
Menší, uhlazenější a navíc s lososem na číselníku?! Pojďme si povědět hned několik důvodů, proč by vaší pozornosti neměly ujít nové Frederique Constant Manufacture Classic Perpetual Calendar – ty nejlevnější švýcarské věčné kalendáře na trhu (na kterých se ale přitom jako kdyby vůbec nešetřilo)!
Obsah článku
Frederique Constant: Nejlepší poměr ceny a kvality

Předtím, než se pustíme do těch nových QP („Quantième Perpétuel“, tedy věčných kalendářů), sluší se asi zmínit v krátkosti něco málo o Frederique Constant (dále jen FC). Tuhle relativně mladou švýcarskou značku založil v roce 1988 nizozemský manželský pár Peter Stas a Aletta Stas-Bax a od roku 2016 spadá pod japonský Citizen.
Na první pohled byste si tak mohli myslet, že jde o celkem kosmopolitní brand. V srdci je to ale skrz naskrz značka švýcarská – právě ve Švýcarsku totiž sídlí a také vyrábí a kompletuje své hodinky (o čemž jsme se před rokem sami přesvědčili při návštěvě tamní manufaktury FC).
Především jde ale o značku, která už od své první kolekce představené v roce 1992 přesně ví, co nám chce nabídnout: tu nejvyšší možnou kvalitu za tu nejnižší možnou cenu. Frederique Constant chce, aby švýcarské hodinky mohl ponosit opravdu každý, ne jen pár vyvolených. A to je cíl vskutku čestný.
Manufacture Perpetual Calendar: Nejlevnější QP na trhu

První QP z dílny FC: ref. FC-775S4S6 (zdroj Frederique Constant)
Cílem velké spousty hodinářským manufaktur je vyrobit svůj vlastní in-house kalibr. Nejen proto, že by se tak značka mohla částečně zbavit závislosti na externích dodavatelích, ale především proto, že jde o důkaz jejího hodinářského umu – o demonstraci její vyspělosti.
A nejinak tomu bylo také u FC, které si tento cíl splnilo už v roce 2004 s kalibrem FC-910, který má na svědomí hodinář Pim Koeslag. V současnosti má tato značka na kontě už více než 30 manufakturních strojků (sic!) – od worldtimerů přes chronografy a tourbillony až právě třeba po věčné kalendáře – a právě tyto strojky pohání modely z kolekce trefně nazvané Manufacture.


Další QP od FC: ref. FC-775N4NH6B a FC-775PS4S6 (zdroj Frederique Constant)
V roce 2016 obohatil tuhle kolekci také první věčný kalendář: model Manufacture Perpetual Calendar s cenou pohybující se v té době kolem 8 tisíc EUR. To je samozřejmě ohromná spousta peněz – v kontextu klasických hodinek.
Hodinky s komplikací věčného kalendáře – tedy kalendáře, který „ví“ nejen to, kolik má který měsíc dní, ale i který rok je rokem přestupným – jsou ale extrémně komplikované a výroba jejich strojků patří mezi to nejtěžší, co si značky mohou v hodinářství dovolit (komplikovanější už jsou snad jen minutové repetice a jim příbuzné zvonkohry). Z toho důvodu se ceny věčných kalendářů často pohybují v milionech korun, nikoliv „jen“ v nuzných statisících…
A právě proto bylo představení takto cenově dostupného QP (s in-housem strojkem!) před nějakými těmi 9 lety takovým šokem. A to samozřejmě šokem příjemným! Ani dnes vlastně nikdo jiný takto „levné“ věčné kalendáře (minimálně ty vyrobené ve Švýcarsku) nenabízí.
Novinka: Menší, ale i celkově vyladěnější



Co zůstalo na svém místě
Kontext bychom měli, nastal čas se konečně zaměřit na nové Manufacture Classic Perpetual Calendar (ref. FC-776SAL3H6) představené na Watches & Wonders 2025.
Na první pohled je celkem zřejmé, že tento model přímo navazuje na své předchůdce zmíněné v řádcích výše: má podobné kulaté leštěné pouzdro, cibulovitou korunku, stejné rozestavení subčíselníků a dostupný bude samozřejmě na koženém řemínku.
První rozdíl: pouzdro
Pak je tu ale i velká spousta rozdílů. Kde začít? Co třeba u ocelového pouzdra? Jeho tvar je sice takřka identický jako dříve, ale scvrklo se ze 42 mm na mnohem nositelnějších a univerzálnějších 40 mm. FC navíc věnovalo pozornost také nožičkám, které jsou nyní viditelně užší a elegantnější (viz nenápadné zkosení na okrajích). Výška pouzdra je ve srovnání s předchůdcem nepatrně vyšší (vzrostla z 12,01 na 12,1 mm), ale rozdíl je to fakticky jen na papíře, protože 0,09 mm na ruce rozezná jen málokdo.
Pravou stranu okupuje stále ta stejná – snadno manipulovatelná – cibulovitá korunka a jeden korektor, zatímco na levé straně najdete korektory hned tři (ne, bez stylusu se při nastavování těchto hodinek neobejdete). Číselník obklopuje hladká pevná luneta a chrání jej safírové sklíčko s antireflexní vrstvou. Další sklíčko najdete na opačné straně pouzdra – dýnko je totiž průhledné a nabízí celkem příjemný pohled na strojek uvnitř – k tomu se ale ještě vrátíme.



Svěží číselník
Rozestavení ciferníku sice zůstalo nedotčeno, ale takřka se všemi jeho ostatními aspekty si FC pěkně pohrálo. Nejdřív vás jistě zaujme jeho barva: lososová. Frederique Constant není první značkou, která v jedněch hodinkách spojila věčný kalendář a lososový číselník. A není ani tou poslední. Tahle kombinace k sobě prostě patří. A v tomto případě funguje zvlášť skvěle díky decentnímu vzoru slunečních paprsků.
Barvou to ale zdaleka nekončí. FC upgradovalo také indexy – minimalistické „čárky“ nahradily elegantní a třídimenzionální „drápky“. Menšího vylepšení, resp. zvětšení, doznaly také ručičky. Objevení dalších miniaturních změn pak už necháme na vás – stačí se mrknout na obrázky kolem.
Já už snad napíšu jen jediné: každá z těchto změn je podle mého názoru změnou k lepšímu. Každá z těchto změn je sice změnou relativně drobnou, ale všechny pohromadě pak posouvají tyto Manufacture Classic Perpetual Calendar na novou, mnohem vyšší úroveň. U hodinek holt dělají drobnosti mnoho…
Nový kalibr FC-776



Zdroj druhé a třetí fotky Frederique Constant
Safírové dýnko odhaluje automatický manufakturní strojek FC-776. Jedná se už o 34. in-house kalibr této značky, který přitom vychází z FC-775 – tedy ze strojku, který poháněl 42mm verze těchto QP. Na rozdíl od svého předchůdce se ale FC-776 pyšní vyšší 72hodinovou rezervou chodu.
Strojek tiká frekvencí 4 Hz a jak ukazují fotky výše, nemá se za co stydět ani ze stránky povrchové úpravy – nechybí perlage či například tradiční Côtes de Genève. Samozřejmě že se se kvalita tohoto „finishingu“ nedá srovnávat s kalibry, které pohánějí věčné kalendáře od Patek Philippe, resp. Audemars Piguet (viz článek o kalibru 7138), ale v této cenové kategorii nemá konkurenci.
Souhrn, cena a dostupnost

Hodinky budou dostupné někdy letos na podzim, a to na hnědém koženém řemínku z aligátoří kůže. Předobjednat si je ale u nás můžete už teď, a to za cenu 259 990 Kč.
A zde bych znovu rád zopakoval to, co už jsem několikrát zmínil i výše: máte-li v merku mechanický věčný kalendář a váš rozpočet se pohybuje kolem 10 tisíc EUR, vaše možnosti jsou celkem omezené. Nikdo jiný totiž v současné době nenabízí to, co Frederique Constant. Takto omezené množství voleb bych ale nebral jako negativum, protože těmto QP jednoduše není co vyčíst.
▶️ Hodinky v naší nabídce: Frederique Constant Manufacture Perpetual Calendar FC-776SAL3H6
Zdroj: Frederique Constant
Tip na další čtení: MONOCHROME
Parametry
- Velikost pouzdra: 40 mm
- Výška: 12,1 mm
- Materiál pouzdra: ocel
- Sklíčko: safírové (s AR)
- Vodotěsnost: 50 m
- Strojek: FC-766 (in-house)
- Typ: automatický s věčným kalendářem
- Rezerva chodu: 72 hodin
- Frekvence: 4 Hz
- Cena: 259 990 Kč