Hodinky měsíce listopadu 2024: Překvapivý Citizen Promaster Eco-Drive 35th Anniversary & uhlazené Seiko 5 Sports Automatic

V podzimním období 🍂 je pro leckoho snadné sklouznout do chmurné nálady. Léto a dovolené jsou tytam a vánoční svátky spojené s mlsáním a lyžovačkami zatím v nedohlednu. My však depresím nepropadáme, a abychom i naše čtenáře udrželi v dobré náladě, jsou tu listopadové Hodinky měsíce. Na co se můžete těšit? Jirka Bareš pro vás dopodrobna prozkoumal Citizen Promaster Eco-Drive 35th Anniversary, který tak trochu klame prvním dojmem. Naproti tomu Kuba Dlabola-Novák zvolil celkem profláknutou klasiku Seiko 5 Sports Automatic, ovšem v mnohem uhlazenější verzi.

Citizen Promaster Eco-Drive Promaster 35th Anniversary JV1007-07E

Už potřetí v řadě volím jako Hodinky měsíce model značky Citizen. Ano, mohl bych vybrat i něco jiného, ale co mi zbývá, když japonský kolos chrlí jeden skvělý model za druhým? No a když je to navíc se zbrusu novým strojkem, tak se prostě nedá nic dělat – tady máte Citizen a nic jiného pro vás zatím prostě nemám 😉.

Řada Promaster je známá tím, že nabízí funkční instrumenty pro profesionály, kteří operují v těžkých podmínkách na zemi, ve vodě, i ve vzduchu. Jedná se o odolné modely s nejrůznějšími funkcemi, na které se můžete spolehnout, ať už jste potápěč, pilot, voják, nebo třeba jen běžný uživatel bez superschopností, jako například já.

Tato řada slaví krásných 35 let a Citizen jubileum oslavil tak, jak se na hodinkovou značku sluší a patří. Novým modelem s novým strojkem! Model Citizen Promaster Eco-Drive Promaster 35th Anniversary má 4 verze, jedna z nich je dokonce limitovaná) a mě nakonec (podobně jako některé mé kolegy) zaujala ta řekněme nejvíc “obyčejná” – černá na gumě.

Do hor, i pro každodenní užití

Hodinky Citizen Promaster Eco-Drive Promaster 35th Anniversary JV1007-07E nejsou potápky, ani typické pilotky a osobně jejich největší využití vidím na zemi. K tomu je předurčuje už třeba kompasová luneta, ovládaná korunkou na pozici osmé hodiny. Skvěle poslouží při túrách, dovedu si představit i použití u armády (to evokuje hlavně limitka Citizen JV1008-63E), ale jak už jsem zmiňoval – budou skvělé i pro běžné smrtelníky, kteří s nimi budou jen chodit po ulici, jezdit na lyžích, nebo grilovat na chatě.

Někdy je zlato i to, co se netřpytí!

Dovolil jsem si otočit známé rčení a to proto, že tento model dost možná nebude patřit k těm, které vás upoutají na první pohled. Sám jsem, když jsem jej viděl poprvé, říkal “můj Bože, co se to Citizen chystá vypustit do světa?”. Stejně tak u nás v kanceláři padala hodnocení jako “co je to za obludnost”, nebo “to je divný” atd. Jenže jak jsem se na ten model díval pořád dokola, čím dál víc se mi začínal líbit a úplně stejné to bylo i u mnohých mých kolegů.

Takové modely už známe z minulosti – třeba Seiko Monster je kousek, který se většině uživatelů nejdřív nelíbí, ale mnozí z nich mu pak naprosto propadnou. I já jsem to takto kdysi měl a myslím, že toto je podobný příběh. Takže jestli se Vám Citizen JV1007-07E nelíbí, koukněte se na něj znovu. A znovu. A klidně znovu! Naprostý zlom pak přišel, když jsem Citizen JV1007-07E vzal do ruky, takže doporučuji přijít se také podívat naživo na naší prodejnutam se teprve ukáže, jaká je to pecka!

Nový strojek – nové i osvědčené funkce

Jak už jsem nakousl, nový model Citizen Promaster skrývá ve svém ocelovém nitru zbrusu nový in-house strojek Citizen U822. Mimochodem – to je jedna z mála věcí, co bych snad vytkl, protože tento počin si podle mě zaslouží titan Super Titanium™, ale i v oceli to je bomba. Ale zpět ke strojku Citizen U822. Ten z osvědčených a důležitých funkcí nabízí solární pohon Eco-Drive. Tím prozrazujeme, že se v jádru jedná o quartz, přičemž světlem dobíjený akumulátor má rezervu při plném nabití úctyhodných 12 měsíců, jinými slovy celý rok! Životnost tohoto akumulátoru je cca 10-15 let (ale může to být i víc) a po tu dobu nebudete vědět, co je výměna baterie. Přesněji řečeno i když to budete třeba teoreticky vědět, nebudete to potřebovat! K dispozici je také ukazatel stavu nabití, takže kdyby se náhodou schylovalo k vybití, tak vás to nepřekvapí.

Pokrok nezastavíš!

K dispozici jsou ale také funkce nové. Na první pohled je jasné, že u modelu Citizen JV1007-07E ukazuje čas ana-digi číselník, tedy kombinaci ruček a digitální části. Tu tvoří MIP (Memory-in-Pixel) displej, který oproti segmentovým LCD displejům nabízí mnohem lepší čitelnost a umožňuje zobrazení více informací. Z různých videí a nebo po stisku středového tlačítka vpravo (ano – není to korunka, ale tlačítko) jsem nabyl dojmu, že lze dokonce přepínat mezi inverzním zobrazením (černé pole, světlý text) a klasickým. Ale zdání klame – toto přepnutí je jen dočasné a signalizuje aktivaci režimu, ve kterém lze přepínat jednotlivé módy hodinek na subčíselníku u čtvrté hodiny.

Ty říkají, že hodinky nabízí třeba funkci stopek, odečet času, druhé časové pásmo, samozřejmě zobrazení kompletního kalendáře (ten je automatický) a času, nebo také alarm. Ten je vylepšen o možnost nastavit 2 budíky, a to na různé časy v různých časových pásmech a v různé dny. K dispozici je také režim nastavení, který obsahuje mimo jiné také funkci ukazatele intenzity dopadajícího světla. To je užitečné třeba pro představu, na jakém světle se už hodinky nabíjí a jaké světlo je nedostatečné. K úplné dokonalosti chybí už jen řízení rádiem, ale na rovinu – většině z nás stačí i přesnost quartzu (a mnohým i přesnost mechaniky).

Přehlednost a pohodlnost

Jak už jsem zmínil, číselník obsahuje také subčíselníky a ten na osmé hodině, o kterém ještě nebyla řeč, slouží jako čítač hodin u stopek, nebo ukazatel rezervy nabití. I přesto, že je toho na číselníku docela dost, tak je velice přehledný. Ručky, indexy i číslice jsou masivní, kontrastní a o skvělé čitelnosti MIP displeje již byla řeč. Navíc za tmy můžete počítat se silnou vrstvou luminiscence a MIP displej má také vlastní podsvětlení! Pouzdro má průměr 43,5 mm, což na takto ryze sportovní model není tolik. Proto sedne na většinu pánských zápěstí, nevyjímaje to moje o průměrném obvodu 18 cm. Tam sedne jako slušně řečeno lidské pozadí na hrnec!

Specifická krása a odolnost!

Hodinky mohou mít vlastnosti jaké chtějí, ale když se vám nelíbí, na ruku je nedáte. Mě model Citizen Promaster Eco-Drive Promaster 35th Anniversary JV1007-07E neuchvátil sice hned, ale nakonec mě uchvátil o to víc! Líbí se mi tvar, celkové provedení, úroveň zpracování a oku lahodící kombinace s pohodlným černým pryžovým řemínkem.

Většinou nejsem moc velkým příznivcem jiné barvy lunety, než má pouzdro, ale tady? To černé PVD na lunetě tam prostě patří! Na začátku jsem mluvil o odolnosti řady Promaster a tím také skončím povídání o tomto modelu. Voděodolnost 200 m umožňuje i nějaký ten ponor do cca 20 metrů, safírové sklíčko prakticky znemožňuje poškrábání. Navíc je opatřeno antireflexní vrstvou, takže opět krok ke skvělé čitelnosti. Robustní ocelové pouzdro zase chrání strojek před nárazy. Jestli jste dočetli až sem, řekněte na rovinu, zkusili byste je taky? Já teda jo!

  • Odolný a vcelku originální model
  • Skvělé zpracování
  • Solární pohon Eco-Drive
  • Skvělá čitelnost a to jak ruček, tak MIP displeje
  • Automatický kalendář s kompletními údaji (den, měsíc, rok)
  • Silná luminiscence a podsvícení displeje
  • Safírové sklíčko s antireflexem
  • Voděodolnost 200m
  • Spousta funkcí
  • Robustní ocelové pouzdro, které sedne na většinu pánských zápěstí
  • Pohodlné
  • K dokonalosti chybí snad jen titan Super Titanium™ a řízení rádiem, ale to už by nebylo za tyto peníze

Autor recenze: Jiří Bareš

Jirka patří k velkým fanouškům mechanických hodinek a u nás se specializuje na hodinky Citizen, Mido, Ball, Frederique Constant, Alpina a Junghans. Velmi ochotně vám ale poradí u každé značky, protože hodinky jsou jeho vášeň. Jinak je to milovník aktivního (florbal) i pasivního sportování, hrdý otec a obdivovatel hodinářského umění.


Seiko 5 Sports Automatic SRPJ89K1

Cenově dostupná řada sportovních a volnočasových hodinek Seiko 5 měla v průběhu let značné množství modelů, z nichž řada unikla všeobecné pozornosti. Pokud jste nabídku cíleně nezkoumali od začátku do konce, snadno vám mohlo pár skutečných pokladů utéct. 🔎

Jedním z takových případů je model Seiko 5 Sports Automatic SRPJ89K1 – trochu upravenější sourozenec modelů SRPJ83K1, SRPJ81K1 a SRPJ85K1, který pokrývá poptávku po každodenních modelech známých Seiko vzorů, jež budou lépe padnout na menší pánská nebo přímo dámská zápěstí. Celá SRPJ- řada se totiž může pochlubit průměrem 36,4 mm, což je na tento druh hodinek, tak, jak jsme na ně byli v posledních letech zvyklí, poměrně neobvyklé. Následuje tak trend z posledních let, který přeje návratu velikostí pouzder k těm, které byly typické pro druhou polovinu 20. století.

Uhlazenější design

První tři zmíněné modely vycházejí z klasického vzoru field (vojenských) hodinek, jaké Seiko vyrábí mnoho let (a které třeba ve voděodolnosti hravě předčí známější – a dražší – field modely od Hamiltonu, například proslulou referenci H69439931). Oproti tomu model s označením SRPJ89K1 a jeho o něco elegantnější varianta s ciferníkem v barvě šampaňského (SRPJ87K1) jsou ve svém designu o poznání propracovanější a uhlazenější.

Zajímavostí je také to, že indexy nejsou vyvedeny v typickém field stylu, nýbrž dle vzoru tzv. typu B leteckých hodinek, kdy jsou indexy přesunuty blíže ke středu do samostatného „kroužku“ a minutové zůstávají po obvodu, tak, jak jsme běžně zvyklí. Původně tak šlo v podstatě o první „nedigitální digitálky“, kdy čas můžeme číst odděleně ve formátu, který je dnes typický právě spíše pro digitální hodinky.

Čitelnost ciferníku

Pokud jste hodinky s takto rozděleným ciferníkem nikdy neměli, prvních několik nošení si budete zvykat na trochu odlišný styl čtení času. Hodinky jsou však i díky chytře zvoleným bílým indexům výborně přehledné i za zhoršených světelných podmínek. K tomu pochopitelně přispívá i použití luminiscence LumiBrite, kterou najdeme po obvodu ciferníku a samozřejmě i na ručkách. Hodnocení kvality luminiscence se v případě tohoto modelu napříč recenzemi značně liší – mně osobně bez problému vydržely téměř celou noc (22:00 – 5:00) v dostatečně čitelném stavu už po pár minutách lajdáckého nasvícení baterkou na mobilu. 🔦

Sofistikovaný vzhled v odolném kabátě

Pokud jde o samotné provedení pouzdra hodinek, je rozhodně elegantnější a „pěknější“, než na jaké jsme u fieldek nebo leteckých hodinek běžně zvyklí. Boky nejsou broušené, nýbrž leštěné, stejně tak luneta. V kombinaci s efektem slunečních paprsků na sytě tmavozeleném ciferníku tak hodinky působí velmi sofistikovaně a výrazně dražší, než ve skutečnosti jsou.

Sympatické je i to, že stojí rozkročeny někde mezi formálnějšími hodinkami do kanceláře nebo na příjemnou schůzku a odolnými, praktickými hodinkami, kterým bude dobře na čerstvém vzduchu a nezaleknou se ani vody. Jak je u tohoto druhu hodinek od Seika zvykem, mají krásných 100 metrů voděodolnosti, což bohatě postačí na 99,999 % aktivit, kterým se běžný člověk věnuje.

Korunka je solidně velká a dobře se s ní manipuluje, ale není šroubovací, tak ji po nastavování času nezapomeňte vždycky zamáčknout zpět na nulovou pozici. Žádnou dekoraci např. v podobě loga řady Seiko 5 nemá, ale to už je bohužel jedna z věcí, která je pro tohoto výrobce příznačná.

Dvojí pohled

Další obvyklou věcí v této cenové hladině je také využití hardlexového sklíčka. To je sice deklarováno jako odolnější, než standardní minerál, ale kvalit safíru nedosahuje ani zdaleka. Na tomto modelu je nicméně lehce vypouklé, což vzhled hodinek příjemně „komplikuje“ a přispívá k celkovému dojmu sofistikovanosti tohoto modelu. Stejný materiál je použit i na dýnku hodinek, kde nabízí průhled na klasický workhorse strojek 4R36 s rezervou 41 hodin. Ten je velmi jednoduchý a nijak zvlášť pohledný, ale pokud třeba pořizujete tento model někomu, kdo s automatickými hodinkami zatím nemá zkušenost, jde o velmi příjemný a zajímavý bonus.

Příjemný bonus

Dodávaný řemínek je překvapivě kvalitní, vzhledem k poměrně nízké ceně, za kterou tyto hodinky můžeme pořídit. Má krokodýlí vzor a ze začátku je poměrně tuhý, ale po pár dnech nošení změkne a přizpůsobí se vašemu zápěstí. Ten na svých hodinkách jsem nicméně brzy vyměnil za méně formální hnědý Hirsch s výrazným prošitím po okrajích, který modelu ubírá na formálnosti a posouvá je trochu blíže každodenním, sportovněji laděným hodinkám.

Nevýhodou pro někoho může být, že vzhledem k menšímu pouzdru je šířka řemínku 18 mm. Výběr řemínků pro tento rozměr je přece jen o něco omezenější a zvlášť na silnějších pánských zápěstích může působit příliš úzce. Pro ně má nicméně Seiko dlouhou řadu mohutnějších modelů, takže stačí jen správně vybrat.

  • Příjemná velikost pouzdra, která dobře sedne všem až na ta nejsilnější zápěstí
  • Krásná sytá barva číselníku
  • Solidní luminiscence
  • Příznivá cena
  • Elegantní hodinky na výlet, odolné hodinky do práce
  • Originální pojetí field/flieger hodinek, které mnoho lidí nemá
  • Vrtané nožičky pro snadnou výměnu řemínku
  • Standardní hardlexové sklíčko
  • Nezdobený strojek
  • Možná zbytečně formální originální řemínek
  • Trojúhelník na pozici dvanácté hodiny nemá luminiscenci
  • Úspornější rozměry mohou odradit majitele mohutnějších zápěstí

Autor recenze: Jakub Dlabola-Novák

Jakub u nás pracuje jako garant spokojenosti zákazníků a jeho hlavním posláním je tedy především péče o naše zákazníky. Kromě jiného zastává i pozici vedoucího limitovaných edic a podílí se tak na vzniku a realizaci unikátních modelů a našich vlastních limitek. Na starost má také technické zázemí firmy. Kuba je navíc vášnivým objevovatelem nových modelů, a tak se brzy můžete těšit i na jeho podrobné recenze.

Rádi čtete naše články? Navštivte náš e-shop nebo se přihlašte do newsletteru.
Přihlaste se k odběru novinek a článků:

Komentáře

Zaujal vás článek? Chcete nás pochválit nebo nám naopak něco vytknout? Budeme moc rádi za váš komentář. Zpětná vazba je pro nás velmi důležitá.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *