
Hodinky Tissot PRX Powermatic 80 T137.407.11.351.00, na které se v tomto příspěvku podíváme blíže, zná dnes už asi každý. Oproti standardní recenzi se však tato bude lišit především tím, že hodinky jsou součástí mé stálé kolekce a za poslední tři měsíce jsem je nosil téměř každý den. Dokonce jsem měl možnost si je vzít i na několik výletů do zahraničí.
A proto si troufnu říci, že se opravdu jedná o dlouhodobé hodnocení a ne pouze první dojmy. Uvidíte tím pádem také skutečné důvody (alepoň z pohledu 1 hrdého majitele), proč se tento model několikrát zařadil do šestice nejprodávanějších hodinek měsíce.
Obsah recenze

Současný model a jeho předloha
Moderní iterace modelu PRX přišla na svět ve švýcarském Le Locle teprve nedávno. Začátkem roku 2021 jsme mohli na trhu zaregistrovat první varianty s quartzovými strojky, které byly později následovány automatickými verzemi.
Nejedná se však o zcela nový model. Jak může ostatně design hodinek napovědět, originální předloha pochází z éry narůstající popularity sportovních hodinek s integrovaným řemínkem. Původní Tissoty PRX vyšly v roce 1978 v návaznosti na řadu modelů, které na trh začaly uvádět ostatní značky.
Za ikony v tehdejší době můžeme považovat především dražší hodinky jako byly Audemars Piguet Royal Oak nebo Patek Philippe Nautilus. Ostatní výrobci však také nezůstávali pozadu a světlo světa spatřilo třeba i Mido se svým původním modelem Multifort TV Big Date. Jejich nejnovější verzi ze současné produkce pak dokonce můžete najít i na našem e-shopu.

Vraťme se však zpět k Tissotu. Oficiální znovuuvedení hodinek PRX sice proběhlo teprve před třemi lety, avšak od té doby se dá říci, že tato řada nese firmě ovoce. Variant můžeme dnes najít již nespočet – dělají se s quartzovým i automatickým strojkem, stejně tak jako v různých barevných provedeních a dokonce si lze koupit i verze s chronografem nebo digitálním zobrazením času.
Konfigurace mého modelu žádnou komplikací nedisponuje a jedná se o klasickou automatickou verzi ve velikosti 40 milimetrů. Jako barvu jsem zvolil velmi populární Ice Blue, která dokáže zaujmout už na první pohled a skvěle vynikne na světle. Než si ale projdeme kompletní specifikace, rád bych se krátce rozepsal i o prvních dojmech po koupi a jak hodinky zvládly výlety po Česku a na lyže.


První dojmy po koupi
Už při prvním nasazení na ruku hodinky padnou až překvapivě dobře. Spousta lidí má obavu, že integrovaný řemínek a trochu atypický tvar pouzdra dělají hodinky na zápěstí opticky větší než třeba jiné modely se stejným průměrem, ale opak je pravdou. Hodinky velmi dobře sedí i na průměrnou ruku a koncové články integrovaného řemínku velmi elegantně obepínají zápěstí. Za vyzdvižení stojí také velmi pohodlný náramek.
Motýlová spona sice z mého pohledu nepatří mezi ty nejpraktičtější na zapínání, nicméně je díky ní možné dosáhnout o to elegantnějšího vzhledu. Jednotlivé články na sebe dobře doléhají a není třeba mít obavu, že by vytrhávaly chlupy na ruce. Zároveň bych určitě rád upozornil na velmi pěkné řemeslné zpracování, které jde ruku v ruce s povrchovou úpravou pouzdra.

No a jaké byly první dojmy z ciferníku? Jednoznačně se dá říci, že pozitivní. Světle modrá barva, kterou jsem zvolil já, sice není pro každého, nicméně i v ostatních barevných kombinacích nelze přehlédnout velmi vkusně udělaný vzor, který pokrývá celý číselník a dělá ho tak mnohem zajímavějším.
Skoro by se mohlo zdát, že tato recenze je spíše reklama, nicméně na první pohled se těmto hodinkám opravdu nedalo nic závažného vytknout a nezbývá než říci, že se prostě povedly. Drobné nedostatky, na které člověk narazí až po nějaké době tam samozřejmě také jsou. Pravdou ale je, že nad pozitivy rozhodně nepřevažují.

Do práce, na výlet i na hory
Kromě běžného nošení do práce a na procházky po Praze jsem měl možnost Tissotky vzít i na několik zajímavějších výletů. Jeden z nich zahrnoval například pěší túru a obdivování historické části Mariánských Lázní.
Zde musím doplnit, že mě upřímně překvapilo, jak moc pohodlné hodinky byly, a to i během celodenního nošení. Po několika negativních zkušenostech s levnými kovovými tahy se mi velmi líbilo, že tento se na ruce nosí pohodlně a vůbec netlačí.
To jsem měl ostatně možnost vyzkoušet i během březnového lyžování v Alpách, kdy jsem vzal hodinky přímo na sjezdovku. Světle modrý ciferník zapadl do tohoto prostředí naprosto perfektně 🙂 a hodinky se mnou vydržely i jeden drobný pád. Je pravdou, že pokud bych byl profesionální skialpinista, Tissoty bych asi raději nechal doma. S běžným rekreačním sportováním si ale dokáží hravě poradit.


Specifikace mnohé napoví
Jak na mě tento model zapůsobil a kde všude jsem s ním byl, jsem prozradil. Pro úplnost recenze si ale ještě shrneme i ty nejdůležitější parametry, které nám nové PRX mohou nabídnout. Několik z nich jsem již nastínil hned na začátku článku, nicméně teď si to trochu rozvedeme.
Začneme hned u velikosti pouzdra – zde je totiž nutné dodat, že kromě 40 milimetrové varianty se dělá také verze o velikosti 35 milimetrů. Abych se přiznal, původně jsem dokonce tu menší variantu zvažoval, nicméně po vyzkoušení na ruce nakonec padla volba na většího sourozence. Při prohlédnutí na zápěstí je prostě vidět, že pouzdro o velikosti 35 milimetrů je skutečně spíše pro dámy a nebo ty, kteří mají opravdu velmi malé zápěstí.
Kromě rozměrů je důležité zmínit také safírové sklíčko, díky kterému máte jistotu, že i při denním nošení vydrží hodinky bez škrábanců. Další pozitivní zprávou je i voděodolnost do 10 atmosfér. Není tím pádem problém jít s hodinkami do sprchy a nebo si třeba zaplavat během letní dovolené.
Když se podíváme dovnitř, je možné najít dva různé typy strojků – bateriová ETA F06.115 se třemi kameny a automatický strojek Powermatic 80. O prvním zmíněném se nebudu nijak dalekosáhle rozepisovat, protože jsem popravdě neměl možnost ho v reálu otestovat. Pravdou ale je, že svou práci jistě udělá dobře a rozhodně se jedná o optimální volbu pro ty, kteří chtějí přesné a relativně bezúdržbové hodinky.

Co se týče velmi dobře známého strojku Powermatic 80, tak zde zatím nemohu říci křivého slova. Rezerva chodu 80 hodin je v této cenové kategorii velmi nadstandardní záležitostí a je až fascinující, jaké přesnosti je kalibr schopen dosahovat. Chronometrickou certifikaci sice oficiálně nemá, avšak i podle zpětné vazby našich zákazníků se odchylka nejčastěji pohybuje jen v řádu několika sekund za den, což je velmi dobré.
Závěrečné hodnocení
Obecně se dá říci, že se tento počin Tissotu opravdu povedl. PRX jsou zkrátka hodinky, které jsou ideálním kandidátem pro každého, kdo chce mít všestranný kousek na každodenní nošení. Kromě klasického zobrazení času pomocí tří ručiček a datového okénka zde sice nenajdeme žádné další vychytávky, ale nemyslím si, že by to bylo na škodu. Hodinky jsou totiž díky tomu dobře čitelné a výše zmíněné funkce jsou to nejdůležitější, s čím si vystačí většina z nás.
Cena u automatického modelu ve velikosti 40 milimetrů je momentálně 18 600 Kč a za takové peníze se dle mého názoru tyto hodinky určitě vyplatí. I po několika měsících nošení zkrátka dokáží vykouzlit úsměv na tváři a to je tím hlavním.
Najdou se i zápory, ale záleží…
Aby však tato recenze nebyla jen jednostranné chválení, rád bych na závěr zmínit také pár nedostatků, na které jsem od začátku nošení narazil. Jedním z nich je určitě absence mikroregulace. Vzhledem k volbě motýlové spony se to dá tak trochu očekávat, avšak najít ideální délku řemínku rozhodně snadné nebylo.
Jako další bych ještě rád uvedl poměrně slabou luminiscenci. U minutové a hodinové ručičky se dá ještě relativně dobře zaznamenat, avšak hodinové indexy jsou i v naprosté tmě a bezprostředně po nasvícení vidět jen opravdu velmi slabě.

Někteří by mohli namítnout, že do výčtu nedostatků je třeba zařadit také volbu strojku, respektive jeho variantu. Všechny Powermatic 80 totiž nejsou stejné a liší se především v počtu kamenných uložení. V modelu PRX se používá ta úplně nejzákladnější verze, která navíc oproti vyšším variantám nemá všechny součástky z kovu.
Tato volba vyvolává mezi hodinářskou komunitou poměrně značné kontroverze, avšak za sebe musím říci, že ji jako problém nevidím. Na chodu hodinek to nelze při běžném používání poznat a potenciálně nižší životnost oproti kovovým součástkám používaným ve vyšších verzích zase vykompenzují dost příznivé náklady na případný servis.
Pokud tedy nákup těchto hodinek zvažujete, určitě bych se výše uvedenými nedostatky nenechal odradit, protože za své peníze dostanete dobře vypadající hodinky se skvělým zpracováním, nadstandardními parametry a dokonce i trochou té historie.