

Náhoda tomu chtěla a tentokrát se naši garanti zaměřili na modely, které lze považovat za univerzální a všestranné. V dubnových hodinkách měsíce nás tak čekají dvě recenze klasických hodinek pro každodenní nošení.
Prvním modelem, který nám představí kolega Martin je novinka z dílny značky Maurice Lacroix. Hodinky z modelové řady 1975, které můžete bez obav běžně nosit nejen do práce, ale i k obleku. V oddělení univerzálek se poohlížel i kolega Kuba, který se rozhodl pro prezentaci unisexového modelu ze stáje Timex.
Obsah článku:
Maurice Lacroix 1975 Quartz 751007-SS002-330-1

Všechno začalo v roce 1975, kdy firma Desco von Schulthess, která do té doby vyráběla hodinky pro třetí strany, po letech příprav spustila výrobu vlastních hodinek pod názvem Maurice Lacroix. Značka se postupem času stala tak populární, že v roce 1980 zastavili výrobu pro třetí strany v Saignelégier, aby se mohli zaměřit výhradně na značku Maurice Lacroix. V 90. letech se objem výroby rychle rozrostl díky populárním designům a atraktivnímu poměru ceny a výkonu. V roce 2001 se Maurice Lacroix stal nezávislou společností s vlastními dílnami.
Nová modelová řada
Letos tato švýcarská manufaktura slaví 25. leté výročí a jak jinak to oslavit, když ne uvedením zbrusu nové modelové řady s příznačným názvem 1975. Najdeme v ní hodinky s bateriovým pohonem, kolekci ale v průběhu roku doplní i modely s mechanickým strojkem s automatickým nátahem. Zaměřením se jedná o hodinky společenské. Při vývoji nové kolekce se tvůrčí tým značky vrátil ke kolekci Les Classique, která byla poprvé představena v roce 1988.
Nabízí se samozřejmě srovnání s již existující a populární řadou Eliros, která sice nabízí hodinky pouze s bateriovými strojky, ale zaměření je víceméně podobné. Hodinky z řady Eliros působí opticky větší, což je dáno i tím, že skutečně větší jsou o 1 milimetr. Hlavní ale je ráfek kolem sklíčka, který je mnohem menší a číselník tak působí větším dojmem. Díky různým barevným kombinacím působí také více unisexově.
Pro hodinky měsíce jsem z nové modelové řady vybral klasické univerzály s černým číselníkem a ocelovým náramkem s označením 751007-SS002-330-1.

Čistý a moderní číselník
Černý číselník s efektem slunečního brusu působí velmi čistě a moderně, není tam nic navíc, nic nechybí. Leštěné fasetované indexy svým tvarem svádí pohled na střed číselníku, kde jsou usazeny leštěné fasetované ručky ve stylu Dauphine. Na pozici šesté hodiny najdeme užitečný ukazatel data. Celistvost číselníku neruší ani logo s názvem značky ve vrchní části. Trochu jsem se bál, že odlesky leštěných ruček nebudou přispívat dobré čitelnosti, opak je však pravdou. Protože se jedná o společenský model, nepřekvapí absence luminiscence.


Kompaktní rozměry
Číselník je vsazen do kompaktního a dobře padnoucího pouzdra o velikosti 39 mm, délka hodinek je 45 mm. Hodinky tak budou dobře sedět na většině zápěstí, včetně těch menších. Kompaktní velikost nekazí ani výška hodinek, která je 9 mm, vejdou se tak bez problému i pod košili. Výrazný leštěný ráfek kolem safírového sklíčka s oboustrannou antireflexní vrstvou je opticky trochu zmenšuje a může vyvolat dojem sportovnějších hodinek. Nicméně právě to způsobuje, že tento model můžete nosit nejenom ke košili, ale také k tričku a dělá z nich univerzální hodinky pro každý den.



Vlastní styl povolen
Za zmínku stojí i kvalitně zpracovaný ocelový náramek, který dodává hodinkám ucelený vzhled. Odebíratelné dílky náramku jsou dvou velikostí, což je dobré při úpravě jeho délky. Motýlová spona totiž nemá miktoregulaci pro jemné doladění obvodu. Velmi kladně hodnotím praktický systém pro snadnou výměnu, protože hodinky budou skvěle vypadat i na koženém řemínku. Šířka je 20 mm, což je jeden z nejčastějších rozměrů a vhodných řemínků je tak nepřeberné množství.

Konečné dojmy
Maurice Lacroix u této modelové řady tady vsadil na čistotu designu, dobrou přehlednost, kvalitní zpracování a příjemnou nositelnost. Někomu se může zdát cena 22 100,- Kč příliš za hodinky s bateriovým strojkem. Dostane ale za to špičkové zpracování od přední hodinářské manufaktury. Pokud tedy hledáte univerzální hodinky pro každodenní nošení, nemůžete s modelem Maurice Lacroix 1975 Quartz 751007-SS002-330-1 udělat chybu.
Klady:
- Čistý a čitelný design
- Kompaktní velikost
- Univerzální využití
Zápory:
- Vyšší cena
Autor recenze: Martin Jasovský

Martin je zkušeným matadorem ve světě hodinek. Vzdělává se v historii i mechanice hodinek a je držitelem certifikátu z hodinářské školy v Jihlavě. U nás má na starost značky Tissot, Maurice Lacroix, Wolf a Certina. Volný čas věnuje turistice a sportu. Rád taky rozebírá (a někdy i složí) hodinky všeho druhu.
TIMEX Marlin Jet hodinky TW2Y06400UK

Není to tak dávno, co jsme si v Hodinkách měsíce představili jeden z nejnovějších přírůstků do retro-elegantní rodiny Marlin, poměrně nekonvenční chronograf s ciferníkem v barvě šampaňského. Ten mezi ostatními Marliny vyniká nejen přidanými funkcemi chronografu, ale také spolehlivým quartzovým pohonem, který mezi vizuálně skromnějšími hodinkami s automatickým nebo manuálním nátahem přece jen lehce vyniká.
Klasičtější vzhled, ale výrazná barva
Hodinky Marlin Jet TW2Y06400UK jsou oproti tomu o něco klasičtější, s jednoduchým „každodenním“ číselníkem v syté azurově modré barvě. Samotný číselník je vybaven datumovým okénkem střízlivě zasazeným do indexu na třetí hodině a jeho střed zdobí kříž z tenkých linek, který jej rozděluje do čtyř samostatných polí.


Trocha nostalgie v designu
Značka Timex, která je v posledních letech proslulá neotřelými a chytlavými designy hodinek za velmi příznivé ceny, i zde prokázala desetiletí zkušeností v oblasti designu časomír. Model se tak pyšní řadou promyšlených prvků, díky kterým rozhodně nepůsobí triviálně ani prvoplánově. Na první pohled zaujme zajímavě drážkovaná luneta s vyrytým slovem „Marlin“ pod šestou hodinou, díky které z hodinek přímo prýští šedesátková nostalgie.


Stejně tak korunka je drážkovaná, a i v této cenové kategorii dokonce s logem (DÍVÁME SE NA TEBE, SEIKO!) a k plochám a rýhám přítomným na celém těle hodinek perfektně sedí – hodinky tak vzdáleně připomínají naleštěná americká auta z šedesátých let, nebo třeba tehdejší soukromá letadla s pilotem ve slaměném klobouku a havajské košili. 🙂

Kosmetické vady jako punc originality
Sklíčko na tomto modelu je samozřejmě z akrylu, jak bychom u retro hodinek tohoto druhu očekávali. Je poměrně výrazně vypouklé pro dosažení vintage efektu a bude tak náchylnější na různé oťuky a oklepy. To lze ale naštěstí snadno řešit leštící pastou. Další možností je se s postupným odíráním sklíčka prostě smířit a hodinky vnímat spíš jako záznam životních příhod a dobrodružství, který z podstaty věci nezůstane v netknutém stavu.



Zbytečně skryté detaily
Model je doplněn černým perlonovým páskem s dvěma průvleky. Řemínky tohoto druhu obecně nepatří mezi mé nejoblíbenější. Jasně modrý číselník by dle mého mnohem lépe vyniknul s hnědým (koženým) řemínkem. Nicméně jako základ poslouží a až po čase doslouží, bude možnost experimentovat s alternativními řemínky. Pokud zvolíte nějaký neprůvlekový, užijete si dokonce i dýnko s průhledem na automatický strojek, které potěší zejména začínající sběratele. Dýnko samotné je udělané pořádně, tedy šroubovací a s velmi pěkně vyvedeným textem.


Bez obav
Marlin Jet TW2Y06400UK má voděodolnost 50 m, což je, jak rád říkám, pro 99 % běžného používání zcela dostatečné. Hodinky pochopitelně nejsou určeny pro potápění, ale běžný kontakt s vodou zvládnou levou zadní a není potřeba být na ně nepřiměřeně opatrný.

Klady:
- Promyšlený design
- Vintage styl
- Průhledné dýnko
- Provedení korunky
Zápory:
- Textilní řemínek s průvlekem
- Akrylátové sklíčko
Autor recenze: Jakub Dlabola-Novák

Jakub u nás pracuje jako garant spokojenosti zákazníků a jeho hlavním posláním je tedy především péče o naše zákazníky. Kromě jiného zastává i pozici vedoucího limitovaných edic a podílí se tak na vzniku a realizaci unikátních modelů a našich vlastních limitek.