Laventure Marine Type 3: Swiss Made, a to tak že na 100 %!

Další sobota, další microbrand! Nemůžeme si prostě pomoct. Pidíte-li se po originálních hodinkách (tak jako my), microbrandům se holt nevyhnete. Naopak – jestli se někdo nebojí experimentovat, pak právě oni. Dnes nakoukneme ke švýcarskému Laventure, a to konkrétně na jejich novinku Marine Type 3 inspirovanou námořními chronometry z 80. let…

O značce Laventure

Laventure je jednou z těch hodinářských značek, za kterou nestojí armáda markeťáků, salesáků, všelijakých manažerů a dalších (ne vždy úplně potřebných) pracantů. Od jejího zrodu v roce 2017 za ní stojí jeden člověk – Clément Gaud.

Čeho se Gaud snaží s Laventure dosáhnout? Jeho cílem je vyrábět skutečně švýcarské hodinky. A to okořeněné vintage-inspirovaným designem a zaměřené na dobrodružství (název koneckonců vychází z franc. „aventure“, tedy dobrodružství). Prostě tooly s nějakým tím charisma.

Předcházející modely Laventure (zdroj Laventure)

To všechno vám může vyznívat jako cíl každého druhého současného microbrandu. Jenže málokdo bere označení „Swiss Made“ tak vážně jako Laventure. Zapomeňte na nějakých potřebných 60 % hodnoty hodinek pocházejících ze Švýcarska.

Laventure jsou 100% švýcarské!

Laventure jsou 100% švýcarské! A vintage-inspirovaný design v tomto případě rozhodně neznamená design nudný – naopak. Laventure si (stejně jako například Serica) umí z historie vyzobat určité aspekty a promíchat je tak, jak to dosud nikdo jiný nezkusil.

Skeč prvního modelu Marine (zdroj Laventure)

Kolekce Marine

Život značky Laventure započal právě s kolekcí Marine, a to nikde jinde než na Kickstarteru (v té době ještě s o něco méně ambiciózní metou, a to že 90 % hodnoty hodinek bude pocházet ze Švýcarska).

První model této řady byl inspirovaný potápkami ze 60. let, ač někomu by hodinky mohly celkem nápadně připomínat třeba Nautily od Patek Philippe. Laventure si od nich půjčil minimálně ta kultovní „ouška“ po stranách pouzdra. Ale na rozdíl od Nautilů se první Marine dokázaly potápět mnohem hlouběji – jejich voděodolnost je 200 metrů.

První Laventure Marine (zdroj Laventure)

Kde se Laventure nechalo inspirovat při tvorbě sendvičového ciferníku si tipnout nedokážeme (těch historických modelů s tímto číselníkem existují spousty), ale jeho třídimenzionalita hodinkám rozhodně sedla…

Nové Marine Type 3

Nové Laventure Marine Type 3 (zdroj Laventure)

Inspirace námořními chronometry

Takže: už víme, čím se inspirovaly první Laventure Marine a víme, na co navazují právě představené Marine Type 3. Stále ale neznáme celý příběh. Marine Type 3 totiž do mixu přináší úplně nové zdroje inspirace a některé aspekty naopak nechávají daleko za sebou.

Ve zkratce: Marine Type 3 jsou jakousi ultimátní reprezentací hodinek jako nástroje. „Toolu“. Marně byste na nich hledali nějaké lesklé hrany nebo podobné čistě estetické výdobytky. Clément Gaud chtěl tímto modelem přinést do katalogu Laventure něco brutalistického a praktického (v kontextu mechanických hodinek). A jeho primárním zdrojem inspirace mu byly námořní chronometry z 80. let.

Námořní chronometry, které inspirovaly design Marine Type 3 (zdroj Laventure)

Ciferník a luneta

V jádru se Marine Type 3 stále drží ověřeného pouzdra (s oušky a fakticky bez nožiček). Stále je na první pohled zřejmé, že před sebou máme hodinky Laventure.

Ale do hry pak vstupují zmíněné chronometry a jejich účelný a snadno čitelný design se propisuje například do nové fixní lunety a do proporčně drobného ciferníku (který tak skutečně působí jako nějaký instrument na přístrojové desce nebo na nějakém tom chronometru).

Zdroj Laventure

Luneta v sobě má vyryté a černým lakem vyplněné minutové indexy. Těm potom na ciferníku sekundují podobné ale menší indexy doplněné o čísla hodin a minut. Ručičky hodinek jsou překvapivě malé, ale to nijak neubírá na jejich čitelnosti. Jsou totiž vyvedeny v barvě kontrastující číselníku.

Marine Type 3 jsou dostupné ve dvou variantách:

  • ve verzi s černým číselníkem a bílými luminiscenčními indexy
  • a ve verzi s bílým, resp. plnoluminiscenčním (Super-LumiNova) ciferníkem s černými indexy.

Zdroj Laventure

Pouzdro

Na „toolově“ vyvedenou lunetu a ciferník plynule navazuje i obdobně laděné pouzdro. Perfektně zvoleným materiálem se v tomto případě stal lehký a odolný titan (spec. Grade 23 neboli Ti 6Al-4V ELI – používaný například i Blancpain) vyvedený v matné tmavší barvě s lehce světlejšími okraji.

Trošku to vypadá, jako kdyby hodinky už někdo nosil…

Výsledek? Trošku to vypadá, jako kdyby hodinky už někdo nosil. Ale teď to myslíme v dobrém – jako kompliment! Ne že by v nich byly díry a pouzdro překypovalo škrábanci… Tato povrchová úprava (tzv. stonewashing) by navíc měla vylepšit odolnost a korozivzdornost už tak celkem odolného titanu.

Zdroj Laventure

Co by vás u takovýchto „toolů“ mohlo překvapit je jejich velikost: průměr 38 mm a výška 11,2 mm (včetně opravdu vysokého sklíčka ve tvaru komínu). I přes tato spíše menší čísla si ale hodinky zachovávají voděodolnost do 300 metrů. A poděkovat za to mohou (nejen) své velké šroubovací korunce a pevnému šroubovacímu dýnku.

Plastové sklíčko?!

Dalším překvapením je již zmíněné sklíčko. Nejenže je extrémně vysoké, ale navíc je z Plexiglas! „A je to tady – někde se šetřit muselo, nějaká mezera se prostě ukázat musela…“ slyšíme vás naříkat.

Zdroj Laventure

Pravda je ale složitější. Spousta sběratelů plastová sklíčka preferuje pro jejich charakter (stačí se zeptat kterékoholiv hard-core fandy Speedmasterů, které že byste si měli pořídit).

Ale jejich výhodou je i jejich odolnost. Safír sice nepoškrábete, ale je možné jej pořádnou řachou roztříštit. Plastové sklíčko? Tam bude muset ta řacha být ještě mnohem větší – je totiž flexibilnější. A škrábanců se snadno zbavíte pomocí Polywatch…

Posledním argumentem je fakt, že Plexiglas se vyrábí přímo ve Švýcarsku a jeho dopad na životní prostředí je při jeho výrobě ve srovnání se safírovými sklíčky takřka zanedbatelný.

Strojek

Uvnitř hodinek se skrývá Calibre 4. Jde o strojek vyrobený Sellitou a založený na architektuře široce rozšířeného kalibru SW300-1. Tiká frekvencí 4 Hz a má 56hodinovou rezervu chodu. Dosud nic netradičního.

Zdroj Laventure

Co už není tak úplně tradiční je fakt, že strojek pokrývá tenká vrstva 3N zlata a pyšní se hned několik typy povrchových úprav. Pod pevným dýnkem nic z toho sice neuvidíte, ale jelikož nejde nijak levné modely, potěší, že na strojku se nešetřilo. Nešetřilo se nejen na jeho vzhledu, ale ani na jeho přesnosti – ta je certikovaná COSC a činí klasických -4/+6 vteřin za den.

Tím jsme ale se zajímavostmi ještě neskončili. Calibre 4 je tu totiž obalený v kleci. Ne na zvířata, ale ve Faradayově kleci. Pod dýnkem se nachází jedna tenká vrstva železa a jednu byste našli i pod ciferníkem. Jejich účel? Antimagnetismus! Marine Type 3 prošli certifikací ISO 764 a lze je tudíž (do určité míry) považovat za antimagnetické (v daném standardu se testuje jejich přesnost po vystavení magnetickému poli o 4800 A/m).

Zdroj Laventure

Závěrem: Cena a dostupnost

Hodinky Laventure Marine Type 3 jsou dodávané s dvěma řemínky. První je textilní elastický řemínek a druhým pak klasická PFKM guma. U obou variant můžete volit z celkem pěti barev.

Zkušení hodinkoví nadšenci jistě už vědí, že tohle nebude levná záležitost. Malá značka = malá produkce. Plus netradiční pouzdro a netradiční ciferník. A Sellita na té nejvyšší úrovni. A vše samozřejmě pochází přímo z hodinkového ráje ve Švýcarsku…

A máte pravdu: hodinky vás vyjdou na nemalých 4 200 CHF (bez daně). Ale vezmete-li v potaz vše výše, tak je ta cena celkem odpovídající. Stejně jako většina minulých modelů z dílny Laventure jsou i tyto dvě verze Marine Type 3 navíc vysoce limitované, a to počtem 100 kusů (100 varianta bílá a 100 varianta černá).

A my bez jakýchkoliv pochyb věříme, že se vyprodají cobydup.

Zdroj: Laventure

Tip na další čtení: MONOCHROME

Parametry

  • Název: Laventure Marine Type 3
  • Velikost pouzdra: 38 x 46,2 mm
  • Výška: 11,2 mm (8,9 mm bez sklíčka)
  • Materiál pouzdra: titan (Grade 23)
  • Sklíčko: Plexiglass
  • Vodotěsnost: 30 ATM
  • Strojek: Calibre 4 (vychází ze Sellita SW300-1)
  • Typ: automatický (s COSC)
  • Rezerva chodu: 56 hodin
  • Frekvence: 28 800 polokmitů za hodinu
  • Cena: 4 200 CHF (bez daně)

Avatar photo
Autor článku
Lukáš Kamenický
Lukáš se stará o to, abychom my a naše hodinky byly vidět na sociálních sítích, a to v tom nejlepším možném světle. Hodinky fotí, natáčí, čte o nich, píše o nich, rád se o nich baví a hodinkami prostě a jednoduše žije.
Linkedin

Komentáře

Tento článek zatím nikdo nekomentoval. Buďte první.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *