náramkových hodinek. Pak přišla privatizace, ještě chvíli běžely výrobní pásy, a pak od roku 2000 na dlouhých 18 let bylo ticho. V roce 2018 se ji rozhodl vzkřísit investor a hodinářský nadšenec Harry Guhl. No a za dalších pět let je značka v nabídce Helveti, už jako zavedená, co dokázala zaujmout nejednoho hodinkového nadšence.

Hodinky z recenze Chronotechna Seaquest Dive Steel White najdete ZDE v eshopu Helveti.cz.

Černočerná jako sen fotografa

Co dělá hodinky Chronotechna Seaquest Dive Steel White na první pohled zcela unikátní, je právě jejich ciferník. Na jeho výrobu byla použita technologie černých nanotrubic, se kterou firma vlastně zahájila svoji novou éru. Ta přináší tu nejčernější černou, jakou si můžete představit. Barva se jmenuje Musou Black a dokáže absorbovat až 99,4 % dopadajícího světla. Na pohled to hodinkám dodává obrovskou hloubku, nic se neodrazí, žádné odlesky. Jediné, co pod určitým úhlem a správným světlem dokáže vykouzlit malý odraz, je safírové sklo s dvojitou antireflexí. To se pak ten ciferník a vlastně celé hodinky fotí jedna radost. Stejně si budou libovat i vaše oči – přečtení času je díky absenci odrazů otázkou vteřiny.

Není sendvič jako sendvič

Černá barva ciferníku modelu Chronotechna Seaquest Dive Steel White ale není jediná zajímavá věc. Je jím celý ciferník, který je vyrobený sendvičovou metodou – tedy dvěma pláty, kde je ten vrchní prořezávaný a zespod pak vystupuje druhý plát obvykle v jiné barvě a s fluorescencí. Není to zcela obvyklé a není to běžné u hodinek v této cenové relaci. Jednotlivé indexy hodin zde znázorňuje mezera mezi vrstvami ciferníku, která je označena malou a celkem nenápadnou tečkou. Je to jiný přístup, velmi originální a chce to určitě trochu zvyku.

Klasické čtvrtiny času jsou ale znázorněny jasnými indexy, jak je většina z nás zvyklá. Sendvičovou formou je tvořené i logo Chronotechny. Tohle všechno uvítáte při snížených světelných podmínkách a nebo při potápění. Všechna bílá místa se doslova rozzáří tyrkysově modrou barvou, jak velí lumi nátěr SuperLuminova X1. A je to pecka. Svítí i i jednosměrně otočná keramická luneta s pískovanou úpravou. Hodinová, minutová i vteřinová ručička jsou provedeny tak poctivě, že si je mezi sebou ve tmě nikdy nespletete. Velkým plusem aspoň z mého úhlu pohledu je absence datumu. Nic tak nenaruší symetrii a celistvost ciferníku a celého designu hodinek

Pouzdro jako narušitel

Všechny ty výše popsané krásy jsou pečlivě uschovány v pouzdře z 316L oceli v broušené povrchové úpravě s jemnou leštěnou linkou na bocích těla a nožiček. Ta typická ocelová šeď hezky naruší jasnou nadvládu černé barvy a hodí se k nim. Pouzdro pak nabízí klasické tvary s průměrem 42 mm a výškou včetně skla sympatických 12,4 mm. To jsou rozměry akorát na konfekční velikost zápěstí, které čirou náhodou mám i já. Je to přesně taková velikost pouzdra, která se hodí na menší i větší ruku, aby to nevypadalo „divně“. Zajímavostí jsou ochranné můstky šroubovací korunky, která je hezky schovaná a nehrozí její poškození. Hodí se zmínit, že na korunce je poctivě a dosti hluboce gravírované logo manufaktury, má příjemný úchop a velikostí je akorát i pro větší prsty.

Ponor do hlubin na vteřiny přesně

Uvnitř hodinek Chronotechna Seaquest Dive Steel White bije osvědčený kalibr od Sellity ve variantě SW200-1. Je to pracant, vydrží léta a při servisu hodinek vás to nebude stát půlku výplaty. Jako bonus je tento kalibr provedený v jeho nejvyšší možné úrovni – s certifikací COSC. Hodinky tak mohou hrdě nosit nápis Chronometer na svém pouzdře, protože jejich maximální možná odchylka je daná jasnou normou a ta je -4/+6 vteřin za den. Hodinky s touto certifikací také musí být zároveň Swiss Made, což Chronotechna splňuje, což jsme si také řekli v úvodu článku. Rezerva chodu automatického samonatahovacího strojku je 41 hodin. Jak strojek pracuje a jak se rotor hezky točí, můžete sledovat přes průhledné dýnko, které není kryto čirým sklem, ale kouřovým. Tenhle detail opět podtrhuje temnou stránku těchto hodinek a je zvolen opravdu trefně. Na potapěčských hodinkách nejde o tak běžnou věc, většinou je zde plné ocelové šroubovací dýnko, ale stále je to zajímavý detail, co potěší nejedno oko.

Kůže nebo silikon?

Jestli už jste se rozhodli vložit tyhle hodinky do košíku, čeká vás ještě jeden rozhodující proces. Mít je na koženém řemínku nebo na silikonu? Já měl možnost vyzkoušet si variantu v kůži a černé barvě, ale upřímně – na divers hodinky patří jiný materiál. Zde má své místo silikonový řemen nebo nato strap – kůže není to pravé ořechové. Moje doporučení je tedy jasné. Navíc rozteč hodinek s 22 milimetry a standardní tvar nožiček nabízí hodně prostoru pro ladění barvy řemínku. Nebál bych se ani nějaké divoké a syté barvy. Tmavé hodinky v čele s černým ciferníkem zvládnou hodně odstínů, tak směle do toho.

Do vody i do kanclu

Podtrženo, sečteno. Za vcelku rozumnou cenu získáte hodinky navazující na historii českého hodinářského průmyslu, unikátní zpracování ciferníku, strojek s COSC certifikací a možností ponoru do luxusní hloubky 300 m. Kdo má rád netradiční a originální zpracování ciferníku, zde bude nadšený. Parametrům není co vytknout a troufnu si říci, že hodinky nabízí ve své cenové kategorii více, než jejich konkurence. To vše zabalené v pouzdře ideálních rozměrů. Hodinky tak mohou v létě putovat na silikonový řemen a budou skvělým parťákem na dovolené a stejně tak mohou být na koženém řemínku schovány pod manžetou košile, kde budou působit decentně, a přitom jedinečně. Ty z vás, kteří hledají univerzální kousek bez kompromisů, nemusí už hledat. Našel jsem ho za vás. Rádo se stalo.

Rádi čtete naše články? Navštivte náš e-shop nebo se přihlašte do newsletteru.
Přihlaste se k odběru novinek a článků:

Komentáře

Zaujal vás článek? Chcete nás pochválit nebo nám naopak něco vytknout? Budeme moc rádi za váš komentář. Zpětná vazba je pro nás velmi důležitá.

4 komentáře u “Chronotechna SeaQuest Dive Steel White: Není černá jako černá

  1. Dobrý den, chci se optat.Při tí absolutní černi tam lumuniscence musí svítit neomezeně.Vždy tam, i po několika hodinách , musí být zřetelný rozdíl.Mylim se? Pak by tritium bylo již zbyteční.

    • Dobrý den, Radku,
      viditelný rozdíl tam určitě bude vždy, ale samotná SuperLuminova se prostě po X hodinách vysvítí a ve tmě už nezáří. Kdežto tritium svítí „věčně“, jak sám píšete.
      Domnívám se, že ta absolutní čerň nemá na délku svitu luminiscence žádný vliv 🙂 Ale nebyl by to špatný test, abychom porovnali Chronotechnu a její lumi s jinými hodinkami se stejnou technologií luminiscence. Zda tam bude díky černočernému cifru nějaký znatelný rozdíl.
      Za Helveti.cz – Jiří Štencek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *